fbpx

DAY DREAM

Holger Marjamaa, Ara Yaralyan, Ahto Abner

Datevik Hovanesiani tuntakse Eestis juba 80ndatest, mil ta esines koos Tiit Pauluse, Taavo Remmeli jt. meie muusikutega ning salvestas nendega ka firma „Melodija“ jaoks heliplaadi. Sellest ajast sai talle armsaks Raimond Valgre muusika ning tihti esitas ta kontsertidel inglisekeelset varianti Raimond Valgre laulust „Muinaslugu muusikas“. Nii sattus see laul ka Mati Põldre filmi „Need vanad armastuskirjad“ (1992). Dateviku võluvas esituses kõlavad mõned Valgre laulud ka Sügisjazzi kontsertidel Valgrest Voorandini, kus ta astub lavale Estonian Dream Big Bandi solistina. Kumu kontserdil koos trioga kõlab aga jazziklassika ning armeenia rahvaviisid jazziseadetes, mis on tema armastatuim mängumaa – filigraansed improvisatsioonid ja sügavad emotsioonid teevad kontserdid eriti nauditavaks. 

Perestroika ajal avanes lauljataril võimalus esinema minna USA-sse ja sinna otsustas Datevik jäädagi, et oma oskusi veelgi lihvida ja kiiremini jõuda maailmalavadele. Jazzkaarele jõudis ta esmakordselt aastal 1994.

Dateviku vanemad on muusikud. Ema, kes elab siiani Yerevanis, on parimaid armeenia rahvalaulikuid, isa on tõeline virtuoos rahvapillidel ja vend viiuldaja, seega pole imestada, et armeenia rahvaviisid ja Komitasi laulud on lauljataril sügaval südames. Suurtel lavadel hakkas Datevik esinema juba 11-aastaselt ja 1979. aastal pälvis ta esmakordselt Nõukogude Liidu parima jazzilauljatari tiitli, mida ta hoidis kümme aastat. Jazzi esileedi esines kõigil tähtsamatel Nõukogude Liidu festivalidel. USA-s on lauljatar osalenud paljudel festivalidel, laulnud ka Lincoln Centeris ja Carnegie Hallis, publik on tema esinemised tänuga vastu võtnud ka Euroopa suurfestivalidel. Datevik on kontserte andnud rohkem kui kolmekümnel maal esitades nii jazziklassikat kui ka armeenia rahvamuusikat jazziseadetes. Lauljatarilt on ilmunud kuus sooloalbumit, neist „Day Dream“ (Melodija) on salvestatud koos eesti muusikutega.

Täna tuntakse Datevikku ka kui suurepärast vokaalpedagoogi. Tema improvisatsioonid on tehniliselt filigraansed ja samas väga emotsionaalsed. Tema meistriklassid on oodatud nii New Yorgi Manhattan School of Musicus, New Scool of Musicus kui ka paljudes teistes tulevasi vokaliste vormivates kõrgkoolides.

Dateviku koostööpartnerite seas on kümneid kuulsusi Joe Williamsist Paquito D’Riverani, varasemast perioodist on tema armastatumate parnterite seas ka Tiit Paulus, Igor Bril ja Igor Butman. Tuntud armeenia muusikutest on Dateviku ansamblikaaslased pianist Armen Donelian ja multiinstrumentalist Arto Tuncboyaciyan. Seekord esinevad koos Datevikuga noorema generatsiooni eesti jazzmuusikud Holger Marjamaa klaveril, Ara Yaralyan kontrabassil ja Ahto Abner trummidel. Kõik nad on tunnustatud muusikud, kel on koostööpartnereid nii Eestis kui ka mitmetes välisriikides.

Sel aastal Noore Jazzitalendi auhinna pälvinud 20-aastane Holger Marjamaa on esinenud ja osalenud mitmetel tuntud konkurssitel ja festivalidel. Holger Marjamaa on teinud koostööd mitmete orkestrite ning tuntud muusikutega nii jazzi kui ka klassika vallas.

Armeenia päritolu Ara Yaralyan on üks parimatest kontrabassimängijatest Eestis. Ta on õppinud prof. Joshua Davisi juures Bostonis, Metropolia Kõrgkoolis Helsingis ja Eesti Muusika- ja Teatrikadeemias, esinenud ning salvestanud koos paljude tuntud muusikutega.

Ahto Abner Eesti aktiivsemaid trummareid, on osalenud arvukates pop- ja jazzprojektides. Teiste seas on ta esinenud koos Helin-Mari Arderi, Oleg Pissarenko, Sofia Rubina, Ewert Sundja, Dave Bentoni, Slobodan Riveri, Eda-Ines Etti, Siiri Sisaski, Ajavarese, Lippajate ja paljude teistega.