fbpx

Rootslane, kuubalane ja sakslane mängivad muusikat, mis põhineb nii Skandinaavia rahvaviisidel kui rocki vahetul toimemehhanismil. Hamburgis baseeruv trio võitis 2010. aastal Echo muusikaauhindade jagamisel väärika tiitli “Parim saksa jazzansambel”. Niisiis – parim saksa jazzigrupp Jazzkaarel!

Martin Tingvall pani endanimelise klaveritrio kokku 2003. aastal Hamburgis. Bassi on algusest peale mänginud kuubalane Omar Rodriguez Calvo ja rütmimootor trummidel on sakslane Jürgen Spiegel. Seega on Tingvalli grupi koosseis tänaste aegade vaimus rahvusvaheline ning sellega sarnaselt on üle geograafiliste piiride ja žanrijaotuste küündiv ka nende muusika.

Tingvall trio esimesed plaadid osutasid pianisti Skandinaavia taustale ning nn. “põhjamaisele kõlale”, millest on saanud Euroopa jazzi lahutamatu koostisosa. Trio debüütplaat kandis nime “Skagerrak” (2006) ja järg oli “Norr” (2007). Kolmas album “Vattensaga” (2009) tõi triole aga rahvusvahelise tunnustuse ja kerkimise Saksamaa jazzi kõige kõrgemasse tippu.

Nad arendasid oma improvisatsioone rahvamuusika meloodiate ümber ning publikule meeldis, et sealjuures ei häbenenud grupp popmuusikast tuttavat rütmi- ja struktuurilihtsust, millega liitub kõrge energianivoo, mis haarab kuulaja oma lummusesse. Sellest tulenesid ka võrdlused sel ajal oma kuulsuse tipul olnud Esbjörn Svenssoni Trioga. Võrdlejateks olid enamasti saksa kriitikud, keda samuti tabas vaimustus Tingvall Trio muusikast. Nii näiteks võrreldi Tingvalli muusikat sõiduga Ameerika mägedel, kus laugjas-aeglased poeetilised mõtisklused vahelduvad lustaka peomeeleoluga. Arvustused rääkisid hingematvalt ilusatest meloodiatest ja hästi õlitatud Ferrari vormel 1 masinast, mille jõud ja elegants on võrratud.

2010. aastal omistati triole ECHO auhind (mis on Saksamaal kõige tuntum muusikaauhind) koos tiitliga “Parim saksa jazzansambel”. Sellele järgnes üks turnee teisele väljaspool Saksamaad. Eestisse jõuavad nad esmakordselt. Martin Tingvall on jätkuvalt trio loominguline mootor – enamik muusikat ongi tema inspiratsioonilaekast. Maailmareisidel kogetu on muutnud tema muusikat stiililiselt järjest avaramaks, kuid endiselt on seal ruumi nii sügavale tõsidusele kui ülevoolavale rõõmule. Nii nagu kuuleb seda Tingvall Trio uusimal heliplaadil “Vägen” (2011), mille muusikat (pluss mõistagi paremikku eelmistelt plaatidelt ja ka päris uusi lugusid) mängivad nad ka Jazzkaarel. Martin Tingvall ise iseloomustab oma muusikat kui Kuuba kõladega skandinaaviapärast jazzi, millega liitub rock’n’roll-hoiak.

Martin Tingvalli üks õpetajaid oli Rootsis jazzikuulsus Bobo Stenson. Tingvalli abikaasa on sakslanna ja nii elab ta vaheldumisi Rootsis ja Saksamaal. Nooruses olid tema lemmikud võrdselt AC/DC, Beethoven ja Bach. Kontserdil tavatseb ta rääkida muusika vahele lugusid ning heita nalja.

Omar Rodriguez Calvo mängis varem bassi Ramon Valle ansamblis. Teiste hulgas on saatemuusikuna mänginud selliste kuulsustega nagu Roy Hargrove ja Gerardo Núñez. Tingvalliga kohtus Calvo Hamburigis 2003. aastal. Just siis küpseski idee teha koos ansambel.

Jürgen Spiegel kohtus Martin Tingvalliga jazziõppurina Hollandis 1996. aastal, mil neist said head sõbrad. Ta on suur Aafrika löökpillide huviline ning väljaspool triot mängib sageli Aafrika muusikat.

Koosseis:
Martin Tingvall – klaver
Omar Rodriguez Calvo – bass
Jürgen Spiegel – trummid 
Täname:

saksa