fbpx
Osta pilet

Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Robert Jürjendali, Arve Henrikseni ning Madis Metsamarti „Talvemaastikud“ on advendimõtisklus – pimeda öö müstikast ja uue sündiva valguse ootusärevusest. Muusika atmosfäärist õhkub talve hingust, kus koori sumedad kõlad koos kitarri, trompeti ja löökpillide tämbriga sümboliseerivad pimeduse ja valguse kontraste.

 

Tuntumaid kodumaiseid muusikakollektiive maailmas, Eesti Filharmoonia Kammerkoor on tegutsenud juba 1981. aastast ja nende repertuaar ulatub gregooriuse laulust barokkmuusikani, koori kavades on eriline koht eesti heliloojate loomingul ja nüüdismuusikal. Hooaja jooksul annab koor 60–70 kontserti nii kodu- kui ka välismaal ning alates 2014. aastast on koori kunstiline juht ja peadirigent Kaspars Putniņš. Külalisdirigendina on Kaspars Putniņš juhatanud Euroopa nimekaid koore nagu BBC Singers, RIAS Kammerkoor, Berliini Rundfunkchor, NDR Koor, Hollandi Raadio Koor, Collegium Vocale Gent, Flaami Raadio Koor jt. Dirigendi repertuaar hõlmab koorimuusikat nii renessansiajastust, romantismist kui tänapäevast, kuid tema suurim kirg on nüüdismuusika – väljapaistvate uudisteoste tutvustamine publikule, mis samas võimaldab ka esinejatel avastada oma võimeid ning arendada vokaalseid oskusi uutele tasanditele. Eesti Filharmoonia Kammerkoor on võitnud kaks Grammy auhinda – 2007. aastal „Arvo Pärt. Da Pacem” eest dirigent Paul Hillieriga (Harmonia Mundi) ja 2014. aastal „Arvo Pärt. Adam’s Lament” eest Tõnu Kaljustega (ECM). EFK salvestisi on esitatud Grammy auhinna kandidaadiks kokku 15 korral. 2018. aastal võitis kammerkoori CD „Schnittke – Psalms of Repentance. Pärt – Magnificat & Nunc dimittis” (BIS) Kaspars Putniņši juhatusel Gramophone’i auhinna. Lisaks on plaadid saanud mitmeid teisi auhindu, sh Diapason d’Or, Preis der Deutschen Schallplattenkritik, Danish Music Award, de Choc de l’Année Classica 2014 jt.

 

Dirigent Kaspars Putniņši ning kitarrist Robert Jürjendali koostöö sai alguse 2013. aastal tänu Viljandi Kitarrifestivali poolt tellitud uudisteostele. Festivaliks valmis Robert Jürjendali ja luuletaja Doris Kareva teos “See öö oli pikk” Eesti Filharmoonia Kammerkoorile ning ansamblile Weekend Guitar Trio, mis kanti ette ka 2016. aasta Jõulujazzi programmis. Robert Jürjendal on ühendanud oma loomingus klassikalise kitarri innovaatiliste elektrooniliste kõladega Jürjendal on aktiivselt tegutsev vabakutseline helilooja ja muusik ning Tallinna Kunstihoone kontsertsarja SOOLO korraldaja.

 

Maailma ühe omapärasema ja produktiivsema norra trompetisti Arve Henrikseniga viis Robert Jürjendali kokku norra elektronmuusik ja produtsent, nüüdismuusikafestivali Punkt korraldaja Jan Bang. Niguliste kiriku programmis on Arve Henriksen nii helilooja kui ka improviseerija rollis, lisades ettekandele tulevatele teostele ainult temale ainuomase fluidumi. Robert Jürjendal ja löökpillimängija Madis Metsamart on duona andnud hulgaliselt kontserte Eesti erinevates kontserdisaalides, sealhulgas ka Jõulujazzi raames Niguliste kirikus. Just Niguliste kirikus, kus kaja pikkus on rohkem kui 11 sekundit, on võimalik sulatada erinevad kõlaallikad – koor, trompet, löökpillid, elektrikitarr – akvarellilikult ühtseks ja kummastavalt terviklikuks helipildiks.

 

Kava:

Robert Jürjendal „Siis on Päevad valgemad valgest”, „Eesti maastikud I” (esiettekanne), „Credo”

Missa Brevis’est

Jan Sandström „Üks roosike on tõusnud“

Heinz Holliger „Winter III” teosest „Aastaajad”

Jonathan Harvey „The Angels“

 

Täname: Kuninglik Norra Saatkond

 

Koosseis:

Eesti Filharmoonia Kammerkoor
vokaal
Kaspars Putniņš
dirigent
Robert Jürjendal
kitarr
Arve Henriksen
trompet
Madis Metsamart
löökpillid