fbpx
Osta pilet

Legendaarse kitarristaari Al Di Meola muusika seostub paljudele eeskätt jazzroki ja kuuma tähtede trioga – John McLaughlin, Paco de Lucia, Al Di Meola. Ta on salvestanud 24 omanimelist stuudioalbumit, mille müüginumbrid ulatuvad üle kuue miljoni eksemplari. Di Meola on võitnud Grammy kultusansambli Return To Forever koosseisus ja pälvinud ajakirja Guitar Player lugejaküsitluses neli korda parima kitarristi tiitli. Jazzkaarele tuleb ta oma värske kavaga “Elysium & More”, kus kuuleb triumfaalset rokki, hõrke jazziharmooniaid, pulseerivaid rütme, lisaks biitlite muusikat, Astor Piazzolla tangosid ja kitarristi kõige uuemaid helindeid.

 

„Di Meola isikupärased, pöörased staccato-jooksud ning sisukas, kuid samas kergesti mõistetav ja kuulatav stiil on toonud talle ohtralt austajaid nii professionaalide kui ka profaanide seas,“ märgib muusikakriitik Joosep Sang. Paljud rokk- ja jazzkitarristid on saanud Di Meola mängust innustust oma stiili arendamiseks. Di Meola repertuaar on lai ja kirev – kitarrist liigub nõtkelt eri stiilide vahel.

 

Itaalia juurtega Al Laurence Dimeola sündis 22. juulil 1954 New Jersey’s. Lapsena vaimustas teda trummimäng, kitarri hakkas ta õppima 8-aastaselt. Tulevane muusik kasvas üles kuulates Elvis Presley’t, biitleid ja ansambli The Ventures kitarrihitte. Kui 60ndail kerkisid esile rokistaarid Eric Clapton ja Jimi Hendrix, oli Di Meola juba suundumas jazzi radadele. Noore kitarristi suureks eeskujuks sai Larry Coryell, kes esimeste seas ühendas jazzi ja roki.

 

Berklee kolledži tudengina tegi Al Di Meola endale nime Chick Corea jazz-rock bändis Return To Forever, kus ta mängis aastatel 1974–1977. Kui Al Di Meola salvestas 1976. aastal oma debüütalbumi “Land Of Midnight Sun” oli ta juba staar. Kriitikud olid vaimustuses tema virtuoossest mängust ja lugude tehnilisest keerukusest. 1981. aastal, kui Di Meola oli salvestanud juba viis sooloalbumit, jõudis müügilettidele legendaarse kuulsusega plaat “Friday Night in San Francisco”. Detsembris 1980 tehtud kontsertsalvestus koos John McLaughlini ja Paco de Luciaga, geniaalne kombinatsioon autentsest flamenkost ja jazzist, murdis kohe kuulajate südamed. Albumi müügiedu küündis mitme miljoni eksemplarini ja tänapäevani on see üks kitarriklassika olulisimaid albumeid. 1983. aastal ilmus kolme kitarritähe stuudioplaat “Passion, Grace And Fire”.

 

Al Di Meola albumite stilistiline haare on aastatega aina avardunud, hõlmates maailma kultuuri erinevaid nähtusi. Ta on salvestanud koos paljude tähtedega nagu Stanley Clarke, Larry Coryell, Bireli Lagrene, Jean-Luc Ponty, Paul Simon, Frank Zappa, Carlos Santana kui ka Luciano Pavarottiga, kuid ka itaalia rahvalauliku Andrea Pariodiga, ukraina banduramängija Roman Hrynkiviga, Kuuba pianisti Gonzalo Rubalcaba’ga ning oma sõbrale tangouuendajale Astor Piazzollale on Al Di Meola pühendanud samuti albumi. 2013. aastal saavutas suure menu Di Meola biitlite muusikaga album „All Your Life“. Seejärel tuuritas ta oma kammerliku World Sinfonia projektiga. Jazzkaarel esines kitarrist oma kvartetiga aastal 2008.

 

Sel korral moodustab Al Di Meola trio kontserdi tuumiku värske albumi “Elysium” (2015) muusika, kavas on ka kitarristi varasemaid maiuspalu, on ju Di Meola repertuaar lai ja kirev. Elüüsiumi väljad on Kreeka mütoloogias maa, kus elavad igaveses õndsuses surematuse pälvinud kangelased. Di Meola jaoks on see plaat kui õnne paradiis, mis on ta lähedal täiuslikkusele ja kus ta saab rakendada kõiki oma oskusi.

 

Koosseis:

Al Di Meola
kitarr
Peo Alfonsi
kitarr
Peter Kaszas
trummid, löökpillid