fbpx
Osta pilet

Värttinä on rahvusvaheliselt tuntuim Soome rahvamuusika ansambel. Nende energia on pidurdamatu ning innovatiivne, üllatades ja hämmastades publikut aina uute vaadetega pärimusmuusika traditsioonidele. Ansambli muusika on energiline, meloodiline ja kaasakiskuv mikstuur vanast soome rahvamuusikast, setu leelutustest, tuva kurgulaulust, iiri pärimusmuusikast, samuti rokist, jazzist ja eksootilistest kõladest.

 

Ansambel sai alguse laste luuleringist 1983. aastal Rääkkyläs, Põhja-Karjalas. Läbimurre nii Soomes kui välismaal toimus 1991. aastal albumiga “OiDai”. Olles küll eksootiline, traditsioone austav ja kompleksse helikeelega, suudavad nad olla ka kergelt haaratavad ja meelelahutuslikud. Ansambli asutamisest alates on nende kaubamärgiks olnud eriline vokaal – “korkeelta ja kovva” ehk “kõrgelt ja kõvasti”. Värttinä võimsad ning karismaatilised naislauljad on ansambli asutaja Mari Kaasinen, Susan Aho ja Karoliina Kantelinen.

 

Koosseisu albumid on regulaarselt trooninud maailmamuusika tabelite tipus ja 2012. aastal pälvisid nad Womexi maailmamuusika auhinna. Alates neljandast plaadist “Selinko” annavad Värttinä salvestusi välja rahvusvahelise haardega suurfirmad Polygram, Warner ja BMG. 2016. aastal ilmunud albumiga “Viena” tegi bänd austusavalduse oma muusika juurtele ja Karjala pärimusele. Ansambli helikeel on liikumas aina akustilisema kõla poole – rahvamuusika improvisatsiooniline vabadus, ürgenergia ja nõiduslikud rütmid pakuvad külluslikult ka jazzile omaseid äratundmismomente.

 

Jõulujazzil astub Värttinä erikülalisena üles meie võimsamaid jazzihääli Kadri Voorand, kelle muusikaline võimekus ja haare on erakordsed ning kellele on sünnist saati rahvamuusika südames olnud. Kahe energiapalli kokkusaamisest tõotab tulla pimeda aja üks valgusküllasemaid muusikalisi sähvatusi.

 

Täname: Soome Suursaatkond

 

 

Kuni 31.10.2017 piletid 20.-/15.-

Alates 1.11.2017 piletid 25.-/20.-

Koosseis:

Mari Kaasinen
vokaal
Susan Aho
vokaal
Karoliina Kantelinen
vokaal
Kadri Voorand
vokaal
Lassi Logren
viiul, jouhikko
Matti Laitinen
kitarr, mandotšello
Mikko Hassinen
löökriistad