fbpx

Han Bennink, Jaak Sooäär, Laura Põldvere, Häikijad, Postinstrumentum

Hollandi legendtrummar Han Bennink sai kuulsaks jazzi tõusulainel kuldsetel kuuekümnendatel kui Euroopa tuntuim svingtrummar ja siinse avangardi üks ristiisasid. Eestis on trummiguru esinenud mitmeid kordi, viimati läinud aastal oma 70. sünnipäeva turnee raames mängis ta kaks haaravat duokontserti koos kitarrist Jaak Sooäärega. Nüüd esineb koos maestroga lisaks Jaak Sooäärele ka lauljatar Laura Põldvere, kes osales läinud aastal Han Benninki workshopis Hollandis. Veel aitavad erinevaid stiile segustada Anne-Liis Polli käe all tegutsev häälemänge harrastav improkoor Häikijad ning galale lisab mastaapset ja mahlakat kõla metallikunstnike ansambel Postinstrumentum.

Han Bennink tõusis maailma jazzieliiti läinud sajandi kuuekümnendate alguses. Ta esines ning plaadistas teiste hulgas selliste korüfeedega nagu Eric Dolphy, Dexter Gordon ja Sonny Rollins. Kümnendi lõpus sai temast üks Euroopa improjazzi pioneere, igal kontserdil üllatas ta publikut temale ainuomaste abstraktsete naljadega. Sestpeale on Bennink aktiivselt tegutsenud Euroopa, Ameerika ja Jaapani jazzilavadel, esitades muusikat dixielandist vaba improvisatsioonini koos kümnete kuulsustega Wayne Shorterist ja Dave Douglasest Peter Brötzmanni ja Derek Baileyni. 1994. aastal esines ta koos Dave Douglase ja Myra Melfordiga ka Jazzkaarel ning 2003. aastal taas koos kitarrist Jaak Sooääre ja soome saksofonisti Mikko Innaneniga. Bennink on mitmekülgne kunstnik selle sõna laiemas tähenduses. Kõrgharidusega kunstnikuna esineb ta näitustega, kujundab oma plaadiümbrised, kodulehe ja palju muudki ise. Multiinstrumentalistina osakab ta lisaks löökpillidele mängida klarnetit, viiulit, banjot ja klaverit. Põhjaliku pildi Benninki põnevast muusikuteest annab temast 2009. aastal ilmnud elulooraamat.

Jaak Sooäär juhib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia jazziosakonda, kuid kontserttegevus koos mitmete maade muusikutega on talle samas ikka väga oluline – The Dynamite Vikings, Erdmann/Sooäär Dessert Time, Eesti Keeled, duo Tuule Kanniga, Free Tallinn Trio, Una Bossa Trio, projektid Aleksei Krugloviga, Andres Mustonen jazzkvartett jt on vaid osa kitarristile olulistest koosseisudest. Kindlalt kuulub kitarristi lemmikute hulka ka maestro Han Bennink, kellega nad suurepäraselt oskavad häälestuda ühele mõttelainele. Ka läinud aastal esinesid nad kahe vaimustava kontserdiga. Sellest minituurist ilmus äsja ilmus taani leibeli Barefoot Records alt album “Beach Party”, millele on ilmunud ka esimesed positiivsed arvustused Taanis ja Hollandis.

Laura Põldvere, kes on lõpetamas kevadel Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia jazziosakonda, on samuti väga mitmekülgne muusik. Suure populaarsuse on ta saavutanud popartistina, tuntust on ta kogumas ka jazzilauljatarina. Muide, koos Tõnu Naissoo trioga salvestatud jazzistandartide plaat valmis suisa Jaapani plaadifirma tellimusel. Üha rohkem huvitab lauljatari ka vaba improvisatsioon, kus ta saab rakendada oma rikkalikku fantaasialendu. Improvisatsiooniliste koosseisudega ”Carrot Lights” ning ”Krokodilli Kvartett” esinetakse sügise jooksul nii Šveitsis, Hollandis kui Leedus.

Vokaalansambel Häikijad tegutseb suurepärase laulja-impoviseerija-pedagoogi Anne-Liis Polli juhendamisel, ning on tähelepanu äratanud oma üllatavate häälemängudega. Mõiste „häikimine“ tähendabki häälega improviseerimist, häikija kasutab improviseerimisel vaid hääleinstrumenti. Laulavad Ivi Rausi, Kristel Marand, Inta Roost, Aita Vaher, Britt Kalmus, Reelika Ranik, Priit Lehto ja Jaan Krivel.

Postinstrumentum on metallikunstnike kooslus, mis tegutseb 2011. aastast. Koos teevad nad näitusi, performance’eid, kontserte, kuhu nad mõnigi kord on kutsunud kaugeid külalisi, samuti on esinetud koos EMTA jazziosakonna muusikutega. Postinstrumentum mängib omavalmistatud eksperimentaalsetel instrumentidel. Tünnid, torud, mitmesuguse suurusega metall-lehed annavad nende esinemistele sügava, mastaapse, kohati lausa sümfoonilise kõla.

 

***
Han Benninki ja Jaak Sooääre koos välja antud album “Beach Party” pälvis Jazzwise’i, mis on olulisim ingliskeelne jazziajakiri Euroopas, augustikuu numbris neli tärni viiest ning väga positiivse arvustuse Daniel Spicerilt: 

This live meeting between seasoned Dutch jack-in-the-box drummer, Han Bennink, and the younger Estonian guitarist, Jaak Sooäär fairly sizzles with bonhomie, joie de vivre and honest-to-goodness fun. It’s based in a simple premise, too: start with some improv, find Your way into a classic tune – “I Got Rhythm” or “On the Sunny Side Of The Street” – jam it through, and end with spontaneous panache. In the hands of these two virtuosi, it’s a formula that yields almost infinite delight. Sooäär is comfortable negotiating a range of improv strategies – from ethereal wafts and weird space-echo effects to gnarled fusion/metal shredding – but, once in the melody, he sticks largely to taut jazz licks, with just a hint of twanging rock’n’roll. Bennink is clearly having an absolute blast, demostrating his formidable brushwork technique, diving headlong into old-fashioned “fours” and loudly whooping with surprised delight as each tune unfolds before his eyes. It’s the sound of exuberant joy.