fbpx

Portugali lauljatar Ana Moura on noorema fado-põlvkonna kirgas staar, kelle sensuaalsetes lauludes on nii hõrku melanhooliat kui ka meelekindlust. On ju fado hingemuusika, ühe inimese isiklik pihtimus teisele – kurbuse endast välja laulmine. Fadot lauldes ei unusta tänane staar Ana Moura ka selle muusika minevikku. Moura austajate hulka kuuluvad muuhulgas ansambli Rolling Stones liikmed ja Prince. Ana Moura jõulutuur sisaldab nii värskeid meloodiaid kui ka publiku lemmiklugusid. 

 

Ana Moura kasvas üles Ribatejo maakonna pealinnas Santarémis, kus ta maast-madalast laulis koos vanematega peresündmustel. Ühel jõulupeol, kus Ana laulis fadot ja jäi silma tuntud fadistale Maria de Fe’le, kes kutsus neiu esinema oma fado-majja. Siit sai alguse lauljatari peadpööritav tähelend. 

 

2003. ilmus Ana Moura esimene album “Guarda-me a Vida na Mão”, mille võtsid õhinaga vastu nii kriitikud kui ka kontserdipublik. Noore lauljatari teine plaat “Aconteceu” (2005) tõi kutse esinema kuulsasse New Yorgi Carnegie Halli. Järgnesid väljamüüdud kontserdid Euroopa suurtes kontserdisaalides ja peagi laienes Ana Moura kontserdireiside geograafia ka Aasiasse. Moura kolmas album “Para Além da Saudade” (2007) püsis maailmamuusika edetabelite tipus 70 nädalat! Neljas album „Leva-me aos Fados“ (2009) pälvis lühikese ajaga plaatina-albumi staatuse. 2011. aastal valis maailmamuusika juhtiv ajakiri “Songlines” ta aasta artistiks. Oma viimase albumi „Desfado“ (2012) salvestusele kutsus lauljatar külalisi, teiste seas legendaarse jazzmuusiku Herbie Hancocki. Selle heliplaadi kaks lugu on kirjutanud populaarse Portugali popbandi Deolinda muusik Pedro da Silva Martinsi ning album kõnetab ka nooremat publikut. Ana Moura vaimustas Jazzkaare muusikasõpru välja müüdud saalile aastal 2009.

 

Koosseis:

Ana Moura – laul

Ângelo Freire – portugali kitarr

Pedro Soares – akustiline kitarr

André Moreira – akustiline bass

João Gomes – klahvpillid

Mário Costa – trummid, löökriistad