fbpx
Jazz on linnas
Brass Jaw (Šotimaa), Jakop Janssonn (Norra), Siim Aimla (Eesti), G. Otsa nim Muusikakooli noored, Eksperimenta!, Trumm-It

Linnaruumiprojekt on korraldatud koostöös SA-ga Tallinn 2011 ning sel aastal kuulub projekt ka Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 kavasse. Tegemist on juba teist aastat toimuva projektiga, mille käigus 11 päeva vältel improviseerivad ja eksperimenteerivad avaliku linnaruumi ja publikuga Tallinna erinevates paikades mitmed muusikalised kollektiivid. Kaasates nii erinevaid kohalikke kunstitegijaid kui ka juhuslikku publikut, luuakse nende ootamatute avalike ülesastumistega võimalus muusikaliseks osaluseks ja elamuseks, sõltumata kohast, ajast ja muudest teguritest. Sel aastal osalevad projektis kolm erinevat muusikalist gruppi ning nagu ka eelmisel aastal, on ka sel aastal projektis tegevad ka esinejad välismaalt – Šoti puhkpillikvartett Brass Jaw, kes hiljuti esines London Jazz festivalil ning eelmise aasta Nõmme Jazzi konkursi runner up Norra trummar Jakop Janssonn. Samuti astuvad projekti käigus üles meie endi Eesti jazzmuusik Siim Aimla ning G. Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli noored. Sel aastal koostöös Eksperimenta! projektiga liituvad muusikutega pea märkamatult ka kunstnikud, kes teevad samaaegselt spontaanseid performance’id. Performance’ite rõhk on juhuslikkusel, ootamatusel, sooviga kaasata ka publikut. Samuti löövad Linnaruumiprojektis kaasa ka Eesti noorte trummiorkester Trumm-It. On oodata veel teisigi üllatusesinejaid!

Eelmisel aastal oli projekti säravaks esimuusikuks taani trummar Karsten Mathiesen ning tema paremaks käeks eesti jazzimees Siim Aimla. Nendega koos oli võimalus ka mängida Jaak Sooäärel ja Francois Archanjol. Kokku anti projekti käigus viie päeva jooksul 15 kontserti.

Brass Jaw

Hoog ja energia isloomustavad ilma rütmigrupita esineva Glasgow neliku etteasteid. Enda sõnul üritavad nad jala maha saada uute kõlade territooriumil, reaalses elus tähendab see kuulajale põnevust pakkuva energiavoo suunamist, humoorikat meelelahutuslikkust ja helimänge Zappast bebopini ja edasi. Nende repertuaar ulatub tõsise kuulamise muusikast kuni kehavallutava rütmipulsini. Igaüks leiab sellest muusikast üles oma!

Brass Jaw esinemine 2009. aasta Londoni jazzifestivalil tekitas väike vaimustusetormi meedias ning hulga kiidusõnu pälvis ka nende umbes samal ajal ilmunud teine album “Deal With It”.

Üks, mida ansambel ise esile tõstab, on fakt, et rahvusvaheliselt tunnustatud briti saksofonist John Surman kirjutas spetsiaalselt neile teose. Ja samas on nende põhiline muusiku-filosoofia lihtne ja selge – muusika peab kuulajat haarama, olema ühtaegu virtuoosne ja sisukas kui ka huumoriküllane ja meelelahutuslik.

Ansambel on mänginud mainekatel Euroopa jazzfestivalidel, nende seas ka North Sea Jazz Festivalil Hollandis.

Brass Jaw annab oma ametliku kontserdi 26. aprillil kell 22.00 No99 Jazziklubis.

KOOSSEIS:

Ryan Quigley – trompet

Paul Towndrow – altsaksofon

Konrad Wiszniewski – tenorsaksofon

Allon Beauvoisin – baritonsaksofon

 

Siim Aimla

Siim Aimlat teatakse tegusa ja mitmekülgse muusikuna, keda jagub nii bigbände juhatama, arranžeerima, muusikat kirjutama, Otsakooli noortele kogemusi jagama kui paljudeks jazziprojektideks. Neist tähtsaimad on alati Aimla enda loodud koosseisud, kus ei peljata eksperimente. Siim Aimla ansambel Ocean’s 4, mille grooviv muusika on inspireeritud filmidest Ocean’s 11, 12 ja 13. Mõju on nii muusikaline kui mõtteviisist pärinev. Siim Aimla pälvis 2009. aastal Elioni Jazziauhinna.

Jakop Janssønn

Trummar Jakop Janssønn (23) on sündinud ja üles kasvanud Põhja-Norra pealinnas Tromsø`s. Hetkel elab ta Oslos ning õpib Norra Muusikaakadeemias jazzi erialal. Ta on võitnud auhindu Norras kui ka Eestis nii ansamblite kui ka sooloartistide kategooriates. Ta mängib bändides nagu Janssønn/Meidell/Skar Trio ja Solstice. Ta on ka rock-duo Zarathustra liider ning muusika autor. Samuti mängib ta trummiansamblis koos Thomas Strønen`i ja Eivind Aarset`iga. Eelmisel aastal võitis Jakop Nõmme Jazzi konkursil teise koha.

Trumm-It

Juba  2010 aasta kevadest  on Lasnamäel, Koplis, Haaberstis  ja Mustamäel kõlanud hoogne trummipõrin. Umbes 70 Tallinna noort õpivad brasiilia löökpilliõpetaja Francois Archanjo juhendamisel mängima trummidel, kanistritel ja tünnidel ehedaid brasiilia rütme. Noorte trummiorkestrid kannavad nime Trumm-It.

Elu esimesed avalikud kontserdid andsid noored 2010 Jazzkaare festivalil. 2010 aasta jooksul andis noor trummiorkester üle 30 avaliku esinemise  ja reisis tuhandeid kilomeetreid mööda Eestit, Lätit ja Soomet ringi.  Kõige meeldejäävamateks esinemisteks peavad noored muidugi esimesi Jazzkaare esinemisi, samuti ka esinemisi Maailmaküla Festivalil, Vanalinna päevadel, MATKA messil Helsingis, Rigas Svetkil Lätis ja Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 avapidustusel Estonia teatri platsil.

Trumm-It orkestrid sündisid Euroopa kultuuripealinna aastale mõeldes Tallinnas tänu AfroReggaele, Rio de Janeiro faveladest alguse saanud sotsiaalse suunitlusega kultuuriprojektile, millest on vändatud kuulus dokumentaal “Favela Rising”. Riskinoortega tegelevat AfroReggaet peetakse maailmas koguni üheks kõige õnnestunumaks sotsiaalprojektiks, sest see kaasab tuhandeid noori. Tallinnas tegutsevas Trumm-It’is saavad kaasa lüüa 14-26aastased noored.

AfroReggae alustas 1992. a trummiorkestritega. Tänaseks on nad esinenud üle maailma koos Caetano Veloso, Gilberto Gili, Elza Soarese jai ka Rolling Stonesiga. AfroReggae muusikud on kohtunud noortega Indias, Inglismaal, Saksamaal ja mujalgi. 2010. a veebruaris viibisid AfroReggae liikmed SA Tallinn 2011 kutsel ka Tallinnas, kus nende õpitubadest sai osa vähemalt 120 noort ja noorsootöötajat. Praegu harjutatakse 11.juunil Tallinnas toimuvaks suurkontserdiks, kus  Trumm-It orkestri liikmel on võimalik esineda koos mitmete eesti ja välismaa artistidega. Nagu AfroReggae muusikud, kasutavad ka Trumm-It orkestrid instrumentidena nii originaaltrumme Brasiiliast kui ka kanistritest-tünnidest valmistatavaid pille. Tänaseks võib julgelt öelda, et kõik rütmid ja tanstusammud saab selgeks ka siis, kui ei ole varem muusikaga või tantsuga kokku puutunud. Loomulikult saavad kõik hakkama ka trummimeisterdamise ja kaunistamisega. Trumm-It on tõestanud, et haaravat muusikat võib teha igaüks, kel vähegi soovi ja julgust.

Trumm-It projekt on SA Tallinn 2011 üks suurprojekte, mis sünnib koostöös Tallinna Noorsootöö Keskuse, Tallinna Laste Turvakeskuse ja MTÜ Eesti Pakendiringlusega.

Linnaruumiprojekti toetabBritish Council