fbpx

Eksperimentaaljazzi päev: SOFIA JERNBERG (Rootsi), MARIA FAUST-TIM DAHL-WEASEL WALTER (Eesti-USA)

Eksperimentaaljazzi päevaga “MF40 & JK30” tähistab Maria Faust 40. sünnipäeva ning on selleks eriliseks õhtuks 30. sünnipäeva tähistavale Jazzkaarele kutsunud kolm põnevat koosseisu. “Mul on hea meel, et Jazzkaare kava muutub järjest rikkamaks. Mitmekesisus muusikas tähendab seesmiselt rikkaid inimesi. Seesmiselt rikkad inimesed on kapital,” lisab saksofonist.

 

Eksperimentaalse ja uue muusika võidukäik maailma lavadel jätkub ja seda järjest võimsama särinaga. Kaasaegne jazz on oma ettearvamatuses äärmiselt huvitav, sisaldades endas erinevaid muusikastiile, kunstivorme ning peegeldades maailmas toimuvat läbi emotsioonidest pakatavate helide. Muusika töötab tihti paremini kui psühholoog. See samaaegselt lammutab kui ka renoveerib, rajab ja tasakaalustab. Ole vaid hea ja astu kabinetti sisse. Sellel väga erilisel stiilil on tänapäeva inimese nägu, kandes endas nii valu kui rõõmu ning rääkides meile lugusid erinevatest ajastustest ja maailma eri nurkadest.

SOFIA JERNBERG (Rootsi)

eksperimentaal, vokaal, solo

Etioopias sündinud ja Vietnamis üles kasvanud rootslanna Sofia Jernberg on julge improviseerimis- ja komponeerimisoskusega vokalist. Ta uurib inimhääle instrumentaalseid võimalusi, mis väljuvad lauluhääle tavapärase rakendamise traditsioonidest. Reegleid hüljates mängib lauljatar tonaalsuste, sõnamängude ja hääletugevuse piiridega.

 

Jernberg on osalenud teatri- ja ooperilavastustes, teinud koostööd filmimuusika autorite ja visuaalkunstnikega. Tema heliloomingut on esitanud Trondheim Jazz Orchestra ja vokaalansambel Oslo 14. Tema muusika on kõlanud ka paljudel Skandinaavia jazzifestivalidel ja ta on ka hinnatud laulu- ja kompositsiooniõpetaja.

 

Täname: Rootsi Suursaatkond

MARIA FAUST-TIM DAHL-WEASEL WALTER (Eesti-USA)

eksperimentaal, saksofon

Seiklushimuline Ameerika-Euroopa trio Maria Faust/Tim Dahl/Weasel Walter lubab Jazzkaarele tuua uut vaadet eksperimentaaljazzile. Eesti-Taani saksofonist ja helilooja Maria Faust on oma unikaalse ja julge helikeelega pälvinud rahvusvahelise tunnustuse. Ansamblitega Maria Faust Jazz Catastrophe, Maria Faust Sacrum Facere, Machina ja koos laulja Kira Skoviga on ta salvestanud hulga isikupärast muusikat ja võitnud mitmeid auhindu nii Taanis kui ka Eestis. Fausti looming on mitmekihiline ja stiilikirev, kaasates eesti pärimusmuusikat, nüüdisklassikat ja avangard-jazzi.

Väljudes oma senisest maailmast, on Faust loonud eri kontinentide muusikuid ühendava eksperimentaaltrio Faust/Dahl/Walter, mis ei häbene rõhutada ja vastandada Ameerika ja Euroopa muusikatraditsioonide erinevusi. Helilises sulatusahjus põrkuvad kokku free-jazz, punk, metal ja klassika.

 

Weasel Walter on Brooklyni multiinstrumentalist ja helilooja, kes on tuntust kogunud koosseisu The Flying Luttenbachers asutajana. Tema muusikaline keel hõlmab no-wave’i, death metal’i ja jazzi mõjutusi. Tema teed on ristunud selliste ägedate impromuusikutega nagu Peter Evans, Nate Wooley, Evan Parker ja John Edwards.

 

Tim Dahl on New Yorgi kontrabassist-laulja-helilooja, kes on vedanud noise-rokk koosseise Child Abuse ja Lydia Lunch ́s Retrovirus. Tema muusikaliste partnerite hulka kuuluvad nimekad muusikud, avangardjazzi eestvedajad Yusef Lateef, Archie Shepp, Eugene Chadbourne, John Zorn, Tatsuya Yoshida, Marc Ribot ja mitmed teised.