fbpx

 

 

Tänavu kevadel tähistab Hollandi legendaarne muusik ja kunstnik Han Bennink oma 70ndat juubelisünnipäeva kontsertidega mitmel pool Euroopas. Ka Eesti publik saab osa tema kordumatust improvisatsioonishow’st, mille energiatase ei jää alla kahekümnestele rokkaritele. Maestro lavapartneriks on sel korral Jaak Sooäär, kes peab väga lugu hollandlase loomingulisest särtsust ja professionaalsusest.

Trummar Han Bennink kuulub Euroopa jazzi legendide hulka, ta on n-ö viimaseid mohikaanlasi põlvkonnast, kes sai kuulsaks jazzi tõusulainel kuldsetel kuuekümnendatel. 2007. aastal omistati talle Euroopa aasta jazzmuusiku mainekas auhind. Ta on Euroopa tuntuim svingtrummar, samas aga ka Euroopa avangardi üks ristiisasid. Laval lisandub erinevate stiilide segunemisele ka elegantne show.

Han Bennink, kes oma löökpillimängijast isa eeskujul nakatus rütmist ja löökpillidest juba lapseeas harjutades köögitooli põhjal trummirütme, tõusis maailma jazzieliiti juba kuuekümnendate alguses. Ta esines ning plaadistas teiste hulgas selliste korüfeedega nagu Eric Dolphy, Dexter Gordon ja Sonny Rollins. Kümnendi lõpus sai temast üks euroopa improjazzi pioneere, kelle mäng oli väga haarav ja stambivaba – tõeline show, kus ta iga kord üllatas publikut temale ainuomaste abstraktsete naljadega. Sestpeale on Bennink aktiivselt tegutsenud Euroopa, Ameerika ja Jaapani jazzilavadel, esitades muusikat dixielandist vaba improvisatsioonini koos kümnete kuulsustega Wayne Shorterist ja Dave Douglasest Peter Brötzmanni ja Derek Baileyni. 1994. aastal esines ta koos Dave Douglase ja Myra Melfordiga ka Jazzkaarel ning 2003. aastal taas koos kitarrist Jaak Sooääre ja soome saksofonisti Mikko Innaneniga. Benninki isikupärane mängustiil on mõjutanud-inspireerinud mitmeid tipptrummareid nagu Joey Baron, Jim Black ja mitmed teised. Benninki mitmekülgsust näitab aga see, et ta on kõrgharidusega kunstnik, kes muuhulgas kujundab oma plaadiümbrised, kodulehe ja palju muudki ise. Lisaks löökpillidele oskab ta mängida ka klarnetit, viiulit, banjot ja klaverit. Põhjaliku pildi Benninki põnevast muusikuteest annab temast 2009. aastal ilmnud elulooraamat.

Jaak Sooäär: “Olin Han Benninki vastu huvi tundunud juba aastaid, sest tegemist on Euroopa jazziajaloo ühe värvikaima ja mitmekülgseima muusikuga ja nii kutsusime ta aastal 2000 Kopenhaageni Rütmimuusikakonservatooriumisse workshop’i andma. Musitseerisime koos kolm päeva ning lõpetuseks andsime menuka kontserdi. Han osutus veel palju erakordsemaks inimeseks, kui oleksin osanud oodata. Kujutage endale ette kahemeetrist siilisoenguga soliidses eas meest, kes tormab mööda saali ringi, ning põristab trummi mängida kõigel, mis ette satub! Esimene, mis temast meelde jääb, ongi kompleksivabadus. Teine väga oluline asi on tema eriline mängurõõm, mis ei saa kedagi külmaks jätta. Seetõttu võib öelda, et tema esinemised on alati suur pidu, millega käib kaasas parim show, mida kvaliteetjazzis näinud olen. Ja kolmandaks – ta on väga aus muusik, kes jääb alati iseendaks.”

Jaak Sooäär juhib praegu Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia jazziosakonda, kuid kontserttegevus on talle endiselt väga oluline – The Dynamite Vikings, Erdmann/Sooäär Dessert Time, Eesti Keeled, duo Tuule Kanniga, Free Tallinn Trio, Una Bossa Trio koos Tanel Rubeni, Raul Vaigla ja aeg-ajalt ka vene saksofonist Aleksei Krugloviga, Andres Mustonen jazzkvartett jt. on vaid osa kitarristile olulistest koosseisudest. Stiililiselt on tegemist küll vägagi erinevate koosseisudega, kuid Sooäär mängib alati veenvalt ja stiilselt ning improvisatsioonilise muusika puhul erilise hoo ja kirega. Pole siis ime, et tema koosseise märgatakse üha enam ka Eestist väljaspool ja tema kontsertide geograafiline haare laieneb aasta-aastalt. Mitmeid kordi aastas käib ta õpetamas Euroopa muusikakõrgkoolides ning tegemist jätkub ka Eesti Jazzliidus ja Eesti jazzi edendamisel. Kultuuripealinna Tallinn 2011 jazzi üheks suursündmuseks kujunes Jaak Sooääre algatatud koostööprojekt-kontsert USA saksofonilegendi Dave Liebmaniga. Kontsert löökpillilegendi Han Benninkiga saab kindlasti olema publikule vähemalt sama põnev elamus.

 

Täname:

Hollandi logo