fbpx

VÕLUVALT KAUNIS MELANHOOLIA

Ta on Cesaria Evora nägus ja noor mantlipärija, iseteadev ja andekas laulja.

25-aastane tõmmu kaunitar Sündis Havannas, kasvas üles Cabo Verdel, Senegalis ja Saksamaal, elab praegu Pariisis ja segustab oma lauludes Rohelise Neeme Saarte morna-ballaadide malbet melanhooliat ja latino-rütmide elurõõmu.
Ajaleht Independent tituleeris ta Cabo Verde uueks diivaks, brittide Guardian kinnitas pärast Andrade Londoni-debüüti: “Tal on kõik olemas: musikaalsus, sarm ja enesekindlus.”

BBC Maailmamuusika Auhindade leheküljel soovitatakse Mayra Andrade liigitada “Pantera põlvkonda”, kuhu kuuluvad näiteks Tcheka ja Lura. Produtsent Orlando Pantera moderniseeris Cabo Verde kõige aafrikalikumaid rütme batuku ja tabanka. Pantra suri 2001. aastal, kuid tema mõju kestab noorte lauljate maailmase edu kaudu.

Mayra Andrade tegi endale nime lauljana ja laululoojana juba teisme-eas. Intervjuudes ütleb ta kõhkluseta, et on muusikas iseõppija. Tema varaseimad muusikalised mõjutused tulid Brasiilia muusikast ning esimene laul, mida Mayra mäletab ennast viiesena kitarri saatel laulvat, oli Caetano Veloso “O Leãozinho”. Tema eeskujude hulka kuulusid veel Elis Regina ja Maria Bethânia.

2002 kinnitas Mayra Andrade kanda Pariisis. Ta töötas seal ennast üles, alustades esinemistega väikestes klubides ja küündides õige pea etteasteteni suurtel lavadel ja festivalidel.

Järgnevatel aastastel salvestas seal niisuguste kuulsustega nagu Lenine, Chico Buarque ja Charles Aznavour. Kui legendaarne Césaria Évora. esines Pariisis, siis loomulikult kutsus ta korraks endaga koos lavale ka Andrade.

2005. aastal ilmus Mayra Andrade debüütalbum “Navega”, mida levitas Sony BMG. Laulud sellelt plaadilt jõudsid Euroopa maailmamuusika edetabelisse ning meedia reageeris uue särava laulja kerkimisele soosivalt. Ta kasutab laulude vormimisel mitmeid oma kodumaa stiile nagu morna, funana ja batuque. Laulab portugali, kreooli ja prantsuse keeles ning muusikaäri inimesed on pidanud tõdema, et tegemist on iseteadliku tüübiga, kes teab ise paremini, mida ta teeb ja tahab. Või milliseid laule laulab. “Laulmine on mulle peaaegu nagu püha tegevus,” rääkis lauljatar ühes intervjuus. Kirjeldades oma stiili, rõhutas ta, et on ikkagi pärit kohast, mis paikneb kümnel saarel, kus on oma viiskümmend eri muusikastiili. Seega on ka tema enda stiilikirevus ja eklektika traditsiooni arvestades täiesti omal kohal – Aafrika, Kuuba, Brasiilia on seal leidnud oma koha.

Võluv uus tõusev täht.