fbpx

Ameerika saksofonist David Sanborn (1945), maailma populaarsemaid instrumentaliste, on tuntud jazzilavadel juba 70-ndatest alates. Tänu Sanbornile on instrumentaalmuusika arvukalt uusi sõpru võitnud. Saksofonist omakorda on võitnud kuus Grammy auhinda, andnud välja 24 omanimelist albumit, millest kaheksa müüginumbrid on kuldsed ja ühel plaatina värvi. Saksofonilegendi mäng on inspireerinud mitme generatsiooni muusikuid. Ta ise pole eales seadnud piire stiilide vahele – soul, r&b, pop-, rock- ja jazz on talle ühtviisi omased. Sanborni ainulaadsed emotsionaalsed kõrged altsaksofoni helid on üks ta muusika firmamärke.   

 

Kolmeaastaselt põdes Dave lastehalvatust. Poisi tervis oli kehv ja tal tekkisid hingamisraskused, mistõttu soovitati talle saksofonimängu ravi ühe osana. Koolipäevil vaimustus Sanborn Chicago bluusartististidest ja juba 14-aastasena saigi ta mängida selliste kuulsustega nagu Albert King ja Little Milton, hiljem lisandusid B.B.King ja James Brown. David õppis muusikat Northwestern University’s ja Iowa ülikoolis, kus ta õpetajaks oli suurepärane saksofonist JR Monterose. 

 

Iseseisval muusikuteel tuuritas saksofonist Butterfield Blues Band’iga, Stevie Wonder’iga, The Rolling Stones’i ja David Bowie’ga, kelle albumil kõlab ka Davidi kuulsamaid soolosid loos “Young Americans”. Samaaegselt esines Sanborn ka oma aja tuntud jazzmuusikutega Gil Evansi ja George Colemaniga. Oma soolokarjääri alustas Sanborn ajal, mil ta tuuritas veel koos Paul Simon’i ja James Taylor’iga. Kõva kool saatebändides andis hea stardipositsiooni ka soolokarjääriks. 30-aastase Sanborni debüütalbum „Taking Off”, mis ilmus 1975. aastal, on saanud klassikaks. Järgmine album 1979 ilmunud „Hideaway” sai samuti väga populaarseks. 1981. aasta albumil „Voyeur” ühines saksofonistiga kuulus bassist Marcus Miller. Plaadi loo “All I Need Is You” eest võitis ta esimese Grammy auhinnaga kategoorias parim R&B instrumentaalne esitus. David Sunborni albumitel teevad kaasa paljud mainekad muusikud nagu Jack DeJohnette, Bill Frisell, Charlie Hayden, Wallace Roney, Kenny Barron, Christian McBride,  Eric Clapton jt. Davidi enda lemmikalbumid on „Another Hand 91” ja „Up Front92”.

 

Legendaarne muusik on tuntud ka jazzi populariseerijana – 80ndate aastate lõpul juhtis ta  populaarset TV-show’d „Night Music”, kutsudes stuudiosse parimaid jazzmuusikuid nagu Sonny Rollins, Miles Davis, Joe Sample, Pharoah Sanders jt. 80- ja 90nendatel juhtis ta raadiosaadet „Jazz Show with David Sanborn”.

 

David Sanborn on oma ansambliga esinenud maailma prestiižikamatel jazzilavadel. Tema viimastest albumitest on rohkelt kiitust pälvinud 2013. aastal ilmunud CD-d Bob James’i ja Quartette Humaine’ga. Momendil töötab Sanborn uue albumi materjaliga, kus ta parnter on bassist Marcus Miller. Tallinnas esineb David Sanborn oma Electric Bandiga.

 

“Arvan, et minu muusika nurgakiviks on emotsioonid. Hea muusika leiab olenemata stiilist kergesti tee südamest südameisse. Väga palju sõltub sellest, kellega ma mängin. Pean oluliseks koostööd eredate ja tugevate isiksustega. Tahan laval anda kõik endast ja soovin, et seda teeksid ka teised,” ütles David Sanborn.

 

David Sanborni kvintetis esinevad koos saksofonistiga aastaid plaadistanud ja tuuritanud klahvpillimängija Ricky Peterson ( Al Jarreau, Patti Austin, Larry Carlton jt.) ja kitarrist Nick Moroch (Lenny White, Bob Malach, Grainger Brothers jt.), bassist Andre Berry, hüüdnimega  Funky (Chris Botti, Chuck Loeb, Marc Antoine jt.) ning väga hinnatud trummar Chris Coleman (Chaka Khan, Christina Aguilera, Patti LaBelle, Randy Brecker jt.).

 

Koduleht – http://www.davidsanborn.com 

 

Koosseis:

David Sanborn – saksofon 

Ricky Peterson – klahvid  

Andre Berry – basskitarr

Nicky Moroch – kitarr 

 Chris Coleman – trummid