fbpx

Viljandi Jazzkaareke:

Piletid 7. aprillini 4.-, kontserdipäevani 8.-/5.-, kohapeal 10.-/7.-

Albaaniast pärit lauljatari Elina Duni muusika on värske ja dünaamiline, justnagu karge mägede õhk, ja laval on ta kui kaunis karjuseneiu, kes laulab paljajalu, aga kogu südamest. Ta on südameasjaks võtnud albaania ja balkani folkloori esitamise jazzirütmides. Millest laulud jutustavad, seda selgitab lauljatar inglise, prantsuse või saksa keeles. Temaga koos musitseerivad Šveitsi parimad muusikud Colin Vallon triost. 

Elina sündis Tiranas, ta ema ja vanaema olid kirjanikud ja isa teatridirektor. Juba viieselt hakkas tüdruk õppima viiulit ja sai tuleristsed ka lauljana. Õpiaastail esines ta tihti Albaania raadios ja televisioonis. Pärast kommunistliku režiimi kokkuvarisemist asus ta koos emaga Šveitsi elama, õppis Genfi konservatooriumis klassikalist klaverit ja avastas ka jazzi.

Kolledži lõpudiplom taskus, alustas Elina Duni aastal 2000 aktiivset artistielu. 2002. aastal mängis ta Albaania-Šveitsi ühisfilmis „Yllka“, olles ühtlasi filmi muusika kaasautor. Elina andis arvukalt kontserte Albaanias, kus valmis ka esimene live heliplaat. Tiranas mängis ta ka mitmes näidendis nagu „Three Farces from Chekhov“ ja „Little Foxes“. Veel osales Duni eksperimentaalses bändis „Extrangers in the Noise“. Mõned kuud veetis noor lauljatar New Yorgis, külastades jazziklubisid ja avastades sealset kultuurielu. Pöördunud tagasi Genfi mängis ta näidendis  „La preuve du Contraire“. 2005. aastal pälvis Elina Duni tunnustuse esimese oma heliplaadi  „Lakuriq“ eest. 

2004. aastal asus ta õppima Berni kõrgkoolis Hochschule der Künste kompositsiooni ja jazzi ning moodustas  koos pianist Colin Vallon’iga oma ansambli. Elina Duni tunnistab, et teda kui artisti inspireerisid Miles Davis, John Coltrane, Billie Holiday, Vaçe Zela, Sidsel Endresen. Oma teed otsides avastas Elina Duni albaania ja balkani rahvamuusika ja hakkas seda esitama jazziseadetes. 2008 ilmus Elina Duni kvartetilt album „Baresha“, mis pälvis vaimustava kriitika nii Šveitsis kui ka Saksamaal, kust saabus ka rohkesti esinemiskutseid. Samal aastal esines ta Bernis näidendis „Engel”, millele lauljatar kirjutas koos ansamblikaaslastega ka muusika. 

2009. aastal esines Elina Duni kvartett paljudel festivalidel Euroopas, sealhulgas Willisau, Grenoble’i ja Pariisi festivalidel. Ta tuuritas ka Bugge Wesseltofti projektiga „Šveitsi diagonaalid“ ja pälvis kultuurifondi Pro Helvetia kolmeaastase loomingulise stipendiumi „Priority Jazz Encouragement 2010-2012“. 

2010. aastal  ilmus lauljatari album „Lume, Lume“ (tõlkes Maailm, maailm), mis pälvis rohkelt kiidusõnu kõikjal Euroopas. 2011. aastal osales ta külalisena prantsuse pianisti Andre Manoukiani albumil „Melanchology“.  2012 ilmus kvarteti album „Matane Malit“ (tõlkes Mägede taga) maineka plaadifirma ECM firmamärgi alt, kus ta ühendab balkani intonatsioonid ja rütmid bluusi, klassikalise muusika ja jazziga. Siin on armastuslaule, aga ka lugusid karjustest, kangelastest ja koduigatsusest. 

 

Täname: Pro Helvetia

 

Koosseis:

Elina Duni – vokaal

Colin Vallon – klaver

Lukas Traxel- kontrabass

Norbert Pfammatter – trummid