fbpx
Osta pilet

 

Rahvusvahelisel jazzifestivalil Tallinn-67 on märgiline tähendus Eesti ja Nõukogude jazzi ajaloos. 11.-14. maini toimunud kontserdid Kalevi spordihallis olid viimase kohani välja müüdud – esinemas oli nõukogude jazzi koorekiht, külalised Rootsist, Soomest, Poolast ja Ameerikast. Sündmust kajastasid paljude maade ajakirjanikud ja see jõudis ka New York Times’i esilehele. Nõukogude Liidu ja Tallinna suurim jazzipidu jäi paraku 1949. aastal alanud festivaliseeria viimaseks.

 

Suurima elevuse tekitas Charles Lloyd Quartet, mille koosseisus mängisid Charles Lloyd, Keith Jarrett, Ron McClure ja Jack DeJohnette, kõik tänased hinnatud jazzilegendid. Muusikud ootasid esinemisluba kolm päeva ja kui kontsert viimasel päeval toimus, kestsid ovatsioonid 8 minutit ja 20 sekundit, vaimustus oli tohutu ja Lloydi manager Georg Avakian avaldas lootust, et uks, mis jazzimaailma avati, jääb ka avatuks. Kuid jazzifestivalid keelati kartuses, et jazz kujutab läänemaailma propageerimisena ohtu Nõukogude Liidule.

 

Pianist Tõnu Naissoo debüteeris 1967. aasta festivalil 16-aastasena ja tänu vaprale esinemisele pakkus firma „Melodija“ festivali noorimale esinejale võimalust salvestada oma sooloalbum. Naissoo moodne deep jazz võinuks vabalt olla Euroopa parimate seas, kuid suletud piirid ei lasknud plaadil laiemalt levida. Debüütalbumil, kus trio koosseisus mängisid bassist Jüri Pliznik ja trummar Eino Tandre, kõlasid valdavalt pianisti enda lood.

 

Oma pool sajandit kestnud muusikuteel on Tõnu Naissoo teinud koostööd ansamblitega Collage, Optimistid, Sinilind, Laine, Synthesis, Kaseke ja mitmete teistega. Ta on osalenud paljudes rahvusvahelistes jazzikollektiivides nagu EBU Big Band, Vladimir Tarasov’s Baltic Art Orchestra, mitmetes klassikalise muusika projektides ja jazzansamblites.

 

Klahvpillimängija rikkalikku pilliarsenali kuuluvad klaveri kõrval ka süntesaatorid, elektroonilised klahvpillid ja hammond-orel. Erinevatest jazzikoosseisudest on talle kõige südamelähedasem klassikaline jazztrio. Tõnu Naissoolt on ilmunud 15 albumit, neist 11 Jaapanis.Veebruaris 2014 andis Norra label Jazzaggression Records välja Tõnu Naissoo trio CD salvestustega aastaist 1967-1969, millest ilmus ka vinüülversioon.

 

Nüüd, 50 aastat hiljem, taaselustab legendaarse festivali meeleolud Tõnu Naissoo Unity koos poola saksofonisti Zbigniew Namyslowski grupiga ja kavaga “Rohutirts paremal, rohutirts vasakul”. Klaverit ja tšellot õppinud Namyslowski moodustas juba 60ndate alul grupeeringu Jazz Rockers, millest liikus edasi kollektiivi The Wreckers, kellega koostöö kulmineerus Ameerika-turnee ja esinemisega 1962. aasta Newport Jazz Festivalil. Aastal 1964 moodustas ta enda kvarteti, mille Inglismaal lindistatud album “Lola” pälvis jazzringkondades laialdast tähelepanu. Namyslowski oli staar juba 1967. aastal. Tema improviseeriv talent on jõuline tänaseni ja alati avatud uutele suundadele – tõestuseks Namyslowski omanäolisusele on oskuslik jazzi sidumine Ida-Euroopa folklooriga.

 

Täname: Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas ja Adam Mickiewicz Instituut

 

 

 

Kuni 31.03.2017 piletid 20.-/15.-

Alates 01.04.2017 piletid 25.-/20.-

Koosseis:

Tõnu Naissoo Unity:
Tõnu Naissoo
klaver, Rhodes, Moog
Allan Järve
trompet, flügelhorn
Danel Aljo
sopran- ja tenorsaksofon
Toivo Unt
kontrabass
Ahto Abner
trummid
Zbigniew Namyslowski Group:
Zbigniew Namyslowski
alt- ja sopransaksofon
Jacek Namyslowski
tromboon
Slawomir Jaskulke
klaver
Andrzej Swies
bass
Grzegorz Grzyb
trummid