fbpx

Edmar Castaneda on maailmas väheseid, kes mängib ülivirtuoosselt sellist keerukat kuid kaunikõlalist instrumenti nagu harf. Ta on  lühikese ajaga vallutanud maailmalavad, sest ta muusika on elav, värvikirev, dünaamiline ja rütmierk. Jazzkaarelgi esinenud  legendaarne saksofonist  Paquito D’Rivera, kirjeldab harfimängijat nii: „Ta on tohutu talent. Oma mitmekülgsuse ja võluva karismaatilisusega on ta harfi toonud varjust välja ja saanud üheks originaalsematest muusikutest Suures Õunas.“

 

Edmar Castaneda  sündis 1978. aasta Bogotas Kolumbias. Muusikute perekonnast pärit Edmari kasvas Kolumbia kohalikest muusikatraditsioonidest ümbritsetuna. Ta õppis joropo-tantsu, mille traditsiooniliseks saatjaks on harf. 1990ndate keskpaigas, kui Edmar kolis New Yorki, õppis ta alguses trompetit, kuid naases peagi harfi juurde. Ameerika Ühendriikides vallutas ta peagi paljud kontserdilavad, sealt edasi viis tee maailmalavadele. Fantastiline on jälgida, kuidas Edmari keha suisa neelab tema kolumbia harfi, kui ta voolib uskumatuid rütme ja selliseid harmoonilisi nüansse, mis teevad silmad ette ka kõige tuntumatele flamenco-kitarristidele. 

 

Edmar Castaneda muusikukarjäär on ta kokku viinud selliste artistidega nagu Paquito D’Rivera, Wynton Marsalis, John Scofield, Chico O’Farrill, John Patitucci jpt. Edmar on olnud erikülaline Marcus Miller’i kontsertidel ning soojendanud selliseid muusikuid nagu Ricki Lee Jones, Diana Krall, The Yellowjackets ja Paco De Lucia.

 

Edmarilt on ilmunud kolm heliplaati, kus on ka koostöid John Scofield’i, Gonzalo Rubalcaba, Miguel Zenon’i ja Marshall Gilkes’iga, mis on pälvinud nii kriitikute kui austajate imetluse. Albumi “Entre Cuerdas” kohta kirjutas Jeff Tamarkin JazzTimes’is nii: „ On raske ette kujutada, et tollel  kolumbia muusikul oleks palju konkurente. Tema harf kõlab nii loomulikult, et hakkab suisa imelik, et nii vähesed on mõelnud selle mitmekeelse instrumendi kasutamisele soolopillina.“ 

 

Koostöös Prantsuse firmaga Camac Harps on Edmar Castaneda välja arendanud ka täiesti uue instrumendi. E C Llanera on tänapäevane versioon tranditsioonilisest Kolumbia ja Venetsueela arpa llanera’st, millel on lisaks mitmetele srtuktuuriparandusele ka pedaalid. See parendab instrumendi kromaatlilist potentsiaali ja avab uusi muusikalisi võimalusi nii muusikariistale endale kui ka ladina-ameerika muusikale.

 

Edmar Castaneda – harf

Marshall Gilkes – tromboon

Rodrigo Villalon – trummid

 

www.edmarcastaneda.com