fbpx

23. Tallinna rahvusvahelise festivali Jazzkaar kodu on sel korral mere ääres Reisisadamas – spetsiaalselt festivali jaoks ehitatud unikaalses Merepaviljonis. Paviljon püstitatakse Eestis esmakordselt 20.-29 aprillini toimuva Jazzkaare ajaks. Festivalil on rõõm esimesena võõrustada oma kuulajaid ja külalisi elegantses 1170 m2 suuruses paviljonis, mis mahutab üle 1000 kuulaja. Merepaviljoni ja selle ümber on loodud mõnus festivaliala.

Kaarja katuse ja läbikumava klaasfassaadiga Merepaviljon koos meeleoluka publikuala, kohvikute, näituste ja selle ümber loodava keskkonnaga on tervik, mis täidab Baltikumi suurima jazzifestivali vajadusi ja annab külalistele võimaluse nautida mereäärset linnakeskonda koos elava muusikaga. Merepaviljoni näol saab Jazzkaar pärast seitsmeaastast pausi taas festivalile kodu, milleks 16 aastat oli Sakala keskus. Kaks Jazzkaare suurkontserti – Lizz Wright (USA) ja Jan Garbarek Group (Norra) – leiavad aset Sakala keskuse kohale ehitatud Nokia Kontserdimajas ja veel on võimalik neile pileteid osta.

Merepaviljoni programmi koostades on festival mõelnud igas eas ja erinevate huvidega kuulajatele. Peomeeleolus astuva üles maailmamuusika pimedad staarid Amadou & Mariam Malist, Briti klubimuusika legend-grupp The Brand New Heavies ja tõusev täht Joe Stance Soomest, maailma parima jazzi austajaile pakuvad kindlasti pinget Christian McBride’i ja Rudresh Mahanthappa kontserdid. Euroopa tulevikujazzi noored artistid segustavad jazzi folgi, popi, roki ja punk’iga ja muidugi on kohal eesti aktiivsemad jazzmuusikud oma uute kavadega. Mitmed sündmused kaasavad ka pere kõige pisemaid muusikasõpru.

Jazzkaare programm Merepaviljonis on innustust saanud Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 aastast, mis aitas linlastel taasavastada kesklinnale nii lähedal asuvat mereäärset ala. Kahtlemata toetab kultuuriürituste toomine mere äärde Tallinna pikaajalist kava avada kesklinna mereäär linnarahvale. Muusika ja meri on kooslus, mis on innustanud paljusid maailma heliloojad looma unustamatuid teoseid nagu Debussy „Meri”, Villem Kapi „Põhjarannik”, aga miks mitte ka Arne Oidi „Kui ootab sadam” või Uno Naissoo „Meremuinasjutt”. Festivali toimumispaik, Tallinn ja meri annavad Jazzkaare artistidele ja kuulajatele uut inspiratsiooni, klaaspaviljon kannab ka kordumatut võimalust nautida kevadist vaadet loojuvale päikesele ja jahtidele.

Jazzkaarel saab näha ungari fotograafi István Csaba Sánta näitust „Jazzonance”. Aastaid vabakutselise fotograafina tegutsenud kunstnik on pildistanud muuhulgas ka mitmed Jazzkaarel esinenud kuulsusi nagu Courtney Pine, Bobby McFerrin, Dianne Reeves jt. Fotograaf on muusikuid pildistanud kontserdidel, jälginud turneedel, sõites teinekord ühe kontserti pärast maha lausa mitutuhat kilomeetrit.

István Csaba Sánta (1978, Sepsiszentgyörgy) kolis Transilvaaniast Budapesti, kus lõpetas 2002. aastal fotokooli. Samal aastal kohtus ta prantsuse fotograafi Henri Cartier-Bressoniga ning hiljem tšehhi fotograafi Josef Koudelkaga, kes suuresti mõjutasid Sánta elukutsevalikut.

Fotograafiaga koos sai alguse ka uus kirg – reisimine. Kunstnik on hääletades läbi reisinud suure osa Euroopast ning hääletanud ennast isegi üle Gibraltari väina Aafrikasse. Oma Lähis-Ida reisil jõudis ta Taisse, Kambodžasse ja Vietnami. Reisimine on andnud fotograafile võimaluse jäädvustada ajalukku erinevad kultuurid. Oma kaamera suunab ta ennekõike nende peale, kes elavad pidevas vajaduses. Erilist tähelepanu pöörab ta mustlaste elu-olu ja kommete talletamisele.

2004. aastast kuulus István Csaba Sánta Ungari Pressifotograafide Liitu, praegu on ta Ungari Ajakirjanike Assotsiatsiooni liige. 2008. aastal võeti ta jazzifotograafina Ungari Jazziföderatsiooni liikmeks.

Fotograafi tööd on osalenud mitmetel näitustel ning võitnud erinevaid auhindu. 2007. aastal võitis ta Ungari Pressifoto auhinna kunsti kategoorias Aafrika jazzlaulja Simphiwe Dana fotoga.

Ungari Pressifoto II auhind dokumentalistika kategoorias, 2010

Ungari Pressifoto I auhind kunsti kategoorias, 2007

2008 “100-näoline Transilvaania”, Budapest

2007 “STOP”, Sepsiszentgyörgy

Jazzkaare Merepaviljoni täpne asukoht Vanasadamas on Admiraliteedi basseini ääres asuva Sadamaturu parkimisplats Kai ja Kuunari tänava nurgal, ametliku aadressiga Sadama 25/4. Paviljon püstitakse koostöös festivali produktsioonipartneri RGB ning Tallinna Sadamaga.. Esimene sündmus, kus paviljoni kasutati, oli eelmise aasta oktoobris Venemaal Siberis toimunud Judo maailmameistrivõistlustel. Paviljoni paigaldusega tegeleb 10-liikmeline meeskond ligi nädala vältel. Selle komponentide transpordiks on vaja viite veokit ja paigalduseks suurt kraanat. Lisainformatsooni festivali tarbeks paigutatava paviljoni kohta saab aadressilt www.rgbarena.com.

Festivali toetavad Tallinna linn, Kultuurkapital, Kultuuriministeerium, välisinstitutsioonid ja kohalikud koostööpartnerid. Jazzkaare kuldsponsor on Elion, peasponsorid Eesti Päevaleht ja ERGO, sponsorid lennupartner Estonian Air, Tallink,Info-Auto ja Aktaprint, festivali majutuspartner on MyCityHotel. Merepaviljoni partnerid on RGB, Tallinna Sadam ning toitlustusparter on restoran ja jazzklubi Clazz.

Jazzkaar 2012 piletid on müügil Piletilevi müügipunktides ja internetis www.piletilevi.ee. Jan Garbareki ja Lizz Wrighti kontsertide piletid on saadaval ka TicketPro müügikohtades. Elioni kliendile on festivali piletid saadaval 20% allahindlusega! Sooduspileteid on piiratud koguses. Jazzkaare piletiinfot saab numbril 666 0030 või piletid@jazzkaar.ee.