fbpx

“Tahan, et muusika kõlaks alati aktuaalsena ja puudutaks kuulajat. Ühise helivälja otsimine sajandite sügavuse ja tänase vahel on väga tähtis protsess, millega oleme koos Jaak Sooääre, Tanel Rubeni ja Taavo Remmeliga aastate jooksul aktviiselt tegelenud. Nad on vaimustavad professionaalid, kes jõuavad iga teose olemuseni ning samas on vabad ja vastuvõtlikud. Me inspireerime üksteist ja meie sädemetest tekib eriline leek,“ tõdeb mitmekülgne muusik, viiuldaja, dirigent, varajase muusika ansambli Hortus Musicus juht, vanamuusika asjatundja, omanimelise festivali eesvedaja Andres Mustonen. Maailmakodanikuna püüab Mustonen kõigis oma ettevõtmistes leida ühist erinevate muusikastiilide vahel. Teda huvitab see, mis ühendab erinevaid muusikaid ja kunste, see, mis on üle kõige. 

 

Kõik sai alguse 2003. aasta Jazzkaarelt, kus Hortus Musicusega mängisid trummarid mitmelt maalt eesotsas eestlase Tanel Rubeniga. Seejärel tekkis idee mängida klassikat improvisatsioonilisel moel, tegemata seejuures liiga klassikute nooditekstile. Kvarteti liikmeteks said Taneli sõbrad Jaak Sooäär ja Taavo Remmel. 2004. aastal pani nelik Vivaldi ja Corelli rokkima, seejärel Bachi svingima ning iga aastaga laienesid kvarteti muusika piirid veelgi sügavamale ajakaevu ja geograafiliselt kaugemale kuni Lähis-Ida muusikani välja. Kui ansambli esimene heliplaat „Aria“ on klassikapärlite jazzilik tõlgendus, siis teine album „A Tempo“ oma orientaalse suunitlusega on tulisem ja rokilikum. Need kauged igatsused ja unistused, mis kunagi valati muusikasse, ei ole kuhugi kadunud. Armastus ja kirg, ausus ja austus on olulised ka tänapäeval. 

 

Kvartett on aastatega hästi kokku sulanud – jazzmuusikud tunnevad end vabalt klassikamaailmas ja Andres Mustonen üllatab üha ägedamate improvisatsioonidega. Kvarteti kontsertidel osaleb üha rohkem külalisi. Sel korral on ansambli külaline väga eriline iisraeli trompetivirtuoos Avishai Cohen, kes on lühikese ajaga tõusnud USA trompetistide eliiti. 2012 pälvis ta ajakirja Down Beat rangete jazzikriitikute tunnustuse kui tõusev täht. 2013. aasta lõpus valisid maailma jazziajakirjanikud ta viimase salvestuse „Tightrope“ teisele kohale lemmikute seas. Ja aina ülesmäge on Avishai Coheni karjäär kulgenud. Ta on salvestanud kuus albumit, esinenud nii oma trio kui ka selle koosseisu bassisisti Omer Avitali ansambliga ja oma saksofonistidest õe ja venna Anati ning Yuval Coheniga ning paljude teistega. 

 

„Avishai Cohen oma ahvatlevalt kirbe tooni ja hästivormistatud värskete ideedega võib olla üks alahinnatumaid jazztrompetiste.“ – Jazz Times

 

„Ekstravagantselt andekas trompetist sidus lõõgastunult ja hingeliselt tundelisuse ja elegantsi.“ – The New York Times

 

„Harvaesineva tasakaalu ja lüürikaga trompetist.“ – The Boston Globe

 

Koosseis: 

Avishai Cohen – trompet

Andres Mustonen – viiul

Jaak Sooäär – kitarr

Taavo Remmel – kontrabass

Tanel Ruben – trummid 

 

Avishai Cohen http://www.avishaicohenmusic.com/