fbpx

„Liilee ja lailee – mõeldes Veljo Tormisele“

Juubilarid Veljo Tormis ja Arvo Pärt on Eesti nüüdismuusika olulisemad heliloojad. Nad on erinevad, aga väga pühendunud – Tormis kõigele sellele, mis on eestlaste südames olnud oluline ajast aega ja Pärt kõigele, mis kõrgub üle ajalise olemise. Tormise sõbraks on Eesti ja unustatud rahvaste rahvaviisid, mida ta käsitleb suurima delikaatsusega, ikka nõnda, et ürgne vaim kaduma ei läheks. Mõlemad maestrod on teerajajad ja eesti muusika suursaadikud laias maailmas. Nende loomingu esitamine on toonud arvukalt au, konkursivõite ja Grammy. Mõlemale on pühendatud kontsert Jazzkaare sügiskavas.

 

Avatud meelega Veljo Tormis on tihti külastanud Jazzkaare kontserte, laulnud regilaule koos kooride ja koolilastega ning õpetanud, kuidas on seda kõige õigem ja otstarbekam teha. Samas pole ta keelanud tuua oma muusikat kaasaega, miksida või remiksida, elektroonikasse põimida, seada või laulda omamoodi, kui seda on tehtud ausalt ja hingega.

 

Veljo Tormise tsükli „Ingerimaa õhtud“ meloodiad ja Eesti runoviisid leiavad kontserdil uue hingamise ja tee publiku südameisse. Liisi Koikson ja Paul Daniel on läbi helletuste ja Elletuse ammutanud inspiratsiooni rahvamuusika rikkast allikast, Jaak Sooäär on duos Tuule Kanniga tutvustanud Eesti rahvamuusikat nii kodu- kui välismaal. Tänavuse Danske Jazziauhinna laureaat Kadri Voorand on maast-madalast mänginud, laulnud ja tantsinud Lahemaa rahvapilliorkestris. Sügisjazzi avakontsert on pühendus Veljo Tormisele.

 

 

Kadri Voorand – laul

Liisi Koikson – laul

Jaak Sooäär – kitarr

Paul Daniel  – kitarr

 

Väliseesti muusik ja kunstnik Olev Muska Austraaliast esitab Tormisest inspireeritud audiovisuaalset elektroonilist muusikat.