fbpx

Datevik (USA-Armeenia), Estonian Voices, EDBB

2013. aasta 7. oktoobril tähistame Eesti armastatuima laululooja Raimond Valgre 100. sünniaastapäeva. Heliloojale pühendatud kontsertturneel kõlavad Valgre laulud värskes kuues. Kõrvuti Valgre loominguga kõlab kontserdil eesti uuem jazzilooming Kadri Voorandi, Kristjan Randalu jt. sulest. Kontserdil esinevad Estonian Dream Big Band, vokaalsekstett Estonian Voices ja Nõukogude jazzi esileedi, nüüd juba veerand sajandit New Yorgis tegutsev armeenia jazzitäht Datevik Hovanesian. Tema tundeliselt lauldud „Muinaslugu Muusikas“ sobis imehästi filmi „Need vanad armastuskirjad“, sellest ka idee kutsuda Datevik Valgre kontserdiks Eestisse, kus ta 80. aastatel andis mitmeid kontserte ja salvestas eesti muusikutega.

Datevik Hovanesian jõudis Jazzkaarele esmakordselt aastal 1994. Täna tuntakse teda lisaks võrratule jazzlauljale ka kui suurepärast vokaalpedagoogi. Tema improvisatsioonid on tehniliselt filigraansed ja samas väga emotsionaalsed. Tema meistriklassid on oodatud nii New Yorgi Manhattan School of Musicus, New Scool of Musicus kui ka paljudes teistes tulevasi vokaliste vormivates kõrgkoolides. Dateviku koostööpartnerite seas on kümneid kuulsusi Joe Williamsist Paquito D’Riverani, varasemast perioodist on tema armastatumate parnterite seas ka Tiit Paulus, Igor Bril ja Igor Butman. Tuntud armeenia muusikutest on Dateviku partnerid pianist Armen Donelian ja multiinstrumentalist Arto Tuncboyaciyan.

Estonian Voices on üks uuemaid ja omanäolisemaid tulijaid Eesti vokaalmuusikas. Ansambel viljeleb pop-jazzilikku muusikat, mille hulka kuulub töötlusi nii rahvalauludest, tuntud hittidest, jazzistandartidest kui ka originaalloomingut. Idee panna kokku täiesti uus kuuehäälne a cappella vokaalansambel sündis koostöös Tallinn 2011 meeskonna ja Jazzkaare ning ansamblijuhi kogemustega lauljatari Kadri Voorandiga.

Tänassesse kuuiku kooseisu kuuluvad Mikk Dede, Kadri Voorand, Arno Tamm, Maria Väli, Aare Külama ja Mirjam Dede. Ansambli liikmed on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia või TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia.
Mikk Dede on paljude Eesti tippkooride tenor ja solist ta tegutseb selliste koosseisude juures nagu Vox Clamantis, Collegium Musicales ja mitmed teised.
Maria Väli on Uno Naissoo nimelise loomingukonkursi võitja (2010) ning õppinud on ta nii Tiit Pauluse kui Kadri Voorandi käe all. 
Mirjam Dede on tuntust kogunud laulusaates „Kaks takti ette“ ning ta on ka laste poolt armastatud muusikaõpetaja.
Arno Tamm, populaarse pärimusmuusika ansambli Paabel solist, on osalenud muusikalides („Libahunt“ jt) ja esinenud soolokontsertidega. 
Aare Külama on nõutud bass ansamblis Vox Clamantis, ta on lõpetanud jazzklaveri eriala Viljandi Kultuuriakadeemias.
Ansambli enamiku arranžeeringute autoril Kadri Voorandil on ilmunud kaks autorialbumit ja mitmeid CD-plaate koostöös nii Eesti muusikutega kui ka rahvusvaheliste kollektiividega.
Ka on Kadri Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias jazzlaulu õppejõud.

Estonian Dream Big Bandis mängivad eesti parimad jazzmuusikud. Kollektiiv on koostööd teinud paljud tippdirigentidega ja solistidega nagu Kurt Elling, New York Voices, Frank Foster, Örjan Fälström, Randy Brecker jt. EDBBd on alati paelunud uued ideed ja värsked kõlad, orkestri dirigent ja arranžeerija on juba 15 aastat olnud Siim Aimla.

 

Kontsert toimub koostöös Eesti Kontserdiga.