fbpx
UUED TRADITSIOONID VANAS MUUSIKAS

UUED TRADITSIOONID VANAS MUUSIKAS

Elektrooniliste rütmide meister kohtub klassikalise india muusikaga. Tulemus on elektriline kõrgpinge.

Tabla-mängija Talvin Singh ja Indiast pärit sitari-virtuoos Niladri Kumar tegid esimese ühise turnee eelmisel aastal. Mõlemad tunnistavad, et nende juured on sügaval India aastatuhandeid pikas muusikatraditsioonis, kuid samas ühendab kaht loova mõtlemisega muusikut kirg tänapäevaste kõlade ja elektroonika suhtes.
Kahe virtuoos-muusiku kontsert liidab akustilise musitseerimise elektrilise helipildiga. Omanäolised ja tuntud muusikud mängivad energiaga laetud muusikat ja pakuvad virtuooslikku musitseerimist. Midagi tõelist!

Tabla-mängija Talvin Singh on endale nime teinud kui klassikaliste india rütmide ja drum’n’bass’i segustaja – see on India aastatuhandeid kestnud muusikatradistiooni ja moodsa euroopaliku esteetika liitmine. Taolise kombinatsiooni mõjukust mõõdab resonants, mida Talvin Singhi muusika on kogu maailmas tekitanud. Ta on popmuusika sfääris märkimisväärset edu saavutanud muusik. Samal ajal kuulub ta selle žanri eksperimentaalsemasse ja loomingulisemasse tiiba.

Punjabi päritolu Talvin Singh sündis Londonis 1970. aastal. Tema indialastest vanemad tulid Inglismaale Keeniast, põgenikena seal vallandunud terrori eest.

Kultuurilises mõttes elas Talvin otsekui kaksik-elu. 15-aastasena oli üks pool temast väärika meistri Ustad Lachman Singh Seen’i juures Indias usin tabla-õppur ja teine pool hakkas osalema aktiivselt Londoni breakbeat/electronica pulbitsevas underground’is, mis 1980ndatel oli alles tekkimisjärgus.
Kahe pooluse ühendamine toimus loomulikult. Nagu ka tõmme niisuguste oma kõlamaailma loovate muusikute poole nagu Courtney Pine ja Sun Ra. Mõlemaga tegi Talvin Singh päris noorena koostööd.
Kui Londonis kujunes uues eksperimenteerivas klubimuusikas välja nn Aasia underground’i ringkond, oli Singh selles üks tooniandjaid. Tema DJ-projekt Anokha esines regulaarselt jazziklubis Blue Note ning 1996. aastal ilmus kogumikalbum “Anokha – Sounds of the Asian Underground”, mis esitles Talvin Singhi loodud uut kõla.

Tablatronics oli väljend, millega kriitikud iseloomustasid Talvin Singhi muusikat. Tema esimene enda nime all plaat “OK” ilmus 1998. See oli salvestatud maailma eri paigus ja kaasalööjate nimistus figureerisid niisugused otsiva muusikavaimuga kuulsused anagu Bill Laswell ja Ryuichi Sakamoto. Plaat võitis Inglismaa kõige mainekama muusikaauhinna Mercury Prize’i. Sellest hetkest alates kihutas Talvin Singh muusikuna otsekui raketiga kõrgustesse. Järgnevatel aastatel kuulus tema koostööpratnerite hulka rida tuntud muusikuid rocki, popi, jazzi ja rahvamuusika vallast: Madonna, Siouxsie & the Banshees, Sun Ra, Björk, Massive Attack, Jay Z, and Blondie, to Ustad Sultan Khan, Rakesh Chaurasia, Niladri Kumar, Jajouka, Ustad Amjad Ali Khan, Ustad Nusrat Fateh Ali Khan jt.
Talvin Singh ise arvab oma muusika juured olevat pigem India klassikalises muusikas kui popmuusikas, ehkki viimane on talle palju rohkem tuntust toonud.

“Muusikal ei peaks olema piire. Niisugusena olen mina muusikat näinud alati. See on keel, millega võib samastuda igaüks. Ja see on praeguse muusika juures kõige väärtuslikum. Me elame ajal, mil asjad peavad ühinema.”
TALVIN SINGH, BBC News, 1999

  Niladri Kumar on viienda põlvkonna sitari-mängija. Teda teatakse kui vana ja pika traditsiooniga pilli mängimisel uute lähenemisnurkade otsijat, eksperimenteerijat.
  Isa hakkas talle sitarimängu õpetama neljaselt. Kaks aastat hiljem tegi poiss esimese avaliku ettaste.

  Praegu on ta pidevalt kontserteeriv muusik, kes astub üles nii soolokontsertidega kui maailmamuusika üritustel. Tema pillimängu võib kuulda India filmides.
  Niladri Kumari üheks suureks teeneks peetakse noore kuulajaskonna köitmist. Ta on oma pilli tehniliselt täistanud ja “zitar”, millega ta mängib, on suuteline tekitama ka elektrikitarri kõla.
  Üks Läänes tuntud kuulsustest, kellega Kumar on koostööd teinud, on jazzkitarrist John McLaughlin.
  Niladri Kumari uusim plaat “Zitar” (2008) ilmus Euroopa jazzist hästi tuntud plaadimärgi Dreyfus Records all. Sellel plaadil liidab Kumar ühte rocki, jazzi ja eletroonilise biidi.

  Niladri Kumar ja Talvin Singh tegid 2009. aastal Inglismaa-turnee ja andsid koos kontserte mitmel pool mujal.

  Kontserti toetabBritish Council.