fbpx

Mehmet Polat Trio muusika on vaimne ja seiklusterikas kolme muusiku teekond, kus põimuvad Lähis-Ida muusika maagiliste pillide nei, kora ja ud’i helid. Nende helide juured on vanas Anatoolias, Ottomani impeeriumi, Balkani ja Lääne-Aafrika muusikatraditsioonides. Trio oma helindites paeluvad julged improvisatioonid ja rütmid, mis lisavad energiat kammerlikule koosseisule. Nende teekond minevikust tänapäeva pakub avastamisrõõmu.

 

Mehmet Polat’i lapsepõlv möödus Urfa’s, Kagu-Türgis, mis piirneb Süüria ja Iraagiga. Rahvamuusikat õppis ta Istanbulis. Värske lähenemine udi mängimise tehnikale ja laiem visioon muusikast viis ta  2007. aastal Amsterdami, kus ta kohtus muusikutega erinevatest maailmanurkadest. Uute tuttavate seas oli ka koravirtuoos Malist Zoumana Diarra, kes mängib teisigi Aafrika pille nagu ngoni ja balafon ning lisaks on ta suurepärane kitarrist. 2012. aastal kohtas Mehmet Rotterdamis Sinan Arat’i ja oli võlutud tema vaimsest tarkusest ja meisterlikust nei mängust. Nii sündiski trio, mis hakkas esitama avara ampluaaga muusikat, ammutades inspiratiooni rahvamuusikatest.

 

Mida kõike on võimalik mängida nendel erilistel instrumentidel – klassikat, jazzi, popi, rahvamuusikast rääkimata. Nad on julged ja innovaatilised laiendades pidevalt oma muusikaskaalat. Mehmet lisas oma udile kaks bassikeelt, et avardada pilli värvivõimalusi.  Zoumana lisas pooltooni häälestusklambrid igale kora keelele, mis võimaldab pillil mängida kõigis helistikes. Sinan on mänginud flööti nii euroopa- kui indiapäraselt ja need oskused on ta kaasa võtnud Türgi nei mängu.

 

Juba esimesest kohtumisest alates oli muusikud võlutud rikkast värvide skaalast, makaami rütmidest ning arendusprintsiipidest Mehmeti kompositsioonides. Suure entusiasmiga asusid nad oma võimalusi kasutama seades eesmärgiks mitte üksnes muusika sidumise, vaid ka erinevate kultuuride ja isiksuste lähendamise.

 

Koosseis:

Mehmet Polat – ud

Zoumani Diarra – kora

Sinan Aarat – nei