fbpx

 

 

Ärklikorruse laulud

’Le grand bateau’ (suur laev, pr.k .) on nimetus, mille all tunti esimesi kruiisilaevu, mis kündsid maailmameresid möödunud sajandi algupoolel. Sügaval ookeaniauriku kõhus asus tingimata jazziklubi, kus õhtukleitides daamidele ja smokkides härrastele esines tavaliselt terve orkester. See noobel miljöö on ajamere hoovustega kaugustesse triivinud, kuid Suur Laev on tagasi.

Kahe aasta eest korraldas juhus ühe õnneliku kohtumise. Yves Meersschaert, Madalmaade muusikaringkondades juba tuttav nimi, oli külas kolleegil, kelle noorem õde Aster ulatas talle häbelikult paar omasalvestatud laulukest – kuulamiseks ja hindamiseks. Nädala möödudes oli Yves tagasi, seekord juba oma lugudega. Ettepanek neid laulda tuli Asterile ootamatult, aga loomulikult ei lükanud ta seda tagasi. Renaix’ist pärit Yves oli kodust kaasa saanud suurepärase klaverimängu ja täieliku kakskeelsuse – kodus räägiti prantsuse, koolis flaami keelt. Luksemburgis sündinud preili Van Vaerenbergh oli lõpetanud kunstikooli, kuid janunes muusikalist eneseväljendust nagu lilleke vett. Erinevalt Yves’ist tegi Aster muusikuteel alles esimesi ebakindlaid samme, kuid loominguline vooluring nende vahel oli kiire tekkima. Jutustaja hääl oli ainus, mis Yves’i lugudest veel puudus ja Asteri hääl sobis selleks imeliselt. Katusekambris sündinud lõbus-kentsakas maailm võis ellu ärgata, kuid see oli alles algus.

Kümme kuud hiljem kutsuti Genti kanalite kallastelt pardale veel kolm muusikut ning Le Grand Bateau hiivas ankru, et salvestada esimene kauamängiv juba kvintetina. „La mesure“ ilmus möödunud kevadel ning jõudis kiiresti ka raadiojaamade play listidesse. Enne kui keegi hingatagi jõudis, tuli tellimus kirjutada muusika tuntud koomiksikunstnik Jean-Claude Servais’ (www.jc-servais.com) graafilisele romaanile „Le dernier brame“. Raamat koos sellest inspireeritud muusikaga ilmus möödunud sügisel.

Tänaseks on Le Grand Bateau esinenud Prantsusmaal ja Beleluxi maades, kontsert-reis Eestisse on ansambli esimene pikem turnee. Pardal päikesepaisteline prantsuse šansoon, trümmides jazzi-, rocki- ja ladinagruuvidest jahvatatud vürtsid ning purjedes värsked tuuled Euroopast – nii tuuakse kevad Eestimaale.

Koosseis:
Yves Meersschaert – pianist, helilooja, arranžeerija, produtsent: klahvpillid
Aster Van Vaerenbergh – illustraator, interpreet: laul
Thomas Noel – multiinstrumentalist, helilooja, fotograaf: klahvpillid, kitarrid, vokaal, etc.
Tom De Wul – löökriistad
Koen Kimpe – kontrabass

 

Lisaks Tallinna kontserdile esineb Le Grand Bateau ka Võrus, Elvas, Haapsalus, Narvas, Kuressaares ja Sauel.

13.03 19.00  Kultuurimaja Kannel, Vôru
14.03 19.00  HKK Sinilind, Elva
17.03 19.00  Kultuurikeskus, Haapsalu
20.03 19.00  Narva muuseum, Narva (Frankofoonia Päev, toetab Narva linn)
21.03  20.00  Arensburgi hotell, Kuressaare
22.03 19.00 Kultuurikeskus, Saue

Kontsert toimub koostöös Muuilmamuusikaga.

prantsuse instituut_logo-