fbpx

Aleksander Paal Quartet on uus, neljast noorest ja südikast muusikust koosnev ansambel Eesti jazzimaastikul, mis mängib moodsat ning meeliergutavat jazzi. Repertuaari kuuluvad bändiliidri saksofonist Aleksander Paali kompositsioonid. Omalooming, särav tehniline pagas  ja paljudes stiilides orienteerumine on Paalist teinud oma generatsiooni ühe nõutuma muusiku. Koos saksofonistiga musitseerivad eesti jazzi noored talendid Holger Marjamaa, Heikko Remmel ja Karl-Juhan Laanesaar.

 

Tulevase saksofonisti muusikaline haridustee algas 7-aastaselt, kui vanemad panid ta Narva Muusikakooli klaverit õppima. Tõsisem huvi musitseerimise vastu tekkis aga siis, kui Aleksander sai tuttavaks Narva jazzielu ühe tugisamba Boriss Paršiniga, kelle juhendamisel hakkas ta 10-aastaselt saksofoni õppima. Paršini tundides puutus ta esmakordselt kokku jazzmuusika ja improvisatsiooniga. Esimese jazziplaadi kuulamiseks, Michael Breckeri „Tales From The Hudson“, saigi ta oma õpetaja käest ning Brecker on saksofonistile jätkuvalt suurim eeskuju ja inspiratsiooniallikas. Narvast sai Paal ka esimese ansambli- ja bigbändikogemuse. Arvukad esinemised nii Eesti kui välismaa lavadel lisasid vajalikku enesekindlust ja harjutamistahet. Publiku positiivne tagasiside ning isiklikud muusikalised ambitsioonid panidki noore mõtlema jazzmuusiku karjääri peale. 

Noore saksofonisti esimene silmapaistev saavutus oli 2006. aastal Ivangorodis rahvusvahelisel muusikakoolide konkursil võidetud Grand Prix. 2007. aastal saavutas Aleksander Paal Nõmme Jazzi rahvusvahelisel konkursil 3. koha, olles ainus finaalvooru pääsenud eesti jazzmuusik. Märkimisväärne on ka asjaolu, et Paal õppis siis veel keskkoolis, teised finalistid olid aga juba üliõpilased. 2008. aastal lõpetas ta Narva Eesti Gümnaasiumi kuldmedaliga ning astus Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse, jazzmuusika osakonda. Järgnes viieaastane periood tulvil rahvusvahelisi koostööprojekte ja meistrikursusi nii Eestis kui välismaal. EMTA-s olid Paali õpetajateks Raul Sööt, Tanel Ruben, Jaak Sooäär, Anto Pett jt. Õpiaastail EMTAs täiendas Aleksander Paal end ka Saksamaal, Weimaris Franz Liszti nimelises muusikakõrgkoolis, kus õppis Wolfgang Bleibeli ja Manfred Bründli juures. Nii bakalaureuse- kui magistriõppe lõpetas Paal cum laude, pürgimine tipptulemuste poole ilmneb ka tema pillimängus ja heliloomingus. 

2012. aasta suvel pälvis Aleksander Paal Hollandis Swingin’ Groningeni konkurssil Northern European Jazz Talent Contest esikoha, esitades esmakordselt ainult omaloomingut ning seda koos rahvusvaheliste tippmuusikutega. Selline unikaalne kogemus julgustas oma bändi kokku kutsuma. Tänaseks on Paalist kujunenud nõutud improviseerija nii jazzi idioomis kui kaasaegse akadeemilise muusika ringkondades, teda kutsutakse tihti nii stuudiosse salvestama kui osalema erinevates projektides.

Koosseis: 

Aleksander Paal –  saksofonid

Holger Marjamaa – klaver

Heikko Remmel – kontrabass

Karl-Juhan Laanesaar – trummid