fbpx

Itaalias sündinud ja praegu New Yorgis elav indialane Rudresh Mahanthappa (1971) on jazzmuusika üks uutest häältest. Viimasel kolmel aastal on ta  kriitikute poolt number 1 altsaksofonistiks hääletatud ja  tema põnev muusikakombinatsioon India ja Ameerika improvisatsioonistiilist on viimastel aastatel pälvinud laia tähelepanu. Faktidele tuginedes võib väita, et tegemist on praeguses jazzis kriitikute poolt kõigist parimaks tunnistatud altsaksofonistiga.

2009. aastal märkisid kriitikud Rudresh Mahanthappa talenti ajakirja Down Beat aastahääletuses, valides ta aasta “tõusvaks jazzitäheks” ning 2011 lisandus sellele Down Beat’i kriitikute tabeli “Aasta parim altsaksofonist”. Teine kaalukas jazziajakirjanike arvamust liitev organisatsioon – Jazz Journalist Association – valis saksofonimängija kolmel järjestikusel aastal (2009-2011) parimaks muusikuks altsaksofonil.

Tuntuks on Rudresh Mahanthappa saanud ennekõike sellega, et sulatab ühte jazzi traditsiooni ja India muusika struktuurid. Mahanthappa on tegelikult läbi ja lõhki ameeriklane, lihtsalt tema juured asuvad Indias ja tal on nende vastu suur huvi.

Nagu kirjutas Gary Giddins New Yorkeris, et alati kui mõnel jazzmuusikul õnnestub uudsesse konteksti sobitada mingi vana tõde nõnda, et see hoiab kuulajat pidevalt põnevuse seisundis, käib asjatundjate ja muusikute ringist läbi imetlusekahin. Just seda Mahanthappa on Giddinsi väitel suutnud oma viimaste plaatidega, millele järgnes kiire läbimurre suurele areenile. Ta on originaal.

Üks tema edulugudest on koos India virtuoos-saksofonisti Kadri Gopalnath’iga tehtud plaat “Kinsmen” (2008). Mõnda aega on Mahanthappa mänginud Jack De Johnette’i grupis, ta on teinud projekte pianist Jason Moraniga. Silmatorkavalt tihe on olnud tema koosöö teise India päritolu Ameerika jazzmuusikuga Vijay Iver’iga. Toimeka muusikuna on Mahanthappal praegu käigus seitse ansamblit, milles ta mängib liidrina või kaasliidrina.

Jazzkaarel esineb RudreshMahanthappa oma uue grupiga, mis mängis 2011. aasta sügisel ACT Music märgi all ilmunud heliplaadil “Samdhi”. See koosseis ühendab helides Lõuna-India muusikat elektrilise Ameerika jazziga. Mahanthappa kasutab selle kombinatsiooni väljendamiseks sanskritikeelset sõna “Samdhi”, mis iseloomustab erisusi, näiteks ööd ja päeva ühendavat ollust, seisundit või materjali. 

Kitarri mängib David Gilmore, kes on musitseerinud koos paljude tänapäevajazzi kuulsustega (Wayne Shorter, Dave Douglas, Cassandra Wilson, Christian McBride, Uri Caine, Randy Brecker  ja David Sanborn kui mainida vaid üksikuid). Mängustiililt kuhugi Wes Montgomery ja Hendrixi vahepeale jääva eksperimenteeriva kitarristi stiil on pälvinud palju tähelepanu.

Bassist Rich Brown elab Torontos, kuid tegutseb rahvusvaheliselt, mängides ja salvestades selliste artistidega nagu Steve Coleman, Vernon Reid, James Blood Ulmer jt. Tal on oma bänd Rinsethealgorithm ning ta on mänginud bassi umbes 50 heliplaadil alates reggae’st ja etnost ja kuni kreatiivse jazzini.

Trummar Gene Lake on jazzi hõngulise funk-muusika fänn. 1980ndatel mängis ta uue põlvkonna r&b-grupis Surface, hiljem on tema tee ristunud Joe Zawinuli, Henry Threadgilli, Marcus Milleri ja hulga teiste kuulsustega. Muu hulgas on ta mänginud ka jazz-rap’i ansamblis Opus Akoben.

 

Täname:

USA-embassy 120

 

Joel-Rasmus Remmel Trio

Joel-Rasmus Remmel (1989) pälvis 2011. aasta kevadel Noore Jazzitalendi tiitli ja esines paeluva kavaga Jazzkaare kontserdil Kadrioru lossis. Tollest esinemisest kõneles vaimustusega USA jazzikriitik, populaarseima jazziportaali AllAboutJazz toimetaja John Kelman, kiites tema mängu ja loomingu kõiki aspekte.

Joel-Rasmus on pärit muusikute perest. Kuigi ta isa Taavo Remmel on eesti parimaid jazzmuusikuid ning jazziplaatidestki polnud kodus puudust, tekkis pojal tõsisem huvi improvisatsioonilise muusika vastu alles lastemuusikakooli lõpuklassides.

Loogilise jätkuna järgnesid õpingud Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis. Pianisti suurimaks mõjutajaks oli siis Rootsi ansambel Esbjörn Svensson Trio, mis oma erislise kõlamaailma ja muusikalise kompaktsusega hakkas teda väga varakult paeluma. Samuti on teda inspireerinud Brad Mehldau muusika.

Muusikaväliseks mõjutajaks peab Joel-Rasmus põhjamaist loodust ja karget merd, mis oma rahuliku staatilisusega suhestub hästi tema enda muusikalise mõtlemisega. Väga inspireerivad on ka lumised mäed, mida leiab nii Gruusias kui ka Põhjamaades.

Oma muusikalisel teekonnal üritab noor pianist enda tegevust võimalikult palju mõtestada, andes kuuldule ka tähenduse. Praegu õpib ta Göteborgi Muusikaakadeemias vahetusüliõpilasena klaverit.

Trios saavad kokku kolm noort muusikut – Joel-Rasmus Remmel, tema vend Heikko-Joseph Remmel ja Aleksandra Kremenetski. Nende kolme muusikaline mõttemaailm ühtib tuntavalt.

Esitatakse originaalloomingut, mille hulgas on nii värskemaid lugusid kui ka aastate eest kirjutatut. Kontserdil omandab iga lugu oma kordumatu ilme, sõltuvalt muusikute hetkemeeleoludest, atmosfäärist, publikust jne.

Muusikas põimuvad eri aegade otsingud ja leidmised jättes samas piisavalt vabadust nii kuulajatele kui muusikuile. Ansambli liikmed on varem koos mänginud mitmes koosseisus, triona esineti mullu Jazzkaarel ja festivalil Visioon.

Koosseis:
Joel-Rasmus Remmel – klaver
Heikko-Joseph Remmel – kontrabass
Aleksandra Kremenetski – trummid