fbpx

Saladuslik Põhjala

Kristjan Mazurtchaki uus audio-visuaalne kontsertetendus „Saladuslik Põhjala“ toob kuulajateni helipilte Lapimaa hingematvalt kaunitest maastikest, mida illustreerivad Eesti filmimeeste originaalkaadrid sealsest loodusest. Muusika on inspireeritud Põhjala maastikest, põhjapõtradest, virmalistest ja tundra ürgsest atmosfäärist, mida saksofonist on avastanud oma rännuteedel. Muusiku eelmine kontsert-etendus ansambliga Arcticum oli samuti inspireeritud loodusmeeleoludest ehk täpsemalt aastaaegade vaheldumisest Eesti looduses. Nii kontserdid kui heliplaat pälvisid palju positiivset tähelepanu.

Saksofonisti-helilooja Kristjan Mazurtchaki maailmapilti mahub muusika kõrval või koos muusikaga palju põnevat. Mazurtchak on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia jazzmuusika erialal Raul Söödi käe all ja õppinud samas kompositsiooni Margo Kõlari juhendamisel. Ta on ennast täiendanud Sibeliuse Akadeemia jazzmuusika osakonnas ning osalenud paljude USA meistrite nagu Joe Lovano, Jerry Bergonzi, James Carter, Jonathan Kreisberg, Vince Mendoza jt meistriklassides. Muusiku tegevusampluaa on lai, ulatudes EBU ja Sibeliuse Akadeemia bigbändis osalemisest jazz-, folk-, pop- ja rockansambliteni. Mitu aastat on Kristjan vedanud festivale Tudengijazz ja Saare Jazz. Ta annab kontsert paljude erinevat koosseisudega nagu Frank Frank, Arcticum, Lapland, Elletuse, EDBB jpt.

Eriti südamelähedane on talle aga suhe loodusega. Paari viimase aasta reisidel on teda paelunud Põhjamaade maastikud ja need ehedad ja saladuslikud nähtused, mis asuvad meist kõigest päevatee kaugusel põhjakaares. Oma instrumendil on ta tihti unistaja-tüüp, tema helitöödes rulluvad lahti nähtud paigad ja läbielatud hetked. Saladusliku Põhjala kontserdikavas jõuab värske muusika Jõulujazzi kuulajate ette ning selle jätkuks on kevadel oodata ka heliplaati „Lapland“.

Koosseis:
Mikk Dede – vokaal
Kristjan Mazurtchak – saksofon
Paul Daniel – kitarr
Joel Remmel – klaver
Heikko Remmel – bass
Johan Hjalmarsson – trummid
Johannes Lõhmus – helimeister
Sander Allikmäe – videomeister