fbpx

Noort heliloojat-saksofonisti Marius Nesetit võrreldakse juba praegu legendidega. Briti ajalehe The Guardian arvustaja John Fordham hindab kõrgelt saksofonisti Michel Breckeriga võrreldavat energiat ja Garbareklikku peent tonaalsusetaju. Norra kriitikud nimetavad Nesetit Garbareki järel talendikaimaks norra saksofonistiks. 29-aastane saksofonitäht võlub nii oma muusikalise küpsuse, energia kui ka gasellilikult nõtke mängustiiliga. Teda kutsuvad esinema mainekad festivalid üle maailma ja igasse oma esinemisse suhtub ta täie pühendumusega. 

 

Sündinud Norras Bergenis, suundus Neset 2003. aastal Kopenhaagenisse, kus õppis Rütmimuusika Konservatooriumis ning kohtus oma tulevaste ansamblikaaslaste ning ka Briti vaimustava jazzmuusiku Django Bates’iga, kes mängis tema karjääris üliolulist rolli. Neseti muusikutee kulges läbi ansamblite People Are Machines, Kaktusch ja JazzKamikaze, viimasega tuuritas ta juba üle maailma ja salvestas kuus albumit. Nende muusika on segu jazzist, rokist, elektroonilisest ja klassikalisest muusikast. Juba esimesel tegevusaastal 2005 pälvis Norra, Rootsi ja Taani muusikutest koosnev bänd Põhjamaade ansamblite konkursi Young Nordic Jazz Comets peaauhinna. Django Bates, Neseti õppejõud Kopenhaagenis,  jälgis noorte tegemisi ning innustas neid. Ta märkas kohe Neseti erilist annet ning palus tal liituda oma StoRMChaser bigbändiga ja hiljem ansambliga Human Chain, millega esineti samuti paljudel jazzifestivalidel. 

 

2011. aasta aprillis ilmus Neseti tähelepanuväärne album „Golden Xplosion“, kus klahvpillidel osaleb ka Django Bates. Album pälvis kõikjal rohkelt kiidusõnu ning lisas saksofonistile tuntust. Samal aastal võitis Neset prestiižsse JazZtipendiat auhinna, mis antakse erakordsete võimetega muusikule. Läbi 2011. aasta tuuritas Neset kõikjal Euroopas andes kontserte muuhulgas Molde, Kopenhaageni, Corki ja Manchesteri jazzifestivalidel. Molde Jazzil pälvis ta aastapreemia, mille eest kirjutas Trondheimi Jazz Orchestra’le süidi „Birds“. Neseti linnu-süidi heliplaat saavutas sama võimsa edu kui „Golden Xplosion“. Sellele järgnes leping maineka plaadifirmaga ACT, mille alt ilmuvad saksofonisti järgmised heliplaadid.

 

Ka Neseti ansamblikaaslased kuuluvad oma generatsiooni Euroopa tippude hulka. Briti pianist, saksofonist, helilooja Ivo Neame osaleb ansamblis Phronesis, kellega koos võideti 2010 ajakirja Jazzwise Aasta albumi tiitel ja mainekas Mojo auhind. Pianistil on ka omanimeline trio ja oktett.

 

Rootsi päritolu bassist Petter Eldh mängis koos Marius Nesetiga juba ansamblis People Are Machines, ta osaleb Django Batesi ansamblites ja Euroopa bigbändides. Veebruaris 2014 ilmus ta oma orkestri album „Love Declared Disaster Averted“.

 

Norra-Rootsi trummar Anton Eger on tuntud Django Batesi, Marius Neseti, Ivo Neame  jt. ansamblitest, samuti mängib ta ansamblis Phroneses ja JazzKamikadze ning on osalenud 15 heliplaadi salvestamisel. 

 

Koosseis:

Marius Neset – saksofon 

Ivo Neame – klaver

Petter Eldh – bass 

Anton Eger – trummid 

 

http://www.mariusneset.info/