fbpx

HÕIMUPÄEVAD 25

Ulla Pirttijärvi on pärit Põhja-Soomest Angelist. Ta on üks kogu maailmas tuhandeid heliplaate müünud ansambli Angelin Tytöt endistest liikmetest. Oma soolokarjääri alustades pühendus ta joiu esitamisele, püüdes seejuures säilitada algupäraste laulude olemust ja tuuma. Tema rahvusvaheline karjäär solisti, joiguja ja heliloojana sai alguse sooloalbumiga „Ruossa Eanan“ (1998), mille produtsendid olid Frode Fjellheim ja Manne von Ahn Öberg. Teine sooloplaat „Mattarahkku askai“ (2002) on samuti valminud koostöös Frode Fjellheimiga, kes lisaks plaadi produtseerimisele on ka lugude arranžeerija ning teeb kaasa ka klahvpillimängija ja lauljana. Koos on nad esinenud Saksamaal, Soomes, Rootsis ja Norras ning nende plaadid on pälvinud positiivse vastukaja üle maailma. Kolmas plaat „Aibbaseabmi” ilmus 2008. aastal ning 2012. aastal nägi ilmavalgust „Ulda”, mille nimi tähistab Saami müütilist maa all elavat hinge.

Pirttijärvi on särav isikupärane artist. Tema loomingus kõlab skandinaavia folk, mis vahel laskub sügavale ambient-elektroonika kaevudesse. Ulla Pirttijärvi hääl keerleb ümber traditsiooniliste joigude – korduvad lihtsad sõnaderead, samal ajal keeb ja pulbitseb põhjamaine elektroonika.

Muusikakriitik Chris Nickson on tema muusika kohta kirjutanud: “Algupärane joig on vastupandamatu. See läheb otse südamesse, manab silme ette jäised väljad ja saami nomaadid. Õhustikus, mis ei ühine liialt new age’i helidega, koob Pirttijärvi kaunist kangast. Tema helikeel on pehme, kuid samas jõuline, rütmikas ja värviline. See on põhjamaiselt jahe ja võluvalt kaunis. Pirtijärvi muusikas ei ole Wimmele omast kiirendust ega Mari Boine võitlusmeelt – Pirttijärvi panustab selle generatsiooni helidesse talle omasel moel, ning see on kui kummituslik Norra lumi.“

Koosseis:
Ulla Pirttijärvi-Länsman – laul, löökpillid
Marko Jouste – keelpillid, laul, löökpillid
Mikko Vanhasalo – puhkpillid, laul, löökpillid