fbpx

Festivali avamine: “Saja lugu”

Viru Keskus kutsub:

“Variatsioonid Eesti inimestest”

 

Kuidas portreteerida ajastu vaimu? Kuidas koguda mõnekümnele ruutmeetrile kokku 45 339 ruutkilomeetrile laotunud inimtunded? Kuidas portreteerida korraga kümneid inimsaatusi, sadu hetkeaimdusi ja mälestusi, lainena tulvavat uhkust, ausaid etteheiteid ja hoolega peidetud salarõõme? Kuidas portreteerida sadat inimest korraga? Kuidas portreteerida maad ja rahvast ühes mööduvas ajahetkes? Pool vastust on – läbi muusika.

 

Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks sünnib kontsertlavastus “Saja lugu”, mis on dokumentaalne portree Eestist läbi tema inimeste. Neid on sada ja nad on pärit sajast erinevast Eesti paigast. See ei ole autahvel, nad on tavalised inimesed, kes on hoolega välja valitud soovinute seast. Ja nad on erinevad ja ometi ka sarnased. Jazzkaare avaõhtul 20. aprillil on nad kõik laval erilises katedraallikus tehaseangaaris, mis muutub üheks õhtuks ainulaadseks kontserdipaigaks.

 

Erki Pärnoja uues heliteoses ning Jaak Printsi lavastuses sünnib poeetiline üldistus Eestist siin ja praegu. Live-videoga kontsertlavastuses seisavad publikuga silmitsi sada Eesti inimest. Erki Pärnoja emotsionaalset teost esitavad parimad eesti muusikud eesotsas autoriga: klahvpillidel Joel-Rasmus Remmel, tšellol ja elektroonikal Sander Mölder, kontrabassil Peedu Kass, trummidel ja löökriistadel Kristjan Kallas, vokaalvärve lisavad Anna Põldvee ja Sänni Noormets ning mehist jõudu annab puhkpillirühm.

 

“Saja lugu” võtab visuaalse vormi ka Kaupo Kikkase suureformaadilises ja mahukas fotoraamatus, mis portreteerib neid sadat Eesti inimest fotodel ning nende endi kõige isiklikumates mõtetes. Sellest põimub kokku template-rahvuslikkusest kaugemale ulatuv teos, mis laseb kogeda ühiskonna taga inimesi ja inimeste taga ühiskonda. Tekstid Kaupo Kikkase portreede juurde on koostanud inimeste jutustuste põhjal Laur Kaunissaare.

 

Kontsertetenduse aitab publikuni tuua Viru Keskus. Etendus toimub Noblessneri sadamalinnakus, Tallinn Shipyard-is. Hoones on välistemperatuur, palume riietuda soojalt ja vastavalt ilmastikuoludele. Lähtuvalt kontsertlavastuse ja asupaiga eripärast on iga istekoht unikaalse nähtavusega.

 

“Saja lugu” kuulub Eesti Vabariik 100 muusikaprogrammi. 2018. aastal möödub 100 aastat Eesti Vabariigi loomisest. Lähemalt muusikaprogrammi, ettevalmistuste ja sündmuste kohta www.ev100.ee.

 

Aadress: Allveelaeva 4, Noblessneri sadamalinnak, Tallinn Shipyard tehaseangaar

 

Täname: Viru Keskus, BLRT

 

Koosseis:
Erki Pärnoja – helilooja, kitarrid
Jaak Prints – lavastaja
Kaupo Kikkas – fotograaf
Laur Kaunissaare – dramaturg
Videolavastuse režii ja stsenaarium: Jaak Prints ja Kaupo Kikkas
Operaatorid: Jekaterina Abramova ja Kaupo Kikkas
Montaaž: Ingel Vaikla, Pille Kannimäe ja RGB Baltic
Heli: Marko Erlach
Video: Ahto Vaher
Valgus: Priidu Adlas
Kostüümid: Kätlin Kikkas ja Eneli Ige
Grimm: Merlit Veldi, Signe Mallene ja Meigikool
Heli-, valgus ja videotehnika: RGB Baltic
Lava ja tribüünid: Kataja event
Üldehituslik kiirabi: Jimmy OÜ
Parkimis- ja turvateenused: Meeskond Security
Disain: Kaarel Nõmmik ja Stuudio Stuudio

 

Joel-Rasmus Remmel – klaver
Sander Mölder – elektroonika, tšello
Peedu Kass – kontrabass
Kristjan Kallas – trummid, löökpillid
Anna Põldvee – laul
Sänni Noormets – laul, viiul
Meelis Vind – klarnet, bassklarnet
Johannes Kiik – tromboon
Keio Vutt – saksofon

 

Kuni 31.12.2017 piletid 35.-/25.-/20.- vastavalt istekohale

Alates 1.01.2018 piletid 40.-/30.-/20.-

Alates 1.04.2018 piletid 45.-/35.-/20.-

 

 

 

 

Erki Pärnoja

Eesti 100, eriprojekt

Helilooja ja multi-instrumentalist Erki Pärnoja on laiemale kuulajateringile tuttav ansamblist “Ewert and The Two Dragons” kitarristi ja vokalistina ning oma filmiliku kõlaga sooloprojektidega “Himmelbjerget” (2016) ja “Efterglow” (2017). Tema meloodiline, karge ja minimalistlik helikeel aitab kuulajal muusikat kergesti mõista. Heliteos“Saja lugu” kulgeb variatsioonivormis — üks idee kordub läbi terve teose, kuid alati pisut muudetud kujul. Karge põhjamaine meeleolu, sisemine sügavus ja põnevad kõrvalepõiked peateelt viivad kuulaja avastuslikule rännakule. Teose kannab ette autori mõttekaaslastest koosnev kaasaegne orkester, kust ei puudu ka vokaalvärvid. Muusika on “Saja loo” keskmes ja muusikud paiknevad lava teisel korrusel.

 

Jaak Prints

Jaak Prints on näitleja ja lavastaja. Aastatel 2005-2012 oli ta näitleja Teater NO99-s (“NO88 ГЭП”, “NO83 Kuidas seletada pilte surnud jänesele”, “NO75 Ühtse Eesti Suurkogu”, kui mainida vaid mõned). Teater NO99-ga on Prints esinenud paljudes Euroopa linnades. 2016. aastal pälvis ta soololavastuse “NO45 Kodumaa karjed” eest aasta parima meesnäitleja tiitli. Ta on täiendanud end Peterburi Teatrikunsti Akadeemias ning olnud jalgpalliklubi FC Flora tegevjuht. 2017. aastal lavastas Prints Eest vabariigi aastapäeva kontserdi Rahvusooperis Estonia.

Kaupo Kikkas

Kaupo Kikkas on fotograaf ja kunstnik. Rahvusvaheliselt on enim tunnustust pälvinud tema portreed muusikutest – neid on avaldatud paljudes maailma suurimates väljaannetes, tema portreefotod on võitnud auhindu nii Euroopas kui Ameerikas. Väga oluliseks peab Kikkas oma koostööd helilooja Arvo Pärdiga. Kui fotograafina on Kikkas keskendunud eeskätt portreedele, siis kunstnikuna liigub ta pigem vaikelu radadel. Tema tuntuim näituseprojekt on puid portreteeriv seeria “Treescape” mida on eksponeeritud Saksamaal, Prantsusmaal, Inglismaal ja Lätis. Hetkel töötab Kikkas oma järgmise näituseprojektiga “Ansel”.

Laur Kaunissaare

Laur Kaunissaare töötas dramaturgina Tallinna Linnateatris, Kanuti Gildi SAALis ja aastast 2012 Teater NO99-s. Dramaturgina on ta teiste hulgas teinud koostööd Ene-Liis Semperi, Tiit Ojasoo, Saša Pepeljajevi, Jaanus Rohumaa ja Jarek Kasariga. Kaunissaare käe all valmivad “Saja loo” dramaturgiline raamistik ja tekstilised osad.