fbpx

Jõulujazzi avakontserdi täheks on kriitikute poolt Poola Norah Jones’iks nimetatud Aga Zaryan. Lauljatar võlub oma helge südamliku esituse ja lavalise sarmiga, mis on talle toonud Euroopa olulise jazziajakirja JazzForum Aasta jazzvokalisti nominatsioone viiel järjestikusel aastal. Teda võrreldakse selliste jazzidiivadega nagu Shirley Horn, Carmen McRae, Norah Jones ja Joni Mitchell. 2010. aastast on ta maineka plaadifirma Blue Notes artist. Aga Zaryani kontsert Jõulujazzi raames on pühendus kahele 20. sajandi legendaarsele jazzilauljatarile: Nina Simone’le, kelle tänavu oleks täitnud 80-eluaasta ja Abbey Lincolnile. Koos lauljatariga esinevad USA ja Poola muusikud.

Aga Zaryani (1976) isa oli kontsertpianist ja ema inglise keele õpetaja. Tüdruku lapsepõlveaastad möödusid Inglismaal Manchesteris. Lapsena olid ta huvideringis nii sport kui muusika – 14-aastaselt võitis ta Poola juunioride tšempionitiitli tennises. Jazz hakkas teda huvitama teismelise eas, seda eeskätt tänu Ella Fitzgeraldi ja Miles Davise muusikale. Aga õppis jazzi Chopini muusikakolledžis ja täiendas end seejärel USA-s.

2002. aastal ilmus lauljatari debüütalbum „My Lullaby“, mis sai väga hea vastuvõtu osaliseks. Neli aastat hiljem esines ta Varssavi JVC festivalil koos Branford Marsalisega. 2008. aasta poolakeelset albumit „Umiera Piekno“ (Ilu surm), saatis tohtutu menu ja selle eest pälvis ta poola kõrgemaima muusikauhinna, Frederyk Chopini preemia. Sestpeale ongi Aga Zaryani hinnatud kui Poola jazzi esistaari. Siiani on lauljatar välja andnud kuus stuudioalbumit, millest neli on pälvinud Poolas kuldplaadi staatuse. Kui varasematel albumitel kõlab peamiselt jazziklassika, siis poolakeelse albumi „Umiera Piekno“ muusika ja tekstid on pärit peamiselt lauljatari ja pianist Michal Tokaj sulest. Muuseas on Zaryan kirjutanud muusika ka tummfilmile „The Tragedy of street girls“ (2007).

Aga Zaryan on väga tundeline lauljatar, imetlusväärne ballaadide esitaja, tema tõlgitsuses on eriliselt helli tundevirveid, mis ei saa jätta kuulajat ükskõikseks. 37-aastane lauljatar on tänaseks tuntud kogu Euroopas, edukad on olnud ka poola jazzileedi kontserdid New Yorgis, Washingtonis, Tokyos ja mujal maailmas.

Koosseis:
Aga Zaryan – vokaal
Michal Tokaj – klaver
Larry Koonse – kitarr
Darek Oles’ – kontrabass
Lukasz Zyta – trummid

 

Täname: Poola Suursaatkond