fbpx
Osta pilet

Helin-Mari Arder on Eesti aktiivsemaid ja loomingulisemaid lauljatare. Ta esineb paljude eriilmeliste kontsertidega – prantsuse šansoonide, brasiilia bossanovade, vaimulike laulude, jazziklassika, eesti heliloojate või oma muusikaga. Erinevate stiilide esitamisel tabab ta neile iseloomulikke nüansse, jäädes oma põhiolemuselt romantikuks. Koostöö Ameerika laulja-helilooja-kitarristi Andy Fite’ga algas 2007. aastal. Kaks erineva karakteriga muusikut täiendavad teineteist oivaliselt. Kontserdi tuumiku moodustab Andy Fite’i originaallooming, mis kõlab koos Helin-Mariga põnevate duettidena.

 

Helin-Mari Arder laulis end Eesti kuulajate südameisse debüütalbumiga ”Hetk vaikust” (2003). Plaadilt sai eriti populaarseks lauljatari enda lugu ”Väike päike”. Järgmisel aastal ilmunud albumil ”Su aknast näen” saab kuulaja aimu lauljatari laiast muusikalisest huvideringist. Album ”Mu süda ärka üles” (2005) põhineb Eesti vaimulikel rahvaviisidel, mida lauljatar esitas koos Siim Aimla kvartetiga ka paljudes Eesti kirikutes. Prantsuse vaimust kantud album ”Kuulates Legrandi” (2006) viib kuulaja Legrandi muusika romantilisse atmosfääri. Inglisekeelne heliplaat ”Café Anglais” sisaldab lauljatari enda muusika ja sõnadega lugusid. Heliplaat ”Päike ikka paistma jääb” (2009) on kummardus Kustas Kikerpuule, ühele oma armastatumatest Eesti laululoojatest. Oma luuletajast onule Ott Arderile pühendas Helin-Mari albumi ”Ununenud unistused” (2013). Lauljatari viimane album ”Öö valgus” (2014) on inspireeritud luuletaja Eva Pargi samanimelisest luulekogust.

 

Andy Fite’i kaasakiskuvad improvisatsioonid häälel ja kitarril põimuvad tema originaalloominguga. Muusiku eeskujude loend on pikk ja kirev ulatudes Louis Armstrongist ja Nat King Cole’st Charlie Parkeri ja Frederick Chopin’ini. Mitmekülgsus avaldub ka Fite’i laulude valikus ning improvisatsioonides. 1994. aastast elab ta Rootsis ja teeb koostööd sealsete muusikutega, õpetab jazzvokaali, annab loenguid Rootsi ja Soome ülikoolides, kuid aeg-ajalt annab ta kontserte ja meistriklasse ka oma sünnimaal.

 

Andy Fite on kirjutanud üle 500 laulu. Helin-Mari ja Andy ühine album „I’m Starting to Like You“, mis on salvestatud Stockholmis, valmis 2008. aastal ja sisaldab nii jazziklassikat kui ka kitarristi oma lugusid. Talvejazzil annab duo neli intiimset kontserti.

Koosseis:

Helin-Mari Arder
vokaal
Andy Fite
vokaal, kitarr