fbpx

VÄLJA MÜÜDUD!

Eesti võib uhke olla ühe väga erilise ansambli Weekend Guitar Trio üle, mis tänavu tähistab oma 20. tegutsemisaastat. 1993. aastast tegutsev „nädalalõpu kitarritrio“ on oma stiililt kordumatu – ühtaegu tuttav ja samas omapärane. Nende muusikas kohtuvad komponeeritud teosed ja vabalt improviseeritud palad, põimuvad jazz-, etno-, rock- ja nüüdismuusika, just selle minimalistlikum pool. Robert Jürjendal, Tõnis Leemets ja Mart Soo loovad kolme kitarri ja elektroonikaga rikkaliku kõlamaailma, mis pakub alati üllatusi.

Paar aastat tagasi tekkis näitlejal ja Sõru jazzi korraldajal Guido Kanguril idee viia WTG kokku Eesti Draamateatri kitarrimüngu harrastavate näitlejatega, kes süttisid ideest kohe. Mait Malmsten, Märt Avandi, Raimo Pass, Margus Prangel ja Indrek Kruusimaa asusid proffide juhendamisel oma kitarrimänguoskusi lihvima ning õige pea esinetigi juba ühtse kollektiivina. Seni on antud kümmekond kontserti, Jõulujazziks valmib hulk uusi seadeid maailma ja eesti filmimuusikast ja muidugi on kavas ka Weekendi parimad lood.

WGT liikmed on lõpetanud Tallinna Georg Otsa nimelises muusikakooli ja kõigil neist on rohkesti erinevaid loomingulisi tegemisi, kuid trio on nende kohtumispaik, kus loomingulised ideed põimuvad, tõusevad uuele tasandile ja saavad väljundi kontsertide ning stuudiosalvestiste näol. Weekend Guitar Trio on välja andnud seitse omanimelist heliplaati, esinenud paljudel festivalidel ja kontsertidel nii Eestis kui väljaspool. WTG on teinud koostööd gregoriaani laulu ansambliga Vox Clamantis, mille tulemusena ilmus ühine album „Stella Matutina“, loonud elektroakustilisi helimustreid koos tunnustatud vabaimprovisaatoritega ja etnomuusikutega. Nad on esinenud koos Norra Punkt festivali ühe asutaja Jan Bangiga ja Londoni improviseeriva lauljatari Toyah’ga, saksa kitarristi Markus Reuteriga, USA saksofonisti Ned Rothenbergiga ja paljude teistega.

Robert Jürjendal on 1992. aastast osalenud Robert Frippi Guitar Crafti erinevates rahvusvahelistes projektides, kus tekkis ka idee avastada kitarrimuusikas uusi teid koos mõttekaaslastega Eestist, nii sündiski WGT. Robert Jürjendal õpetab TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias ja EMTA-s, kirjutab muusikat nii WTG triole, soolokitarrile, duole UMA, kus ta partner on trompetist Aleksei Saks, oma triole Fragile, eesti headele lauljatele eesotsas Tõnis Mägi ja Riho Sibulaga ning samuti on ta mitmete filmimuusikate autor. 2013 kevadel ilmus kitarristi omanimeline album „Rõõmu allikas“.

Tõnis Leemets on vabakutseline muusik ja saatejuht. Solistina on Leemets (esma)esitanud mitmete eesti heliloojate teoseid elektrikitarrile. Samuti mängib ta ansamblites Bombillaz, Treee, kirjutab teatri- ja filmimuusikat ning juhib juba 12 aastat Klassikaraadios saadet „Fantaasia“.

Mart Soo on Otsakooli kitarriõpetaja. 1988. aastal moodustas Soo koos mõttekaaslastega vaba spontaanset improvisatsiooni viljeleva ansambli Tunnetusüksus. Lisaks WGT-le mängib Mart Soo standard-jazzi koos paljude eesti muusikutega. Ta on osalenud mitmes rahvusvahelises improvisatsioonilise muusika projektis ning salvestanud koos Kalle Laari, Takashi Kazamaki jt.novaatoriga. Ta on koos Taavi Kerikmäega festivali ImproTest ja improvisatsiooniliste kontserdisarjade kuraator.