fbpx

Vigleik Storaas Trio (Norra)

Pianist Vigleik Storaas (1963) pani omanimelise trio kokku 1993. aastal. Norralase muusika on põhjamaine ja mõtlik. Mitu korda on see talle toonud Norra parima jazziplaadi auhinna. Ka grupi ülejäänud liikmed, bassist Bjørn Kjellemyr ja trummar Per Oddvar Johansen on rahvusvaheliselt tuntud muusikud.

Üks Norra praeguse jazzmuusika säravamaid pianiste tunneb kriitikute sõnul end ühtviisi kindlalt nii oma trioga vaikuselähedasi helisid mängides kui ka bigbändides valjude helide keskel musitseerides.

Storaasi plaadid on mitu korda võitnud Norras aasta parima jazziplaadi tiitli ning alates 1990ndatest, mil ta kinnistas oma nime Norra jazzi kõrgemas liigas, on ta musisteerinud koos paljude rahvusvahelise jazzmuusika kuulsustega.

Ta on pärit Bergenist. 1980ndatel õppis ta Trondheimis Trøndelagi konservatooriumis jazzi,  kümnendi lõpus saadeti ta Norrat esindama EBU noorte bigbändis.

90ndate alguses musitseeris ta sageli koos Karin Krogi ja John Surmaniga. Üllatusena võib ehk tulla fakt, et Storaas mängis Tallinnas esmakordselt esimesel Jazzkaare festivalil 1990. aastal, kui ta kuulus nooruslikult särtsaka ansambli Fair Play ridadesse. Mõned aastad hiljem mängis ta Tallinnas Jõulujazzil laulja Magni Wentzeli saateansamblis.

Aastate jooksul on Vigleik Storaasil olnud mitu oma gruppi ja ta on salvestanud hulga heliplaate koos teiste muusikutega. Koos Krogi, Surmani ja Terje Rypdaliga on Storaas osalenud ka ECM-i märgi all ilmunud plaatidel.

Esimese omanimelise klaver-bass-trummid trio pani Vigleik Storaas kokku 1993. aastal. Vahepeal on liidri ümber vahetunud koosseisud, kuid muusikaline joon on püsinud sama. Storaasi helilooja-käekirjas on tähtsal kohal tänapäevase jazzmuusika peavool, ladusad meloodilised jooned ja heakõlaline üldpilt.

Tema praegune trio, mis tuleb esinema Jazzkaarele, on koos mänginud alates 2007. aastast ja andnud välja kaks heliplaati – “Open Ears” (2010) ja “Now” (2007). Kontrabassist Mats Eilertsen ja trummar Per Oddvar Johansen on laiemale kuulajaskonnale üle maailma tuntud ECM-i plaatide kaudu. Eilertsen ja Johansen mängisid Jazzkaarel Solveig Slettahjelli grupiga 2006. aastal ning Eestisse on kummalgi asja olnud ja mitmel muul puhul.

Mats Eilertsen (1975) on laiemalt tuntud eeskätt tähtpianisti Tord Gustavseni grupi liikmena, ta kuulub Hollandi pianisti Wolfert Brederode kvarteti koosseisu ning tihe koostöö seob teda ka saksofonist Trygve Seimiga. Omanimelise trioga andis Eilersten hiljuti välja albumi “SkyDive”. 

Per Oddvar Johansen (1968) on alates 1990ndate keskpaigas mänginud oma kunagise õpingukaaslase Trygve Seimi ansamblites. Ansambli Supersilent ridades on ta varem esinenud ka Jazzkaarel. Tegemist on tundlikult, tämbriterohkelt ja leidlikult musitseeriva löökpillimängijaga.

Koosseis:
Vigleik Storaas – klaver
Per Oddvar Johansen – trummid
Bjoern Kjellemyr – bass 


Täname:

logomidtnorsk shv_2 tartu logo

 


Duo Raivo Tafenau – Meelis Vind (Eesti) 

Kahe eesti silmapaistva jazzmuusiku Raivo Tafenau ning Meelis Vindi koostöö sai alguse aastal 1997. Sestpeale on nad koos andnud mitusada kontserti, küll orkestrite, suuremate ja väiksemate ansamblite koosseisus, kuid ükski neist ei asenda duos mängimist, kus on vaja vastutada iga noodi eest ja kus iga kontsert on kordumatu.

Duos musitseerimine nõuab mitte üksnes oskusi, vaid ka erilist tundeerksust, et ette aimata oma partneri mõttekäike, nendega haakuda ja n-ö ühes suunas mõelda.

Jazzkaarel on Raivo ja Meelis koos esinenud korduvalt ja väga erinevates paikades – Kadrioru lossist Kaarli kirikuni. Igas kontserdikohas kohanevad nad kiiresti ruumi akustika eripäraga ja nende puhul on eriti suureks plussiks just pilli loomuliku kauni heli väärtustamine ja esile toomine.

Kummalgi neist pole uute lugude ideedest puudust. Osa ideedest kerkib publiku ette spontaanselt, kohapeal. Ja kui tuleb tuju, siis võtavad nad ette improviseerimise ka mõnel tuntud meloodial.

Duo esitus põhinebki suures osas improvisatsioonil, milles mõlemal muusikul on tohutu kogemustepagas. Alati on nad suutnud publiku kaasa viia põnevale muusikalisele teekonnale, kus on nii seikluslikke lõike kui ka turvaliselt tuttavaid vaateid.

Vaatamata sellele, et duos on kaks ühehäälset instrumenti ja puuduvad tavapärane rütmimootor, bass ja harmoonivahendid, suudavad Raivo Tafenau ja Meelis Vind seda mitut moodi kompenseerida oma pillidega, huvitavate mõttekäikude, faktuuuride, tämbrite ja teineteisele n-ö palli üle võrgu löömisega. Kõik põhineb muusikte interaktiivsusel, kusjuures mängu mõjutavad ka publiku reaktsioonid.

Viisteist aastat kestnud koostöö pakub ka muusikutele endiselt suurt rõõmu.

“Need kontserdid on alati olnud väga meeleolukad ja kui muusikutel endil on mõnus, siis tajub seda ka kuulaja,” arvab Tafenau.

Raivo Tafenau on Eesti populaarsemaid jazzmuusikuid, kes on koostööd teinud enamikuga eesti jazzmuusikutest ja ta on mänginud ka pop- ja rock-koosseisudes.

Meelis Vind, kui ERSO ja NYYD ansambli muusik on hästi kursis nüüdismuusika trendidega ning oskab oma muusikas seda jazziga väga hästi ühendada.

Võrratu duo!

Koosseis:
Raivo Tafenau – saksofonid
Meelis Vind – bassklarnet