fbpx

India juurtega Ameerika pianisti-heliloojat Vijay Iyeri hinnatakse kui tänase jazzi üht kõige värskema ja põnevama helikeelega jazzmuusikut. Kriitikute edetabelites on Grammyle nomineeritud muusik pälvinud viimastel aastatel korduvalt esikoha ja seda superstaaride nagu Chick Corea ja Herbie Hancocki ees. Tema trio, kuhu kuuluvad kõrgelt hinnatud muusikud – bassist Stephan Crump ja trummar Tyshawn Sorey, mängib erakodrselt ühtse sünergiaga. Iyerilt on ilmunud oma nime all 20 heliplaati. Tänavu kuulajateni jõudnud ECM-i album „Break Stuff” on trio vaimustav meistriteos, kus Iyer on jõudnud klassikaga põimitud minimalistliku väljenduslaadini. Pianisti-helilooja-visionääri Iyeri muusika pakub sisukat avastusretke kaunite ja põnevate helide maailma, Eesti publik kuuleb esmakordsel kohtumisel lugusid värskelt albumilt.

 

Iyeri 20 albumist on viimased ilmunud mainekate plaadifirmade ACT-ja ECM tellimusel.  ECM heliplaadil „Mutations” kõlavad ta kompositsioonid klaverile, keelpillikvartetile ning elektroonikale. „Radhe Radhe: Rites of Holi” sisaldab muusikat Prashant Bhargava filmile ja minimalistlik album „Break Stuff” on kõige rohkem kiidusõnu pälvinud. Oma trioga on ta salvestanud ka plaadifirmale ACT kaks tähelepanuväärset albumit „Historicity” ja „Accelerando”. Mõlemad plaadid hääletati aasta parimateks mõjukate väljaannete poolt nagu Downbeat, Jazz Times, NRP ja paljud teised. „Historicity” pälvis ka Grammy nominatsiooni parima instrumentaalse jazzalbumi kategoorias, ülemaailmne jazziajakirjanike ühendus on korduvalt nimetanud Vijay Iyeri aasta muusikuks. 

 

Iyer on oma loomingus läbinud erinevaid etappe. New Yorgis sündinud muusik õppis 15 aastat viiulit, aga klaverimänguga alustas ta iseseisvalt. Elades 90ndail San Franciscos, rikastas ta oluliselt oma jazzipagasit musitseerides koos helilooja-saksofonisti Steve Coleman’i, trombonist George Lewisega jt tuntud muusikutega. 1998. aastal suundus laia huvideringiga Iyer New Yorki, kus õppis mainekates kõrgkoolides nagu Manhattan School of Music, New York University ja The New School. Samal ajal töötas ta koos paljude erakordsete loominguliste muusikutega nagu Roscoe Mitchell, Butch Morris, Rudresh Mahanthappa, Craig Taborn, Ambrose Akinmusire jpt. Esinedes koos kirjanike ja filmimeestega ületab ta julgelt kunstidevahelisi piire. Iyer on Steinway artist, ta annab interpreedina üle 100 kontserdi aastas. Harvardi Ülikooli õppejõuna on  ta avaldanud hulga uurimusi ja artikleid nii teadus- kui muusikaajakirjades. Iyerilt on heliteoseid tellinud paljud mainekad kollektiivid ja solistid – Yo-Yo Ma, Arturo O’Farrill ja teised. 

 

Memphisest pärit bassist-helilooja Stephan Crump on tõusev täht New Yorgi lavadel. Ta on esinenud ja salvestanud erinevate bluesi- ja jazzistaaridega – Patti Austin, Dave Liebman,  Greg Osby jne. Bassist on tuntud oma elegantse stiili ja mõjusa groove’i poolest, võrdselt hästi mängib ta nii akustilist kui elektrilist bassi. Crump on kirjutanud filmimuusikat ja salvestanud kuus rohkelt kiitust pälvinud albumit. Ansambli trummar Tyshawn Sorey Ameerikast on Eesti löökpillimängijate suur iidol ja eeskuju. Ta mängib suurepäraselt nii erinevaid löökpille, kui ka trombooni ja klaverit. 

 

Koosseis:

Vijay Iyer – klaver

Stephan Crump – bass

Tyshawn Sorey – löökpillid