fbpx

Legendaarse John Scofieldi mäng on juba aastakümneid inspireerinud maailma jazzmuusikuid. Ta särab jazzkitarristide edetabelite esikolmikus kõrvuti Pat Metheny ja Bill Friselliga. 2004. aastal käis Scofield Jazzkaarel rokiliku “Überjam” kvartetiga, sel korral astub ta publiku ette koos bluusmuusiku Jon Cleary’iga.  Kontsert viib kuulaja rändama New Orleansi muusika, R&B’i ja bluusiklassika radadele. – “sellest tõotab tulla tõeline bluespower” kinnitab John Scofield.

 

John Scofieldi, keda iga jazzisõber tunneb lihtsalt Sco’na, hoog ei näi raugevat – 64-aastasena on ta erakordselt aktiivne ja energiline ning alati oodatud esineja kontserdilavadel üle maailma. Aastas annab Sco üle kahesaja kontserdi, ta on salvestanud 77 albumit, neist 30 oma nime all. Tugevad funky, soul’i, bluusi, etno, post-bopi ja rocki mõjud eristavad Scofieldi teistest jazzkitarristidest. Scofield on alati olnud tõsine bluusifanaatik ning sel korral tulebki ta Jazzkaarele koos bluusilaulja ja pianisti Jon Clearyga. Nende omavahelist varasemat koostööd kirjeldab Scofield nii: “Tunnen Jon Cleary’t juba ammu, kuid meie koostöö sai alguse 2008. aastal, kui salvestasin oma albumit ”Piety Street” ja seejärel tuuritasime selle bändiga paar aastat. Viimati esinesime koos Brooklynis ansambliga Soulive ja mõtlesime, et võiks ju ka ilma rütmigrupita kontserte anda. Igaüks, kes on Cleary’t kuulnud, teab, et tema võrratu klaverimäng võrdubki terve bändiga. Mängime koos New Orleansi muusikat, R&B’i ja bluusiklassikat. Cleary laulab ja minu kitarr laulab koos temaga. Ma olen väga haaratud sellest koostööst.”

 

John Scofieldi noorukiiga ja koolipõlv möödusid Connecticutis. Esimese kitarri sai ta üheteistkümneselt. Keskkooli ajal mängis ta koolibändides nii rokki kui ka R&B’d.

Esimesi jazzielamusi  koges ta tänu Dave Bruceckile pojale Chrisile,  kes laenas oma sõbrale  kuulamiseks isa jazziplaate.  Nii said Johnile  tuttavaks Wes Montgomery, Jim Hall ja Pat Martino jt. teedrajavad kitarristid.  Berklee kolledžis sattus ta väga hea õppejõu Mick Goodricki juurde, kelle käe all on õppinud ka Pat Metheny. Kooliajal olid ta lemmikmuusikud Georg Benson, B.B.King, Larry Corryell ja Charles Lloyd.

 

Peale õpinguid esines ta Chet Bakeri ja Gerry Mulligani ansamblitega. 1970ndate keskel, jazzroki hiilgeajal, tegi koostööd ka Billy Cobhami ja George Duke’iga. Järgnesid mitmed projektid, millest Scofield ise tõstab esile koostöid Charlie Minguse ja Gary Burtoni kvartetiga. Seitsmekümnendate teisel poolel asus ta vallutama Jaapanit, kus annab siiani tihti kontserte. 70ndate lõpus alustas ta oma rahvusvahelist karjääri. Aastatel 1982-1985 mängis Scofield Miles Davise grupis, seda koostööd tähistavad albumid “Star People”, “Siesta”, “Decoy” ja “You’re under arrest”.

 

Pärast Davise grupist lahkumist 1985. aastal on John Scofield juhtinud enda vägagi prominentseid koosseise, saavutades mõjuka ja novaatorliku kitarrist-helilooja maine. 1980ndate teerajajana jazzis pälvis ta arvukalt silmapaistvaid esikoha-staatuseid paljudes küsitlustes. Teda kui improviseerimisgeeniust ülistasid nii fännid kui ka kriitikud. John Scofieldi lavapartnerite hulk on muljetavaldav – kitarristidest Bill Frisell, Pat Metheny, Jim Hall, John Abercrombie, Larry Coryell, Robben Ford, Mike Stern, aga ka teised mainekad jazzmuusikud nagu Herbie Hancock, vennad Breckerid, Dave Holland, Don Alias, Charlie Haden, Joe Lovano, Martin, Medeski & Wood jpt. Scofieldi albumeid on välja andnud paljud plaadifirmad nagu Blue Note, Verve, EmArcy jpt.

 

Pianist, multiinstrumentalist, laulja ja helilooja Jon Cleary on pärit Inglismaalt, kuid kaks viimast aastakümmet on ta elanud New Orleansis, kuhu ta suundus eesmärgiga õppida sügavuti tundma sealset muusikakultuuri. Tema kirg on bluus, funky ning R’n’B. Cleary koostööpartnerite seas on sellised tuntud muusikud nagu Taj Mahal, B.B. King, India Arie, Ryan Adams, Keb Mo, Eric Burdon, Bonnie Raitt jpt. Oma ansambliga The Absolute Monster Gentlemen tuuritab ta kogu maailmas. Cleary on salvestanud viis albumit, viimase neist Austraalias.

 

Kontsert toimub kevadisel Jazzkaarel laupäeval, 18. aprillil kell 20 Vaba Laval Telliskivi loomelinnakus.

 

Koosseis:

John Scofield – kitarr

Jon Cleary – klahvid, vokaal