fbpx
Osta pilet

Saksa kevad!

 

Eesti silmapaistvamaid pianiste Kristjan Randalu on koos rahvusvahelise haardega ansambliga Limes Occidentalis vallutamas uusi alasid kaasaegses jazzis. Grupi liikmeid seob sarnane elukäik – sündimine ühte kultuuriruumi, siirdumine välismaale ja globaalne suhtlus muusika keeles. Goethe Instituudi ja Baden-Württembergi liidumaa toel saab Jazzkaarel “Saksa kevade” avaüritusel kuulda esmaesitlust värskest kavast. Kõik muusikud on tugevad isiksused ja ansamblite liidrid, kuid Randalu loob nende vahele sümbioosi ning toob nad kokku ühele lavale. Pianistil valmib kvintetile uus kava, mille temaatika keskendub aktuaalsetele sündmustele seoses põgenike liikumistega Euroopasse.

 

Kristjan Randalu on elanud Saksamaal, Inglismaal ja Ameerikas. Ta on esinenud paljudel maailma mainekatel kontserdilavadel, sealhulgas ka Carnegie Hallis. Randalu koostööpartnerite hulka kuuluvad jazzimaailmas suunanäitajatena tuntud saksofonist Dave Liebman, trummar Ari Hoenig, kitarrist Ben Monder ja paljud teised. Randalu muusikat on võimalik kuulata ligi 30 helikandjal. Mitu aastat kuulus eesti pianist Tuneesia udi-virtuoosi Dhafer Youssefi ansamblisse, mis viis teda kontserdireisidele mainekatele festivalidele Euroopas ja Põhja-Aafrikas. 2014. aastal ilmus ansamblilt rohket kiitust pälvinud plaat „Birds Requiem“. Koostöös Ben Monderiga valmis 2012. aastal duoalbum „Equilibrium“.

 

Vietnami päritolu prantsuse kitarrist Nguyên Lê on kitarritehnika uuendaja alates varastest 80ndatest. Ta on teinud koostööd ja tuuritanud koos Quincy Jones’i, Randy Breckeri ja Richard Bonaga. Kitarristi ligi kolmkümmend erinevate koosseisudega salvestatud albumit on kriitikute poolt korduvalt valitud parimate jazz- ja maailmamuusika plaatide hulka.

 

Süüria klarnetist Kinan Azmeh’i peetakse oma pilli virtuoosiks ja tema esituskunsti sügavalt hingestatuks. Ta on loonud muusikat nii orkestritele kui kammerkoosseisudele, samuti filmidele ja tantsulavastustele. Klarnetist on salvestanud kolm albumit ansambliga HEWAR ja ta on ka maineka grupi Yo-Yo Ma’s Silk Road Ensemble liige.

Kreeka bassist Petros Klampanis on endale nime teinud New Yorgi jazziskeenes. Koostöös saksofonilegendi Greg Osbyga salvestas ta 2011. aastal oma debüütalbumi “Contextual”. Tema mängustiili tunnuseks on kaunid ja jõulised meloodiajooned.

 

Kristjan Randalu ja poola löökriistamängija Bodek Janke muusikaline koostöö on kestnud juba 25 aastat, millele nad panid aluse 11-aastaselt oma kodulinnas Karlsruhes Saksamaal. 2007-2008 pälvisid mõlemad Baden-Württembergi jazziauhinna. Olles üles kasvanud euroopa klassikalise muusika traditsioonis, hakkasid nad New Yorgis õppides avastama jazzi pärandit. Nagu Nguyên Lê-gi on Janke väga innustunud maailmamuusikast valdab eri maade löökpillide arsenali ja mitmeid teisigi instrumente.

 

Uues kavas Limes Occidentalis panevad kõrvu teritama värsked kõlavärvid ja rütmid, kuid Randalu muusika põhitõed on jäänud samaks – talle on olulised iga üksiku noodi värv, tähendus ja kooskõlade mõju. „Tähtis on olla keskendunud, kuid samas vaba ja lasta muusikal sundimatult areneda“ , ütleb Kristjan Randalu.

 

Täname: Saksamaa Liitvabariigi Suursaatkond, Goethe Instituut Eestis ning Baden-Württembergi liidumaa teadus- ja kunstiministeerium

 

 

Koosseis:

Kristjan Randalu
klaver
Nguyên Lê
kitarr
Kinan Azmeh
klarnet
Petros Klampanis
kontrabass
Bodek Janke
trummid ja löökpillid