fbpx
Osta pilet

 

Ella Fitzgeraldi 100. sünniaastapäeva auks on muusikud kokku pannud spetsiaalse kava, mille esitlus toimub Jazzkaarel. Lauljanna kustumatult säravat pärandit interpreteerivad meie armastatud ja võimekad lauljannad Liisi Koikson, Sofia Rubina ja tõusev täht kodumaises vokaaljazzis Susanna Aleksandra koos Estonian Dream Big Bandiga. Galakontserdil astub üles ka läti staar Intars Busulis. Suurejoonelist galakontserti juhib Siim Aimla.

 

Maailma mõjukaim jazzilaulja Ella Fitzgeraldi karjäär kestis 57 aastat ja elu jooksul võitis 13 Grammyt. Teda on sageli nimetatud ka Jazzlaulu Esimeseks Leediks. Lauljanna kaunis intonatsioon ja eriti puhas hääl oli võimeline imiteerima kõiki orkestripille, tema stiiliskaalasse kuulusid nii bluus, svingirütmid, jazz ja ka traditsiooniline popp. Fitzgeraldi hunnitu anne viis teda kokku paljude legendaarsete jazzmuusikutega nagu Louis Armstrong, Duke Ellingtoni, Count Basie, Nat King Cole, Dizzy Gillespie, Benny Goodmani ja mitmed teised.

 

Virginias sündinud Ella Fitzgeraldi varajane elukäik oli keeruline ja täis raskusi – vanemate lahkuminek ja kolimine New Yorki päädis sattumisega laste varjupaika Bronxis. Keeruline lapsepõlv ja noorus jättis pitseri kogu lauljanna elukäigule.

Tõelise kutsumuse leidis aga tulevane maailmastaar muusikas ja lauljana debüteeris ta juba 17-aastaselt Harlemi ooperimajas. Aasta hiljem kutsus orkestrijuht Chick Webb noore lauljatari oma bigbändi solistiks. 1942. aastal lahkus Fitzgerald bigbändist ja alustas soolokarjääri. Tema muusikaline karjäär sai aga hoo sisse 1946. aastal, mil ta alustas koostööd Norman Granziga, kellest sai tema manager ja hiljem maineka Verve plaadifirma asutaja. 50-60ndaid peetakse Ella karjääri tipp-perioodiks, mil ta jõudis rahvusvahelise tuntuseni. 1956. aastal alustas ta salvestamist Verve’le, kus ilmusid tema kõige populaarsemad albumid, mida müüdi miljoneid. 1958. aastal võitis ta esimese mustanahalise artistina kaks Grammy auhinda. Ka veel 70ndail nautis lauljanna suurt populaarsust, esinedes koos Frank Sinatra ja Count Basie’ga. Oma viimase salvestuse tegi Ella Fitzgerald aastal 1989 ja viimaseks ülesastumiseks jäi esinemine New Yorgi Carnegie Hall’is aastal 1991.

 

Oma traagilise ja värvika karjääri jooksul osales ta 200 albumi ja ligikaudu 2000 muusikapala salvestamisel. Tema heliplaate on müüdud üle 40 miljoni eksemplari. Ella Fitzgeraldi esituskunst on eeskujuks paljudele tänastele lauljatele ja instrumentalistidele.

 

Kuni 31.03.2017 piletid 25.-/20.-

Alates 01.04.2017 piletid 30.-/25.-

Koosseis:

Liisi Koikson
vokaal
Sofia Rubina
vokaal
Susanna Aleksandra
vokaal
Intars Busulis
vokaal
Siim Aimla
EDBB juht
Estonian Dream Big Band