fbpx
Osta pilet

Ameerika jazztrio The Bad Plus kõlaesteetika on lähedane pop- ja rokkmuusikale. Kuigi tegemist on klassikalise klaver-bass-trummid koosseisuga, on nende pulbitseva energiaga muusika kergelt haaratav ka noorele generatsioonile. 17 aastat tegutsenud ansamblis on 2018. aastast saabumas põnev ajastu, sest power-trio pianistitoolile asub uus mees Orrin Evans. Juba ette on ootust kruvinud kõik Ameerika jazziväljaanded ning Jazzkaarel on võimalus esimeste seas kuulda värsket koosseisu.

 

Minneapolise juurtega, New Yorgis baseeruva jazzitrio The Bad Plus moodustasid sajandivahetusel pianist Ethan Iverson, bassist Reid Anderson ja trummar Dave King. Esimese albumini jõudsid nad juba peale kolme live-esinemist ja omanimeline debüütalbum ilmus aastal 2001. Praeguseks on triolt ilmunud juba tosinkond albumit.

 

Nende muusikas on elemente avangard jazzist, mida koloreerivad tugevad roki ja popi mõjud. The Bad Plus kogus tuntust fantaasiarikaste ja leidlike cover-versioonidega popmuusika pärlitest. Täiesti ootamatu lähenemise leidsid Nirvana, Aphex Twin’i, Pink Floyd’i, Neil Young’i, David Bowie, Black Sabbath’i ja Radiohead’i lood. Kolmiku muusikas on olulised dünaamika, improvisatoorne vabadus ja huumor, mis on kaasaegses jazzis pigem harv nähtus.

 

2016. aastal ilmunud albumil “It’s Hard” pühendusid nad pärast omaloomingu salvestamise perioodi taas cover-versioonide loomisele. Bändis on kõik kolm instrumenti võrdse tähtsusega, eemaldudes sellega klassikalisest “klaver pluss saatepillid” formaadist. The Bad Plus on näidanud, et jazz pole muuseumikraam, vaid võib oma erilise energiaga haarata ka tänase roki, popi ja elektroonilise muusika austajaid.

 

Bassist Reid Anderson on tunnustatud helilooja, kelle õhtuttäitvad elektroonilised kompositsioonid on äärmiselt põnevad. Muusikuna on ta esmane eesmärk suhelda kuulajaga neile arusaadavas keeles meloodia, rütmi ja kõlade kaudu. Ta koostööparterite hulgas on mainekad muusikud nagu Mark Turner, Ben Monder, Jamie Cullum jt. Trummar Dave King on loonud muusikat filmidele ning ka moedisaineri Isaac Mizrahi kollektsioonile, muusiku lavapartneriteks on teiste seas olnud Bill Frisell, Joshua Redman, Jeff Beck, Django Bates ja paljud teised.

 

Hiljuti toimus uue pianisti Orrin Evansi ja lahkuva Ethan Iversoni duell-kontsert “Thelonius Monk 100”, kust mõlemad väljusid võitjatena. Evansi arvukatel albumitel ja kontsertidel musitseerivad teiste seas Kurt Rosenwinkel, Kevin Eubanks, Mark Whitfield, Christian McBride ja ka Reid Andreson The Bad Plus’ist, seega polnud uue pianisti valik juhuslik. Orrin Evans lubab ansamblisse tuua just neid emotsioone, millest praegu puudust tuntakse. The Bad Plus esines Jazzkaarel 2006. aastal ja nüüd, 11 aastat hiljem on võimalus avastada power-trio uus nägu.

 

 

Kuni 31.12.2017 piletid 25.-/20.-

Alates 1.01.2018 piletid 30.-/25.-

Alates 1.04.2018 piletid 35.-/30.-

Koosseis:

Orrin Evans
klaver
Reid Anderson
bass
Dave King
trummid