fbpx

feat. Teemu Viinikainen & Jarmo Saari

Julgus ja alandlikkus, traditsioonide austamine ja uue otsimine, nappus ja küllus, akustiline ja elektriline – need vastandid iseloomustavad trio „Avara“ muusikat. Jukka Perko on vaimulike laulude töötlustega publikut kõnetanud juba kümmekond aastat. Märgilise tähendusega on tema varasematest sama liini albumitest „Kaananinmaa“ (2002) ja „Maan Korvessa“ (2008). Aastate jooksul antud sajad kirikukontserdid moodustavad kauni kaare, mis saab Avara näol võimsa järje.

Jazzipinnasel kasvanud Jukka Perko ja kitarrist Teemu Viinikaise kõrval saab muusika uue dimensiooni kitarril uljalt seilava ja elektroonilisi helisid kasutavad Jarmo Saari näol. Muusika kaudu olemuslikku, tõtt ja ilu otsides jõuab „Avara“ muusikamaastikele, milliseid ei leia muidu kui peateelt kõrvale pöörates – just nii võid avastada imelisi armsaid teeliste kirikuid ja looduslikke pühamuid. Ka pöörasemate versioonide puhul mahub trio helikangasse alati püha ja südamlik. Trio Perko-Viinikainen-Saari naudib erilist energiavälja, kus kodused vaimulikud viisid saavad uue elu.

Muusika on Soome saksofonistile Jukka Perkole eluviis. Muusikakeel ja emakeel on talle ühtviisi olulised ja kummaski tunneb ta end vabalt ja koduselt. Juba 18-aastasena mängis ta end Pori Jazzifestivali nõudliku kuulajaskonna südameisse. Järgmisel, 1987. aastal sai ta kutse osaleda Dizzy Gillespie bigbändis, mis tuuritas kahe aasta vältel mitmel mandril. Vabalt voolavad jazzirütmid ja uued ideed panid Perko südame kuumalt põksuma, samuti kui Olavi Virta tangomuusika. Soome jazzitippude hulka jõudis ta kvintetis Severi Pyysaloga. Aastate jooksul on ta pälvinud üle kümne soome maineka muusikaauhinna. Täna ulatub Jukka Perko muusika ampluaa Põhjala vaikusest helikoskedeni.

Inglise mainekas jazzikriitik Stuart Nicholson paigutab Soome tippkitarristi Teemu Viinikaineni maailma kitarristide Top 20-sse. Teemu on korduvalt Eestis esinenud osaledes enamasti kitarriguru Ain Agana ansamblites ja projektides. Aga ta on musitseeerinud ka koos selliste maailma jazzitippudega nagu trompetistid Randy Brecker ja Tim Hagans, saksofonistid Joe Lovano, Vince Mendoza ja Dave Liebman, pianist Jim Beard, kitarrist Wayne Krantz jt. 2005. aastal ilmus Teemu Viinikaineni debüütalbum “Tales of Robert Dickson”. Praeguseks on Teemu mänginud pea kõigi soome nimekamate jazzmuusikutega nii kontsertidel kui stuudios. Kitarristi viimaste heliplaatide hulka kuuluvad tänavu ilmunud Jukka Perko Streamline Jazztet’i „Nyt!“ ja koos Kannaste ja Riippaga salvestatud „Jaskaa“ ja trioga Perko-Viinikainen-Saari salvestatud „Avara“.

Kitarrist Jarmo Saari on tuntud ansamblitest ZetaBoo, XL, Anna-Mari Kähära orkestrist ja oma arvukatest sooloprojektidest. Ta kasutab julgelt elektroonilisi abivahendeid, sämplereid, erinevaid kitarre, mis teeb ka ta sooloprojektid äärmiselt põnevaks. Mullu omistati talle mainekas auhind Finland Prize. Oma uue maailmamuusikahõngulise projektiga „Republic“ debüteerib ta tänavusel Tampere Jazz Happeningil.

Koosseis:
Jukka Perko – saksofonid
Teemu Viinikainen – kitarr
Jarmo Saari – kitarr, elektroonika

 

Täname: Soome Suursaatkond