fbpx
Osta pilet

Kuuba jazzi ere täht pianist Roberto Fonseca on maailmas ringi rännanud koos kõige suuremate Kuuba staaridega nagu Ibrahim Ferrer ja Omara Portundo, esinenud ühes ansamblis Herbie Hancocki ja Nils Molvaeriga ning kontserte andnud New Yorgist Tokioni. Tema loomingus kohtuvad igatsev Kuuba son’, kuum afro-kuuba soul ja funk, jazz ja minimalism. Pianisti tunnneteskaala ulatub õrnast lüürikast tuliste vulkaanipurseteni.

 

Pianisti isa, Roberto Fonseca Senior on trummar ja ema Mercedes Cortes Alfaro laulja-tantsija Havanna Tropicana Club’is. Mercedes oli varem abielus Kuuba legendaarseima jazzpianisti Chucho Valdés’iga ja nii pole imeks panna, et ka Fonseca poolvennad on muusikud – Emilio Valdés mängib trumme ja Jesús “Chuchito” Valdés Jr. on pianist. “Nooruses olin halb õpilane,“ tunnistab Fonseca, kes lõpetas edukalt Kuuba prestiiźika muusikakõrgkooli Superior de Arte kompositsiooni erialal ja on nüüd samas koolis ka õppejõud.

 

Trummimänguga tegi Fonseca algust nelja-aastaselt, klaverimäng hakkas teda tõsiselt huvitama 8-aastaselt. Oma esimese esinemise sai ta ansambli The Beatles cover-bandis trummarina, 15-aastaselt vaimustas aga noor pianist oma virtuoosse mänguga Havanna festivali “Jazz Plaza“ kuulajaid.

 

Fonseca esimene album “En El Comienzo” nimetati 1999 Kuuba parimaks Jazzalbumiks. Sellele järgnesid albumid “Tiene Que Ver” (1999), “No Limit” (2000) ja “Elengó” (2001). 2007. aastal ilmunud albumil “Zamazu” osaleb 20 muusikut, nende seas pianisti ema ja hulk kuulsusi nii Euroopast kui Ameerikast. 2005. aastal produtseeris Fonseca Ibrahim Ferreri viimase albumi “Mi Sueno” (2007), mis ilmus pärast laulja surma ja Omara Portuondo albumi “Gracias” (2008), mis võitis Latin Grammy. Albumil “Akokan” (2009) osalevad lauljad Mayra Andrade ja Raul Midón.

 

2010. aastal sõbrunes Roberto Fonseca inglise DJ-produtsendi Gilles Petersoniga, koos panid nad kokku kahest albumist koosneva kaasaegse Kuuba muusika kogumiku. Pianisti eelviimane album “Yo” (2012), kus osaleb 15 jazzimaailma tuntud muusikut, nomineeriti Grammyle “Latin Jazz” kategoorias ning selle kavaga anti üle saja kontserdi. Viimane album „At Home“ ilmus koostöös Jazzkaarelgi esinenud Mali lauljatari Fatoumata Diawaraga. Lisaks kontsertidele ning produtsendi- ja pedagoogitööle on Fonseca kirjutanud ka filmimuusikat ja esinenud prantsuse moedisainerite etendustel. Üliandekas pianist-multiinstrumentalist esineb Jazzkaarel esmakordselt, jagades kuulajatega oma armastust Kuuba ja jazzi vastu.

Koosseis:

Roberto Fonseca
klaver, klahvpillid, vokaal
Yandy Martinez
bass
Ramses Rodrigues
trummid