fbpx

Jõulujazzi kontsert nr 15

OSTA PILET PILETILEVIST!

Chicagost pärit laulja-helilooja Kurt Elling (1967) on tosina viimase aasta jooksul hõivanud kõrgeima koha jazzimaailma parimate meeslauljate seas. Ta on 11-kordne Grammy auhinna nominent; 2009. aastal võitis ta Grammy albumi „Dedicated To You“ eest.
Tema albumid „Close Your Eyes“ (1995), „Messenger“ (1997), „This Time It’s Love“ (1998) „Live in Chicago“ (2000), „Flirting with Twilight“ (2001) ja „Man in the Air“ (2003) ilmusid maineka plaadifirma Blue Note märgi all. Alates 2006. aastast seob teda leping plaadifirmaga Concord Records, koostöös on ilmunud albumid „Nightmoves“ (2007), „Dedicated to You“ (2009), „The Gate“ (2011) ja 2012 septembri viimastel päevadel ilmus uus album 1619 Broadway: The Brill Building Project, mida kriitikud üksmeeleselt kiidavad.

Maailma mainekamad jazziajakirjad Down Beat ja JazzTimes valisid Kurt Ellingu juba sajandivahetusel parimaks meeslauljaks ja seda positsiooni hoiab ta tänaseni. Kurt Elling hääleulatus on neli oktavit. Ta võib mängleva kergusega esitada keerukamaid lugusid, ka on ta kirjutanud sõnad mitmetele väga headele instrumentaalsoolodele.
Esimesed instrumendid, mida Kurt mängima õppis, olid viiul ja metsasarv, häälepaelu sai ta poisikesepõlves treenida aga kirikukooris. Tutvus jazziga algas kolledžipäevil, mil Kurt sai sealse jazzorkestri solistiks. Ülikoolis õppis ta mõned aastad ajalugu ja usuteadust, kuid siis pühendus lõplikult jazzlaulule.

Ellingu esimene eeskuju oli Ella Fitzgerald, kelle scat-laulu stiili ta jumaldas. Ka Mark Murphy ja Chet Baker avaldasid muljet. Paratamatult võrreldakse Kurt Ellingut ka oma aja kuulsuste Frank Sinatra ja Nat King Cole’iga, kuid tema vokaalstiil on hoopis erinev – pigem instrumentaalne ja paindlik. Kasutades erinevaid elemente oma stiili ehituskividena on ta loonud unikaalse hoone. Ühelt poolt on teda nimetatud jazzpoeediks, sest ta on pannud luule muusikasse ja lisanud vahel ka moderntantsu, nagu nt etenduses „Open Tribute to Allen Ginsberg“ (Ellingu abikaasa Jennifer Carney on hinnatud moderntantsu spetsialist). Teisalt on Kurt Elling spontaanne ja uuendusmeelne laulja. Kolmandaks on ta võrratu ballaadide esitaja. Oma esimesi plaate võrdleb Elling ise mootorrattasõiduga, ballaade aga Cadillaciga, mis on rohkem nagu privaatne luksusasi.

Kurt Ellingut tuntakse New Yorgist Jaapani ja Austraaliani. Suured kontserdisaalid nagu Carnegie Hall, Kennedy Center jt ning maailma mainekamad jazzifestivalid on kutsunud Kurt Ellingu peaesinejaks. Tema oma plaadistustele võib lisada osalused Manhattan Transferi, Yellowjacketsi jpt mainekate jazziesinejate albumitel.

Novella Hanson: “Ta on vapustav. Mul on kõik Kurt Ellingu plaadid ja minu meelest pole maailmas ei mees- ega naislauljate seas talle praegu võrdset. Tal on eriliselt rikas hääletämber ja suur ulatus, tema improvisatsioonid on ettearvamatud, tema esinemine on atraktiivne ja tal on väga head muusikud. Paremat ei tea tahta.”

Dave Brubeck: “Juhtudes kuulma Kurt Ellingu vabaõhukontserti vihmasajus, nautisin igat minutit sellest. Kurt Ellingu lähenemine igale laulule on loominguline, uuenduslik ja sügavalt isikupärane.“