fbpx

Septeto Santiaguero (Kuuba), Kadri Voorand & ansambel, DJ Anne Erm, DJ Alari Orav, DJ Helen Sildna

 

4. septembril täitub jazzileedi Anne Ermil 70. eluaasta. Selle tähtsa sündmuse puhul peame 12. septembril Kumu fuajees maha ühe vägeva peo kuumade ladina rütmidega, millega avame ühtlasi ka Sügisjazzi hooaja. Septeto Santiaguero salsarütmidele sekundeerivad DJd Alari Orav, Helen Sildna ning pulti astub ka sünnipäevalaps isiklikult!

Õhtu peaesineja Anne Erm on legendaarne Eesti jazzi katalüseerija, muusikute innustaja, kontsertide korraldaja, festivalide ema. Tema loov impulss on kasvatanud siinsele jazzmuusikale lendamiseks hoopis pikemad tiivad.

Juba 1960ndatel vokaalgrupi Collage ridadest lauljana tuntuks saanud Anne Erm õppis küll heliloojaks, kuid tunnustust kogus ta raadioeetris paljudele inimestele muusikat tutvustades ja muusikuid raamatukaante vahele pannes. Tema teeme-ära-stiilis südist pealehakkamisest ja muusikafänni hulljulgusest sündis pea veerandsada aastat tagasi festival Jazzkaar, millest on nüüd saanud mitte ainult elutöö, vaid ka märkamisväärne punktike jazzmuusika maailmakaardil.

Anne tegevuse jäljed kiirgavad positiivset energiat. Õnn ja teod käivad siin käsikäes ning pärast raskusi, valu ja kannatust on alati kerkinud pinnale ilu. Sealt kumab muusikaarmastus, mida ta tahab jagada kõigiga, kes kuulderaadiuses. Jaksu, veel rohkem õnne ja tervist, Anne!

Septeto Santiaguero on üks Santiago de Cuba traditsioonilise muusika tänaseid tippe, mis jätkab samuti kui Buena Vista Social Club kuuba tantsumuusika parimaid traditsioone. Nende vaimustavad showd on tähelepanu pälvinud nii Ameerikas kui Euroopas, kodus Santiagos mängivad nad enamasti mainekas Casa de la Trova klubis.

Septeto palasid esitavad mitmed noored koosseisud Kolumbiast Miamini. Ansambli kolm vokaalselt eripalgelist säravat solisti ning alati vaimukad, kuumad guarachad muudavad tantsimise vastupandamatuks. Põnev koreograafia, originaalrepertuaar ja igas laulus olev särtsakus on neile andnud hüüdnime „Blues Brothers of the Sun“.

Ansambel moodustati 1995. aastal 60-aastate menugrupi Melodías de Ayeri noorimate liikmete poolt. Oma juuri otsides jõudsid nad traditsioonilise septetini, kuhu kuuluvad instrumentidest kitarr, tres, bongo, kõlapulgad, marakad, kontrabass ja trompet; sellele lisasid nad trummid. Koos moodustavad nad ansambli, mis säilitab ja teeb kummarduse ühele Kuuba olulisimale muusikavormile demonstreerides, et septeti-traditsioon on Santiago de Cubal ka tänapäeval täis värskust ja elujõudu.

Septeto Santiaguero on välja andnud seitse suurepärast tantsumuusikaplaati. Praegu vallutavad nad Euroopat oma viimase albumi „Vamos pa’ la fiesta“ (Picap 2012) kavaga, mis koosneb erinevatest Kuuba muusika žanritest nagu son, guaracha, bolero, traditsioonline trova, danzón, changüí ja pilón. Plaat valiti kümne parima maailmamuusika albumi hulka. Albumil, mis salvestatiKuubal, Puerto Ricos, Barcelonas ja New Yorgis, teevad kaasa sellised ladina muusika staarid nagu Rubén Blades, Cheo Feliciano, José Alberto El Canario, Luisito Quintero, Jimmy Bosch ja Edwin Colón Zayas. Septetti tunnustati kogumiku eest Latin Grammy nominatsiooniga ja samuti pälvisid nad Kuuba mainekama võistluse Cubadisco auhinnad 2011. ja 2013. aastal. Muusikajuht ja  kitarrist Fernando Dewar on tuntud ka sooloartistina, samuti on teisedki pillimehed kõrgest klassist.

Koosseis:
Fernando Dewar – tres, taustvokaal, ansambli juht
Ismael Borges – vokaal, kõlapulgad
Inocencio Heredia – vokaal, marakad
Rudens Matos – vokaal, kitarr, tants 
Dairon Carlile Robert Salazar – kontrabass
Alberto Castellanos – löökpillid
Eddy Lobaina – trompet