fbpx

Jõulujazzi kontsert nr 6

Lembit Saarsalu, Ain Agan ja Andre Maaker mängivad kaunemaid jazziballaade ja oma muusikat. Kolm generatsiooni, üks nägemus.

Lembit Saarsalu on kutsutud Eesti saksofonikuningaks ja seda mitte asjata. 1987. aastal valisid muusikakriitikud ta Nõukogu Liidu parimaks tenorsaksofonistiks. Jazziklassika esitajana on ta lihtsalt võrratu, tema saksofonist võlutud tooni ilu ja tundenüansid äratavad ikka ja jälle sügavat imetlust, samuti ka tema võime vormida igast loost värvikas muusikaline jutustus. Lembit Saarsalu debüteeris 1965. aastal Tallinna rahvusvahelisel jazzifestivalil 17-aastasena. Ta töötas aastaid tollases ENSV Riiklikus Filharmoonias pop- ja jazzansamblites ja tuuritas suure kodumaa avarustel. Kaheksakümnendatel pühendus Lembit täielikult jazzile ja esines sageli ka välismaal. Tema rahvusvahelistest koostööprojektidest on kõige pikaajalisem ja viljakam olnud duo vene pianisti Leonid Vintskevichiga. Korduvalt on nad esinenud USA-s Lionel Hamptoni nimelisel festivalil, North Sea festivalil ja veel paljudel festivalidel ja kontsertidel Euroopas, USA-s, Aasias ja Aafrikas. Koos on nad salvestanud ka mitmeid heliplaate. Lisaks Lionel Hamptonile ja Lembit Saarsalu mänginud kuulsustega nagu Elvin Jones, Christian McBride ja Kevin Mahogany jt.

Ain Agan on oma generatsiooni silmapaistvaim kitarrist, kes on oodatud väga erinevates koosseisudes duost bigbändini. Duona koos saksofonistide Arvo Pilliroo, Raivo Tafenau, Manuel Dunkeli ja Lembit Saarsaluga on ta andnud arvukalt kontsert, ka kitarriduod koos Oleg Pissarenko ja Teemu Viinikaineniga on olnud menukad. Ta on kaasa löönud ka suuremates koosseisudes nagu „Eesti keeled“, Estonian Dream Bigband, Raivo Tafenau kvintett jne. Ain on eestlaslikult sihikindel ja nii on teoks saanud tema suurprojektid, mille hulka kuulub ka tänavu viiendat sünnipäeva tähistanud Viljandi kitarrifestival. Lembit Saarsaluga on ta koos mänginud 20 aastat: „Kasutame erinevate kitarride – akustiline, fretless ja elektrikitarr – rikkalikke võimalusi sulandades erinevaid sounde Lembitu sopran- ja tenorsaksofoniga.“

Andre Maaker, meie noorema generatsiooni silmapaistev kitarrist ja helilooja, alustas kitarriõpingutega Kuressaares eesti kitarrilegendi Tiit Pauluse käe all, veel on ta kitarritarkust omandanud Otsakoolis, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias ning täiendanud end Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Ta on kujundanud oma helidemaailma, seda nii ise muusikat kirjutades kui ka oma salvestustuudios muusikutele parimat heliatmosfääri luues ning erksa kõrvaga parimaid variante valides. Andre oma duo koos Hedvig Hansoniga annab igal aastal kümneid meeldejäävaid kontserte Eestimaal ja kaugemalgi.

Kokku saavad kolm erksa hingega suurepärast muusikut – kvaliteet ja elamus on enam kui kindlad.