fbpx

Helin

Eesti luuleklassiku Juhan Liivi luuletuse “Helin” imekaunid värsiread meenutavad lapsepõlve tunneteilma, mis saadab meid kogu elu: “Kui mina olin veel väikene mees, üks helin mul helises rinna sees…” Need värsiread said inspiratsooniallikaks Kristjan Randalu jõulujazzi kontserdile, kus kõlavad laulud ja viisid, mis on paljudele meist juba lapsepõlvest saati lähedased. Kristjan Randalu läheneb neile tuntud viisidele läbi oma helikeele ja loob koos Prezioso keelpillikvartetiga ainukordse kõlamaailma just teile, kes te olete kontserdil, siin ja praegu. Kustas Kikerpuu, Uno Naissoo, Eino Tambergi ja Ülo Vinteri värvikatele lugudele lisab ta oma värsked meloodiad. Randalu puhul pole tegu mitte toretseva šõumehega, vaid sisuka pianistiga, kelle muusikas kütkestavad kuulajat väljenduse kirglikkus, soojus, vaoshoitud enesekindlus ja ausus.

Kristjan Randalu on oma põlvkonna silmapaistvamaid pianiste. Teda hinnatakse nii solisti, ansamblimuusiku, helilooja kui ka arranžeerijana. Mainekas ajakiri Jazz Times kirjeldab Randalu muusikat kui “tundmatut ja eksootilist maad”. Kompromissitu sihikindlusega püüdleb Randalu viimistletud tehnika kaudu muusikalise tuuma poole.

1978. aastal Tallinnas sündinud Randalu kolis juba lapsena koos vanematega Saksamaale, kus jätkas klaverimänguga Karlsruhe ja Stuttgarti muusikaülikoolides ning Kölnis John Taylori juures. Järgnesid õpingud Londoni Kuninglikus Muusikaakadeemias (Django Bates) ning stipendiumid Henry Mancini Instituuti Los Angelesis ja Manhattan School of Music’isse New Yorgis. Randalu koostööpartnerite hulka kuuluvad paljud tippmuusikud nagu Ari Hoenig, Nguyên Lê, Dave Liebman, Ben Monder, Nils Petter Molvaer, Dennis Russell Davies, Dhafer Youssef. Pianist on esinenud New Yorgi Carnegie Halli ja Lincoln Centeri ning Berliini Konzerthausi mainekatel lavadel ja musisteerinud Stuttgarti, Berliini ja Tallinna kammerorkestritega. Kontsertreisid on teda viinud USAsse, Kanadasse, Türki, Koreasse, Tuneesiasse, Austraaliasse ja Iisraeli ning kõikjale Euroopas, kus tema mängu on saanud nautida ka Londoni, Pariisi ja Madridi jazzifestivalide nõudlik publik. 2007. aastal pälvis Randalu Saksamaa kõige kõrgemalt hinnatud jazziauhinna Baden-Württembergi jazzipreemia ning 2011. aastal Elioni Jazziauhinna Eestis. Tema arvukad plaadistused nii solisti kui ka ansamblimuusikuna on pälvinud rohkelt kiidusõnu, 2006. aastal sai ta Grammy nominatsiooni ning 2012 Eesti Muusika Auhindade jagamisel Aasta Jazzialbumi tiitli.

Keelpillikvartett Prezioso tegutseb alates 2006. aastast. Kvarteti mängu iseloomustab energilisus, intensiivsus ja nooruslikkus. Väga hingelähedane ja oluline on muusikute jaoks ka inimlik sügavus ja eetilisus. Need neli noort andekat muusikut on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning kuuluvad Eesti Riikliku Sümfooniaorkestrisse. Prezioso on andnud kontserte ja osalenud festivalidel Eestis, Soomes, Hollandis ja Venemaal. Nelik on olnud mitmete eesti heliloojate nagu Liis Viira, Rein Rannap, Aaro Pertmann, Mariliis Valkonen, Timo Steiner jt uudisteoste inspireerija ja esmaesitaja. 2012 ilmus kvarteti debüütalbum, kus kõlavad Jaan Räätsa, Erwin Schulhoffi, Anton Weberni ja Peteris Vasksi teosed.

Koosseis:
Kristjan Randalu – klaver
Hanna-Liis Nahkur – viiul
Mari-Katrina Suss – viiul
Helena Altmanis – vioola
Andreas Lend – tšello