fbpx

Raivo Tafenau 50

feat. Sergio Bastos

feat. Sergio Bastos

Raivo Tafenau on üks eesti jazzi säravamaid isiksusi. Saksofonist-akordionist-ansamblijuht-helilooja-omanimelise jazziklubi programmijuht on alati päikselises meeleolus. Publik armastab teda jäägitult, sest hea suhtlejana oskab ta avada kuulajate südame ja mängida lähedaseks muusika, mida ta ise nii palavalt armastab. Pole siis imeks panna, et ta on eesti kõige hõivatum jazzmuusik, keda kutsutakse nii festivalidele, kontsertidele kui ka firmaüritustele. Tal on palju sõpru nii siin kui sealpool Soome lahte ja mitmel pool Euroopas. Kontserdid eesti muusikute ja külalistega on viinud teda igasse Eestimaa nurka ja mitmele mandrile. Juubelikontsertidel palub Raivo Tafenau lahkelt lavale oma väga häid muusikutest sõpru, tänu kellele on tänane Eesti jazz elujõuline ja edasipürgiv. Tafenau-Aimla kvinteti külalised on erinevatel kontsertidel erinevad, kuid väga oodatud: Jürmo Eespere, Laura Remmel (e. Põldvere), Urmas Lattikas, Raul Vaigla, Toomas Rull, Villu Veski, Meelis Vind, Lembit Saarsalu ja paljud teised.

Oma esimese juubeli eel leidis Tafenau aega ka stuudiotööks ning lühikese aja jooksul valmisid kolm heliplaati. „Two Minds Two Lines“ valmis koos mõttekaaslase klarnetist Meelis Vindiga, kellega on antud sadu kontserte, otsitud ja leitud põnevad lahendusi duomuusikale. Koos saksofonist-flötist Siim Aimlaga valmis kvintetiplaat „(P)ühendus“ ning Liisi Koiksoniga CD „Õhtu rannal“, kus esitatakse maestro Valter Ojakääru loomingut uues kuues. Nii plaat kui arvukad kontserdid viimase kavaga said väga sooja vastuvõtu osaliseks.

Raivo Tafenau ütleb enda kohta: “Mulle meeldib ennast proovile panna ja vastu võtta uusi väljakutseid, mängida karismaatiliste muusikutega erinevaid kontserdikavasid. Samas on kõige kodusem tunne musitseerida nüüd juba väljakujunenud oma ansambliga, kuhu kuuluvad Virgo Sillamaa, Mihkel Mälgand ja Eno Kollom.“ Loomulikult on Raivo Tafenau muusikasõprade ring palju laiem. Väga palju kontserte on ta andnud ka koos Jürmo Eespere, Ain Agana, Laura Põldvere, Petteri Hasa, Neda, Ricardo Padilla jt-ga .Erilist hingelähedust tunneb ta Brasiilia laulja-kitarristi Sergio Bastosega, koos on antud üle 300 kontserdi ja salvestatud kaks suurepärast heliplaati – „Ice of Ipanema“ ja „Contrasting Colors“. Ja loomulikult kuulub Raivo Tafenau ka Estonian Dream Big Bandi raudvara hulka.

Oma professionaalse muusikukarjääri alguseks peab Tafenau 1991. aastat, mil temast sai Urmas Lattikase kvarteti üks tugisambaid. Koos esineti ka European Broadcasting Unioni jazziööl vaheldumisi Joe Zawinuli ja Jan Garberikiga ja New Yorgis. Tafenau oli ka esimesi Eesti muusikuid, kes kaitses Eesti jazzi au EBU jazzorkestris. Juba 1994. aastal pälvis ta Eesti Raadio Aasta muusiku tiitli. Ta on võitnud mitmeid Aasta jazziplaadi auhindu. Eesti peamise jazziauhinna, Elioni auhinna sai Raivo Tafenau 2010. aastal selle eest, et teeb kõike väga hästi ning loomingulise põlemisega. Tema mäng on emotsiooniderikas ja haarav. Kuidas ka maailm meie ümber ei muutuks – nagu muutuvad ka muusika väljendusvahendid – jääb Tafenau muusikas olulisimaks elemendiks ikka meloodia ning selle teekond aegruumis.