fbpx

KUUM KLUBIÖÖ!

HI-TECH YO-YO MA + JAZZ

Hüperaktiivne ja paljustiilne jaapani-hiina päritolu ameeriklane mängib tšellot ja trombooni ning laval on tal helitrikkide tarvis alati üles seatud ka laptop.

Tšellisti enda sõnul kombineerib tema ansambel Milk & Jade

live-groove, elektroonika, luule ja artistlikkuse, kuid teiste arvates on seal palju muudki. Nii mainitakse arvustustes hip-hop’i ja jazz’i, klassika mõjusid, avameelset suhtumist improvisatsiooni ja moodsat biiti.

Dana Leong kasvas üles San Franciscos, alustas kolmandas klassis tšelloõpinguid (kui Jõuluvana tõmbas kotist välja just selle pilli) ja veidi hiljem võttis kätte trombooni. Temast sai agar stiilide ristaja.
Tulemus oli see, et Dana polnud veel kooligi lõpetanud, kui juba võis ta loetleda kuulsusi, kelle taustal oli tal laval mänginud: Whitney Houston, Barry White, Björk… Kuid ta jätkas muusikaõpinguid.
Mängis tšellot noorteorkestris Michael Tilson Thomase juhatamisel ning trombooni San Francisco Symphony Orchestra’s.
Siis aga läks Leong New Yorki, astus Manhattan School of Music’usse, kus õppis klassikalist tšellot ja jazztrombooni. Lisaks võttis kompositsioonitunde. Enda sõnul õppis ta kõigest veidi.
Väljaspool klassitunde otsis ta mõttekaaslasi improvisaatorite seast ning lisateenistust popmuusikutega. Näiteks sai ta stuudiotöö otsi selliste popkangelastega nagu Kanye West Lil’ Kim või Mark Anthony.

2006. aastal otsustas Leong, et on piisavalt küps tegema oma plaati. “Leaving New York” põimis kokku jazzi, funki ja rocki, kuid aasta hiljem ilmunud album “Anthems Of Life” oli valdavalt hip-hop-rütmidega.
Sellest sündis ansambel Milk & Jade by Dana Leong, kus trummide, klahvpilli, Dana Leongi enda tšello ja trombooni kõrval oli kesksel kohal ka räp-MC.
Ameerika välisministeeriumi ja Jazz in Lincoln Center toel tegi ansambel 2008. aastal turnee Aasias loosungi all “The Rhythm Road: American Music Abroad”.
Praegu võib rääkida tšellist-trombonistist juba kui tunnustatud muusikust. 8-kordne Grammy võitja Paquito D’Rivera kutsus ta Yo-Yo Ma toolile Jazz Chamber Trio’sse. Mitmeid koostööprojekte tunnustatud muusikutega on teisigi.

Laval kasutab ta lisainstrumendina oma sülearvutit ning tehnoloogia ja muusika ühendamine on üks tema kirgedest. Nagu ka oma teadmiste edasi andmine noortele muusikutele. Sageli annab ta pillikliinikuid ja õpitubasid mitmel poole maailmas – et tutvustada oma žanreid ristavat kompositsioonitehnikat.