fbpx

Chris Potter, Antonio Sanches, Ben Williams & Giulio Carmassi

OSTA PILET TICKETPROST!

OSTA PILET TICKETPROST!

Kitarrist Pat Metheny on praeguse jazzmuusika üks kuulsamaid ja edukamaid muusikuid, võitnud 20 Grammy auhinda 10-s erinevas kategoorias. Ta on Suur Muusik ilma ühegi kahtlus- või küsimärgita. Tal on seljataga enam kui nelja aastakümne pikkune muusikukarjäär ning erinevalt paljudest teistest oma põlvkonna muusikutest ei vaata Metheny nostalgitsedes üle õla tagasi. Jazz on talle muutuste muusika ning ka tema ise on otsijana püsinud lakkamatus muutumises.

Kitarristi kõrge üleilmne maine põhineb nii isikupärasel virtuoossel mängustiilil kui tema muusikalise keele köitvusel. Esimene tähendab pillivaldamistehnikat ja erilisi voolavaid kõlamustreid, mida väga paljud nooremad muusikud üritavad jäljendada, teine aga on seotud loomingu stilistilise ja žanrilise koostisega.

Varsti juba kuuekümnene, kuid ikka nooruslike joontega Metheny kuulub kindlalt sellesse generatsiooni, kelle muusikalisi eelistusi vormis lisaks jazzi traditsioonidele ka kasvueas kõikjal ümberringi kõlanud popmuusika. Tema loodud ja mängitud muusikas on üsna vähe svingi õõtset ja bebopi kramplikult rabelevat pulbitsust – rohkem kohtate seal rockmuusikale omaseid lineaarseid liikumisi, selgeid meloodiajooni ja klaar-selget elektrilist kõla. Pluss muidugi mitmesugused eksperimentide valda kuuluvad kõrvalekalded. Kuid Pat Metheny kitarrimängu kuulates ei jää kellelgi vähimatki kahtlust, et tema musitseerimine kuulub jazzmuusikasse.

Pat Metheny sündis 1954. aastal Kansas City äärelinnas. Lapsena õppis ta kitarri ning pälvis juba teismelisena jazzmuusikuna tähelepanu. Laiemalt tuntuks sai tema nimi aga 1970ndate algusaastatel õpingute ajal Berklee kolledžis, kui tollal jazzmuusika üks tuntumaid vibrafonimängijaid Gary Burton noormehe annet tunnustades ta n-ö oma tiiva alla võttis. Metheny on küpsemas eas tunnistanud, et muusikaliselt mõjutas teda tohutult ansambel The Beatles. Kuid samal ajal matkis ta algaja kitarristina Wes Montgomery mängu. Hiljem sai ta eeskuju ja inspiratsiooni Miles Davise, John Coltrane ja Ornette Colemani muusikast. 1980ndatel vaimustus Metheny Brasiilia muusikast. Samuti on teda oluliselt mõjutanud Steve Reich ja Joni Mitchell. Sellest kõigest on ta kokku pannud oma muusika, isikliku väljenduskeele. Pärast 1976. aastal ECM-ile tehtud esimest sooloplaati “Bright Size Life” koos Jaco Pastoriusega moodustas Metheny aasta hiljem oma bändi. Kiiresti kerkis ta üheks populaarsemaks jazzartistiks ning bändi kontserdid olid nii suur publikumagnet, et toimusid 1980ndatel mõnikord isegi staadionitel. Pat Metheny Group müüs miljoneid plaate, mingis kontsertidele miljonitele inimestele ning nautis aastakümnete vältel tohutut menu. Ka 20 Grammy-auhinnast, mis ehivad Pat Metheny saavutustekollektsiooni, on suurem osa saadud Pat Metheny Group’i plaatide eest.

Unity Group
Pat Metheny on muusik lakkamatus liikumises. Iga tema järgmine projekt või ansambel võib tähistada kannapööret. Keegi ei tea, millise suuna ta valib. Ta on teinud plaate, millel ta mängib üksinda kitarri, ta on eksperimenteerinud vabaimprovisaatoritega ja musitseerinud n-ö “vana kooli” meestega. Omanimelise kuulsa grupi kõrval on Metheny näiteks hiljuti teinud mees-nagu-orkester projekti Orchestrion ning süvendanud oma oskusi 48-keelelisel harfilaadsel baritonkitarril.

Unity Group, millega Pat Metheny tuleb oma pika karjääri jooksul esmakordselt Eestisse, tähistab naasmist jazzmuusika peavoolu ja selle muusika põhiväärtuste juurde. Peaaegu 30 aastat pole Metheny kitarri kõrval kõlanud tenorsaksofoni, mille hääl konkureeriks kitarristiga. Kaasmuusikuna lõi ta küll aeg-ajalt kaasa saksofonistide plaatidel, kuid enda muusikas eelistas teistsugust kõla.

Vastus küsimusele “Miks nüüd?” peituvat nimes “Chris Potter”. Metheny ütleb, et ta on selle saksofonisti musitseerimise suur fänn. Nad kohtusid Antonio Sancheze debüütalbumi salvestamisel. Nüüd mängib ka Sanchez Metheny uues bändis. Kitarristi paelus Potteri mitmetahuline mäng, tema kõla, ideede voog, improviseerimise fantaasiaküllasus. Pat Metheny sõnul on tal oma 40-aastase lavakarjääri vältel vaid üksikuid sarnaseid kogemusi olnud. Näiteks Gary Burtoni või Ornette Colemaniga koos musitseerides. “Ta on üks suurimaid muusikuid, kellega ma olen koos mänginud,” on Metheny öelnud Chris Potteri kohta.

Trummar Antonio Sanchez on Pat Metheny’ga koos musitseerinud viimased kümmekond aastat. Bassist Ben Williams oli Julliardi muusikakoolis Christian McBride’i õpilane, kui Metheny teda esmakordselt kuulis. Suurepärane muusik ja hea seltsiline, kes pealegi väga hästi klapib trummariga nii inimesena kui muusikas. See on suurepärase rütmigrupi esimene tähtis eeldus. Unity Groupis lööb kaasa ka multiinstrumentalist ja helilooja Giulio Carmassi. Selle koosseisu värske album jõuab müügile veebruaris 2014.

Unity nime päritolu ulatub Pat Metheny lapsepõlve. Ta kasvas üles Missouris selles piirkonnas, mis on Unity Church’i tekke- ja kodukoht. Kuigi tal endal pole selle kirikuga mingit pistmist, olid tema perel rohkem kui sadakond aastat väga head suhted ühe teise suguseltsiga, kellest said Unity Church’i rajajad. Iga pühapäeval mängis kirikus Unity Band. Metheny isa mängis seal, kui ta oli noor: ja Pat ning tema vend Mike mängisid aastaid hiljem samuti, mis oli huvitav ning meeldejääv kogemus.

2012. aastal tegi algne Unity Band mõned taasühinemiskontserdid, mis vallandas Pat Metheny’s rea meeldivad mälestusi, mis nüüd kajastuvad tema enda uue ansambli nimes. Ta oli hulk aastaid vanemaks saanut ning sõna “Unity” omandanud tema jaoks palju avarama tähenduse – see on midagi niisugust, millesse mahub kogu maailm. Või kui olla konkreetsem ja taandatum selle tegevuse – muusika – juurde, mille kaudu Pat Metheny suhtleb maailmaga, siis näeb tema Ameerika muusikat kui suurt katelt, milles paljude kultuuride parim osa, muusikad ja kõlad on sajandite vältel kohtunud ning sellest õige huvitava supi keetnud. Ka jazzmuusika on taolise ühinemiste tulemus. Pat Metheny Unity Group olevat selle vaimu manifest. Kitarrist usub, et inimeste ja muusikutena kõnelevad nad helide kaudu just sellest.

 

Täname: USA saatkond

 

Pat Metheny Unity Group (USA)

Pat Metheny – kitarrid

Ben Williams – bass

Giulio Carmassi – klahvpillid, elektroonika

Antonio Sanchez – trummid

Chris Potter – saxophone

 

http://www.patmetheny.com/unity-band/