fbpx
Osta pilet

A Tribute to Jan Johansson

 

UNESCO rahvusvahelise jazzipäeva Jazzkaarel avab rootsi maineka pianisti Jan Lundgreni kontsert Kummardus Jan Johanssonile. Päev varem ilmub maineka plaadifirma ACT väljaandel Jan Lundgreni heliplaat A Tribute to Jan Johansson, kontsert, kus Lundgren esitab rootsi ja vene rahvaviise, täpselt neidsamu nukra alatooniga imekauneid viise, mida mängis vaid 37-aastasena siitilmast lahkunud pianist Jan Johansson 1966.aasta jazzifestivalil Tallinnas. Legendi muusika inspireeris paljusid Euroopa muusikuid julgelt valima oma rahvusliku jazzi teed. See oli Euroopa jazzi uus algus.

 

30. juuli 2015, idülliline Rootsi mereäärne linnake Ystad, kus toimub pianist Jan Lundgreni korraldatud jazzifestival. Peamees muideks esimens Steinway artist Rootsis, tuleb ise lavale koos bassist Mattias Svenssoni ja keelepillikvartetiga Bonfiglioli Weber String Quartet, et pühendada kontsert Rootsi ja Euroopa jazzi isale Jan Johanssonile (1931 – 1968). Legendi 1963.aasta salvestis koos bassist Georg Riedeliga“Jazz på svenska” on tuletooja, rahvamuusika taasavastamine Põhjamaade jazzis, ka Lundgren ei kasuta trumme, kuid uue elemendina lisab keelpillikvarteti.

 

Jan Lundgren tunnistab, et on imetlenud Johanssoni põhjamaiselt impressionistlikku mängulaadi ja tema imekauneid rahvaviisitõlgendusi, kuid Ameerika jazzpianismi tundma õppides kujundas Lundgren neile kahele sambale toetudes oma stiili. Lundgreni läbimurdeks rahvusvahelistele lavadele kujunes 1997.aasta heliplaat “Swedish Standards”, mis pälvis mitmeid auhindu Rootsis sealhulgas kõrge autasu Django d’Or. Sama auhinna võitis Lundgren veel korduvalt. 2006 sõlmis ta lepingu maineka Euroopa plaadifirmaga ACT, mille artistina salvestas ta 2007.aastal heliplaadid Mare Nostrum ja Magnum Mysterium, järgnesid European Standards, Swedish Standards jt. heliplaadid. Jan Lundgren on Rootsi innovatiivse pianistide koolkonna silmapaistev esindaja Jan Johanssoni, Bobo Stenssoni, Esbjörn Svenssoni jt. kõrval ning üks Rootsi hõivatumaid jazzmuusikuid, kes teeb koostööd pea kõikide tuntud rootsi muusikutega, paljude Euroopa ja Ameerika jazzistaaridega.

 

Nooruses oli Jan Lundgren kõrvuti Björn Borgi, Mats Wilanderi ja Stefan Edbergiga Rootsi tenniselootus, kuid jazziarmastus võitis spordi. Pärast Kuningliku Muusikakooli lõpetamist on ta salvestanud 50 albumit. Kohe ilmuvale Jan Johanssoni albumile lisaks on peatselt oodata ACT-i alt ka heliplaati Mare Nostrum II, kus ta taas musitseerib trios itaalia trompetisti Paolo Fresu ja prantsuse akordionisti Richard Gallianoga. See Euroopa supergrupp esineb suure menuga maailmalavadel New Yorgist Tokyoni.

 

Täname: Rootsi Suursaatkond

Koosseis:

Jan Lundgren
klaver
Mattias Svensson
kontrabass
Johannes Dickbauer
esimene viiul
Anne Harvey-Nagl
teine viiul
Aurore Cany
vioola
Asja Valcic
tsello