fbpx

Danske Jazziauhind 2014 võitja

„Rändaja teekond” 

Klarnetist ja mitmete ansamblite liider Meelis Vind on tuntud väljapaistva klassikalise muusikuna, särava jazzartisti ja heliloojana. Tema rännakud kaugetel matkaradadel, muusikas ja mõttemaailmas on teda juhatanud erinevatesse vaimsetesse sfääridesse. Maineka Danske Jazziauhinna 2014 võitja on teie ees oma viimase heliplaadi „Liivamandala” muusikaga ja selle kontserdi salvestab ka ETV. 

 

Igaühel meist on oma eesmärk eluteel, milline – neil üldinimlikel ja filosoofilistel teemadel mõtiskleb Meelis Vind koos oma kaasteeliste, suurepäraste eesti muusikutega.

 

„„Liivamandala” sümboliseerib budistlikku mõtteviisi – kõige muutumist, teisenemist, kasvamist, küpsemist, kadumist ja uuestisündi,“ on maininud Meelis Vind. Tema helikeelde on põimitud elemente India muusikast, jazzist ja klassikast.  Pillide koostluses on viiul, kaks vioolat, tšello, harf, bambusflööt, tablad ja sitar ning nende keskel Meelis Vindi jazzilikult vaba klarnet ja bassklarnet.

 

„Muusikalise aja rahulisele voolamisele vaatamata on kõik suurepärase mõõduga läbi komponeeritud. Parajalt jaotatud pingetega, hästi toimivate arengutega ja siin-seal ka ootamatute pööretega,“ kirjutab Sander Udikas ajakirjas „Muusika“.  

 

„Liivamandala“ arvustuses märgib Hedvig Hanson: „Vind ise paistab nautivat rännakuid, nii elus kui ka muusikas – struktuuride avastamine, rütmidega mängimine, harmooniate tajumine enda ümber ja sees ning kõige selle muusikasse valamine on just kui mandala, mida ehitatakse hoole ja armastusega ning siis, kui loodu on valmis, sellest loobutakse, et teha ruumi uuele avastusele, loomisele. Elamine hetkele on ehk budistlik ideaal, kuid peaaegu ebainimlik, ikka on meis mälestused olnust ja unistused tulevikuks. Sest see, mis me oleme täna, on meie elatud elu kogum.”

 

 

Meelis Vind – klarnet, bassklarnet

Liis Viira – harf

Arno Kalbus – löökpillid ja tabla

Krista Citra Joonas – bansuri

Peeter Salmela – sitar

Mari Targo – viiul

Mairit Mitt – vioola

Liina Žigurs – vioola

Andreas Lend – tšello