fbpx

Jazzkaare üks oodatumaid esinejaid on Nils Landgreni juhitud JazzBaltica Ensemble, kelle kontsert 24. aprillil Merepaviljonis avab ühtlasi Saksa kevade üritustesarja. 

 

JazzBaltica on populaarne jazzifestival Põhja-Saksamaal, Schleswig-Holsteini liidumaal, mis sai tuule tiibadesse 1991. aastal. Koos festivaliga sündis ka JazzBaltica Ensemble, kuhu kuuluvad mainekad muusikud mitmetest Euroopa riikidest. Ansambli kandev idee on tuua kokku Läänemeremaade muusikuid,et vahetada muusikalisi mõtteid nii teoorias kui praktikas. 

 

Alates 2012. aastast on trombonist Nils Landgren nii JazzBaltica festivali kui ansambli kunstiline juht; viimasesse on ta kuulunud algusaegadest peale. 1990ndatel tuuritas kollektiiv Balti riikides ning esines ka Tallinnas. Täna kuuluvad ansambli koosseisu andekad muusikud Saksamaalt, Taanist, Soomest, Rootsist ja Eestist. Jazzkaare kontsertidel ettekandele tulev kava koosneb eksklusiivselt selleks puhuks kirjutatud materjalist. Ansambel ootab Eesti-esinemisi väga ning loodab, et publik tunneb nende muusikast samasuurt rõõmu, kui muusikud selle tegemisest.

 

Nils Landgren rabab oma mitmekülgsuse, uudishimu ja entusiasmiga. Ta on hinnatud tromboonimängija, laulja, helilooja, oma ansamblite liider, festivalide kunstiline juht jne. Ta on osalenud 500 albumil ning teinud koostööd ansamblite ja artistidega nagu ABBA, The Crusaders, Eddie Harris, Herbie Hancock jpt. “Mr. Red Horn” svingib nutikalt jõudes meeleoludes ühest äärmusest teise, kusjuures tema energia ei näi iial lõppevat. Kriitikud on nentinud, et Landgrenil on kaks hinge – oma Funk Unitiga on ta mehine ja gruuviv jazzi action-kangelane, kuid tema teine mina on melanhoolne ja ülimalt tundlik.

 

Raivo Tafenau – saksofonist-akordionist-ansamblijuht-helilooja-omanimelise jazziklubi programmijuht – on eesti jazzi säravamaid isiksusi. Publik armastab teda jäägitult, sest hea suhtlejana oskab ta avada kuulajate südame ja mängida lähedaseks muusika, mida ta ise palavalt armastab. Sõpru ja bändikaaslasi on tal paljudes maades. Iga ta kontsert ja heliplaat on väga oodatud sündmus. 

 

Soome noor trompetiäss legendaarse bassivirtuoosi Pekka Pohjola poeg Verneri Pohjola on tuntust kogunud mitmete ansamblite nagu Ilmiliekki Quartet, Quintessence, Q-Continuum jt. 2004. aastal valiti ta Pori Jazzi Aasta muusikuks ning sestpeale on ta koostööd teinud mainekate muusikutega nagu Anthony Braxton, Anders Jormin, Jens Thomas, Stefan Pasborg, Jukka Perko jpt. 

 

Tromboonivirtuoos Janning Trumann kuulub Saksa noore jazzi tippude hulka. Tema ansamblilt MAKKRO ilmus 2013. aastal debüütalbum „Räume“. Ta on ka bigbändi Subway Jazz Orchestra dirigent ning aktiivselt tegev Kölni jazzimaastikul. Truman on töötanud ansamblite ja artistidega nagu WDR Big Band, Peter Herbolzheimer, Dave Douglas, Donny McCaslin, Vince Mendosa, Peter Erskine jpt.

 

Taani löökpillimängija, trummar ja helilooja Lisbeth Diers on 1988. aastast mänginud ja salvestanud paljude rahvusvaheliste staaridega nende seas on jazzitipud nagu Django Bates, Trilok Gurtu, Palle Danielsson, Lena Willemark, Steve Swallow, Marilyn Mazur, Nils Landgren , Josefine Cronholm jpt. Tema enda nime al on ilmunud albumid: ”Chime” (Spicy Tuna Records, 2005) ja ”Chime Transform” (2010).

 

Eva Kruse õppis jazzkontrabassimängu nii Berliinis Sigi Busc’i, Jerry Granelli ja David Friedmani kui Rootsis Anders Jormini juures. Tal on oma trio, kuid ta on koostööd teinud ka ansamblitega Firomanum, Arne Jansen Trio, SOAP jt. 

 

Kitarrist Sandra Hempel samuti teinud koostööd paljude jazzitippudega nagu Steve Swallow, Nils Landgren, Rick Margitza, Ingrid Jensen jt. ning osalenud saksa mainekates bigtbändides ja ansamblites. 

 

Anders Kjellberg on üks Euroopa tipptrummaritest, kes on esinenud või salvestanud koos lugematu arvu muusikutega siinkohal vaid mõned nimed – Jon Balke, Marylyn Mazur, Steve Swallow, Enrico Rava, Tomasz Stanko, Kenny Wheeler, Don Cherry, Dewey Redmani, Joe Henderson, Rita Marcotulli, Cecilie Norby, Rigmor Gustavsson, John Patitucci jpt. 

 

Täname: Goethe-Institut Estland, Schleswig-Holsteini Liidumaa ja Saksamaa Välisministeeriu

 

Koosseis:

Nils Landgren – tromboon, vokaal

Raivo Tafenau – saksofon 

Verneri Pohjola – trompet

Janning Trumann – tromboon

Sandra Hempel – kitarr

Eva Kruse – bass

Lisbeth Diers – löökpillid ja vokaal

Anders Kjellberg – trummid

 

http://www.nilslandgren.com/