fbpx
Osta pilet

Festivali avamine!

 

Jazzkaare 30. sünnipäeva avakontsert loob silla viljakate sümfoonikute Lepo Sumera ja Erkki-Sven Tüüri ning Kirke Karja ja Mingo Rajandi vahel. Laia muusikalise spektriga heliloojad ja jazzmuusikud Karja ja Rajandi valivad Tüüri ja Sumera muusikast meelepärased teosed ning rekomponeerivad need 12-liikmelisele ansamblile. Nad vaatlevad teoseid uue nurga alt, põimides neisse algmaterjalist inspireeritud originaalteksti. Nelja heliloojat ühendab huvi erinevate väljendusvahendite ja põnevate kõlavärvide vastu, teatav rahutu poeetilisus, intuitiivne impulsiivsus ning energiate kuhjumine ja lahustumine.

Festivali Jazzkaar avakontserdi kavas on rekompositsioonid kanoonilistest kammerteostest nagu Sumera “Pala aastast 1981” ja Tüüri “Arhitektoonika I”, kuid sekka kuuleb ka teemasid In Spe repertuaarist, tuntud palast “Antidolorosum”, Sumera klaverikontserdist ning mõndagi veel.

Erkki-Sven Tüür on Arvo Pärdi kõrval maailmas enim esitatud eesti heliloojaid, kellelt tellitakse arvukalt teoseid ning kelle töid avaldavad maailma mainekamad kirjastused ja heliplaadifirmad. Tüüri loomingusalves on üheksa sümfooniat, ooper “Wallenberg”, rohkelt suurepärast kammermuusikat ja teoseid erinevates žanrites.

Lepo Sumera oli Heino Elleri viimane õpilane, kultuuriminister, Eesti Heliloojate Liidu esimees, Eesti Muusikaakadeemia elektronmuusika stuudio rajaja ja professor. Oma lühikese elu jooksul jõudis ta luua 6 sümfooniat, samuti kirjutada rohkelt teoseid kammerkoosseisudele ning muusikat ballettidele ja filmidele.

Kirke Karja on helilooja ning noorema generatsiooni üks silmapaistvamaid pianiste. Ta on 10-liikmelise Pae Kollektiivi ning Kirke Karja Kvarteti ning värskelt loodud ansambli Captain Kirke and the Klingons loominguline liider. Kvartett on üles astunud ka mainekatel festivalidel Jazzahead! ja 12points. Ta on kirjutanud muusikat EMTA sümfooniaorkestrile, EBU bigbändile, erinevatele kammerorkestritele ja -ansamblitele. 2014. aastal pälvis ta Noore Jazzitalendi auhinna ja 2018. aastal võitis Kirke Karja Quartet Aasta Jazzansambli Auhinna.

 

Mingo Rajandi on helilooja ning kontrabassimängija, mitmete ansamblite kunstiline juht ning eriilmeliste interdistsiplinaarsete projektide algataja. 2013. aastal asutas ta butiikagentuuri Avarus ning 10-liikmelise Avarus Ensemble’ i. Mingo töötab tihti koos näitlejate, tantsijate ja kunstnikega olles ise sageli mitmes rollis. Hetkel on aktiivsed kollektiivid  Avarus Trio ning Mingo Rajandi Kvintett, kuid ta  on albumeid välja andnud selliste koosseisudega nagu Heliotroop, Verbarium ja Ajavares. Tema viimaste suuremate tööde hulka kuuluvad Pärdi Päevadeks tellitud interdistsiplinaarne lavateos “Creating Gods”, Torontos toimunud Estonian Music Week’il esiettekande saanud teos “Trees Talk” maailma tippu kuuluva fagotimängija Martin Kuuskmanniga ning hetkel Eesti Draamateatri mängukavas olev lavastus “Kontrabass” koos Guido Kanguriga.

Koosseis:

Kirke Karja
klaver
Mingo Rajandi
kontrabass
Liisi Koikson
vokaal
Mari-Liis Vihermäe
flööt
Lauri Kadalipp
saksofon
Marek Talts
kitarrid
Tiit Joamets
vibrafon
Hans Kurvits
trummid
Keelpillikvartett Prezioso:
Hanna-Liis Nahkur
I viiul
Mari-Katrina Suss
II viiul
Helena Altmanis
vioola
Andreas Lend
tšello